«

»

Led 17 2016

Bitva o Albertu vyzněla lépe pro Naftaře

DEV_0654_slideHned po dvaceti vteřinách hry pálil na Talbota Gaudreau, brankář Oilers byl ale na jeho střelu připraven. Flames se od začátku utkání usadili v obranném pásmu svého soupeře, zatímco domácí hokejisté působili poněkud zakřiknutým dojmem. Ve 3. minutě nejprve Talbot vyrazil Monahanovu střelu z bezprostřední blízkosti, načež se puk odrazil před odkrytou branku k T.J. Brodiemu.

Kanadský gólman máchl do prázdného prostoru svou lapačkou a k překvapení všech kotouč skončil uvnitř jeho rukavice. Zákrok z říše snů. V polovině 5. minuty prověřil Hillerovu pozornost Yakupov, ale jinak se veškeré dění odehrávalo převážně před svatyní Cama Talbota. Na začátku 7. minuty připravil Taylor Hall ideální střeleckou pozici pro obránce Marka Faynea. Jím vystřelený kotouč našel Hiller ve své lapačce. Jen o pár vteřin později si Hiller akrobatickým zákrokem poradil i se střelou Benoita Pouliota. Zanedlouho musel na druhé straně kluziště řešit Frolíkovu šanci Talbot. Polovina úvodní části zastihla oba týmy v nedbalkách. Diváci byli svědky řady nepřesností a neúspěšných přechodů středního pásma. V začínající 11. minutě se k puku na pravém kruhu dostal Sean Monahan a nabruslil si až do předbrankového prostoru. Talbot byl ale znovu na svém místě a opět své spoluhráče podržel. To už ale neplatilo o půl minuty později. V čase 10:41 hosté přeci jen otevřeli skóre zápasu. Sam Bennett si chytře najel před domácí branku, počkal si na Backlundovu přihrávku zpoza branky a z bezprostřední blízkosti nedal Talbotovi šanci. Asistence: Mikael Backlund, Michael Frolík.  V čase 11:47 došlo i na první vyloučení v tomto derby. Za sekání si šel na dvě minuty odpočinout domácí útočník Ryan Nugent – Hopkins. Úvod přesilové hry Plamenům vůbec nevycházel a Edmonton se několikrát po sobě osvobodil vyhozením až k Hillerově brance. V čase 13:33 byl vyloučen další domácí hráč. Brandon Davidson odpálil vybojovaný puk přes hrazení a vyfasoval 2 minuty za zdržování hry. Hosté druhou přesilovou hru v rychlém sledu sehráli o poznání lépe než tu předchozí, nicméně žádnou větší příležitost si vypracovat nedokázali. V polovině 18. minuty našel Frolík hezkou přihrávkou Backlunda, který střílel do připraveného domácího gólmana. V čase 19:52 byl ještě vyloučen útočník  Oilers Zack Kassian, který naprosto zbytečně krosčekoval pronikajícího Giordana. Střely na branku v první třetině – 14:8 pro Calgary Flames.

Hosté zahájili druhou třetinu v početní výhodě. Největší šanci si v přesilové hře vypracoval Mason Raymond, jehož střela zazvonila na tyčku Talbotovy brány. Ani ne minutu po návratu Kassiana na led, konkrétně v čase 22:41, putoval za katr další domácí hráč. Znovu to byl útočník Ryan Nugent – Hopkins, který byl vyloučen za sekání. V první minutě početní výhody se až před Talbota proháčkoval T.J. Brodie, ale nedokázal ideálně zakončit. Hosté si jinak ani ve své čtvrté přesilové hře v utkání žádnou výraznější příležitost nevypracovali a Oilers tak bez úhony přečkali i toto oslabení. Hráči obou týmů předváděli v této pasáži zápasu festival nepřesných přihrávek a hra poněkud upadla do průměru. Když už se některý z útočníků jednoho či druhého týmu snažil postarat o trochu vzruchu, byla jeho střela nepřesná nebo zblokována . Zhruba v polovině zápasu začali domácí Naftaři stupňovat svůj tlak a přikovali Flames ve vlastním obranném pásmu. Na začátku 30. minuty střílel z bezprostřední blízkosti Leon Draisaitl, ale Hiller zůstal v klidu a puk utlumil na svých chráničích. O minutu později obránce Schultz chyboval na útočné modré čáře a do rychlého protiútoku se vydal Dougie Hamilton. Křižným pasem nabídl šanci Frolíkovi, tomu ale střela z pravého kruhu příliš nesedla. V polovině 34. minuty pronikl po pravém křídle až k Hillerovi Benoit Pouliot, ale žádné větší nebezpečí pro hostujícího brankáře nevymyslel. Švýcarský brankář si po chvíli poradil i s pokusem Korpikoskiho, jehož střelu vykopl pohotově betonem.  V končící 37. minutě se dostal ke střele Ryan Nugent – Hopkins, ale zdálo se, že švýcarský kouzelník s maskou je dnešní večer nad síly edmontonských dobyvatelů. Vzápětí hořelo na opačném konci hřiště. Darnell Nurse chyboval ve vlastním obranném pásmu, ke kotouči se dostal Sam Bennett, ale s jeho pokusem z mezikruží si Talbot bez větších problémů poradil. V čase 39:27 došlo na první vyloučení v řadách hostujícího celku. Provinilcem byl jmenovitě Josh Jooris, který nebezpečně zahrál vysokou holí.  Střely na branku ve druhé třetině – 14:5 pro Edmonton Oilers.

Naftaři nesehráli svou první přesilovou hru zápasu v optimálním rozpoložení a Jonas Hiller neměl během oslabení příliš práce.  Už za plného počtu hráčů na ledové ploše střílel nebezpečně z prostoru mezi kruhy Jordan Eberle, ale Hiller zůstával i nadále nepokořen. Z ničeho nic málem udeřilo na druhé straně. Michael Frolík mohl Flames pojistit vedení druhou brankou, ale jeho tutovku bravurně lapil Talbot. Oilers kontrovali vzápětí – na Hillera doráželi postupně Letestu, Yakupov a Kassian, ale na gólmana Flames si nepřišli. V polovině 46. minuty dorážel Monahanovu střelu T. J. Brodie, ale ani on nedokázal vynikajícího Talbota překonat. Dnešnímu utkání zkrátka oproti zvyklostem dominovali téměř bezchybní brankáři a spolehlivě pracující obrany. V 51. minutě měl obrovskou šanci na hokejce Jordan Eberle. Jeho bekhendovou dorážku téměř z brankoviště Hiller znovu dokázal zázračně zastavit. Domácí fanoušci se gólové radosti přeci jen dočkali! Taylor Hall vyhrál buly, posunul kotouč na obránce Marka Faynea a ten střelou švihem do pravého horního růžku Hillerovy branky rozjásal ochozy v Rexall Place. Asistence: Taylor Hall. Domácím hráčům nalila vyrovnávací branka nové síly do žil a stále se tlačili před soupeřovu branku.  Velkou šanci si v 58. minutě vytvořil Nugent – Hopkins, ale v rozhodující chvíli zklamal v zakončení. O chvíli později zkoušel po chybě hostující obrany najít volného Draisaitla Teddy Purcell, ale kotouč na svého spoluhráče nakonec přihrát nedokázal. 18 vteřin před koncem třetí třetiny ještě zahrozil před Talbotem Frolík, ale domácí brankář si celou situaci zkušeně pohlídal a nasměroval zápas do prodloužení. Střely na branku ve třetí třetině – 15:8 pro Edmonton Oilers.

Ve 2. minutě  prodloužení měl obrovskou šanci Backlund, který se dostal s pukem na holi až před Talbota. Přestože brankář Oilers již ležel na ledě, pokusu útočícího hráče dokázal perfektně zabránit. V čase 61:58 fauloval obránce Darnell Nurse (držení) a nabídl tak Flames velkou šanci na vstřelení vítězné branky. I přestože hráči Calgary odehráli téměř celou power play usazeni v útočném pásmu, nedokázali i přes několik slibných šancí zápas rozhodnout. Následovaly tak samostatné nájezdy. Střely na branku v nastaveném čase – 5:0 pro Calgary Flames

První dvě série samostatných nájezdů nepřinesly ani jednu branku. Zuby si na strážcích obou branek postupně vylámali Eberle, Gaudreau, Nugent – Hopkins (tyčka) a Monahan. Třetí domácí exekutor, kterým byl Teddy Purcell, se ale už nemýlil a procedil puk mezi Hillerovými betony. Když poté skvělým zákrokem vychytal Bennetta Talbot, mohli se Oilers radovat ze zisku bonusového bodu.

Střely na branku celkem – 37:32 pro Edmonton Oilers. Hvězdami utkání byli vyhlášeni: Jonas Hiller, Cam Talbot a T.J. Brodie.