Vedení Edmonton Oilers si pojistilo služby Cama Talbota na další 3 sezony

St+Louis+Blues+v+Edmonton+Oilers+enmLxCqquQilBěhem čekání na odlet na slunnou Floridu, kde čeká dnes krátce po půlnoci našeho času Olejáře zápas proti místním Panthers, se na edmontonském mezinárodním letišti dozvěděla brankářská jednička týmu Cam Talbot od vedení zprávu, že je pro něj připraven nový tříletý kontrakt a setrvá tak, pokud vše půjde, jak má, v kanadské provincii Alberta další tři hokejové roky svého života.

Cam Talbot, který do organizace Oilers zamířil před začátkem této sezony z New Yorku Rangers, je letos v posledním roce svého ročního kontraktu na 1,45 miliónů. Následující tři roky by měl pobírat roční gáži ve výši 4,167 miliónů dolarů.

Podle předsezonních představ se měl stát Cam Talbot jasnou gólmanskou jedničkou, ovšem start do sezony mu příliš nevyšel a misky vah se v boji o tento post naklonily výrazně na stranu švédského dlouhána Anderse Nilssona. Ortel od Todda Mc Lellana, kdo je jedničkou a kdo mu bude krýt záda, však nikdy nezazněl. Oba brankáři se vcelku pravidelně střídali, žel, i oba střídali dobré výkony s těmi horšími, až přišla v prosinci za poslední roky v Edmontonu nevídaná vítězná šňůra. Tým se, byť na krátký čas, vyšvihl v patrech tabulky někam, kde jej nikdo ze stávajícího kádru nikdy nezažil. A za tímto vzestupem stály právě výkony a výrazné zlepšení muže s brankářskou maskou, Cama Talbota. Byť prosincová euforie začíná být pomalu zapomenuta, Olejáře trápí ofenzivní bída a nastal propad v tabulce opět na samý chvost západní konference, Cam Talbot si formu podržel a v brankovišti Naftařů září. Ostatně o všechny body, které v posledních zápasech Oilers získali, se zasloužil právě muž s číslem 33, včetně vynikajícího výkonu a vychytané výhry na nájezdy v poslední domácí bitvě proti Calgary Flames (2:1 SN), kdy pochytal 31 střel hráčů soupeře při úspěšnosti 96,88 % a byl zaslouženě vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

V letošním ročníku statisticky zatím celkově nijak z řady nevybočuje. Odchytal za Olejáře 26 utkání, z nichž v osmi zvítězil, s průměrem 2.61 branky na zápas (1 čisté konto) a úspěšností zákroků 91,28 %. Ovšem když se bedlivě podíváme na posledních 10 zápasů, ve kterých nastoupil (10 z 12 posledních zápasů týmu), dostaneme se k ohromující úspěšnosti 94,1 % a v posledních pěti zápasech dokonce k 94,9 %! A to už je známka opravdu té nejvyšší kvality.

Je to pro mě a mou rodinu absolutně úžasné a je to doposud úžasný čas strávený v Edmontonu. Jsem nadšený, že zde mohu zůstat další tři roky, abych rostl a zlepšoval se s tímto týmem. Miluji toto město, těším se na novou arénu a na vše, co zde bude v příštích třech letech vybudováno. Jsem moc rád, že mohu být nadále součástí tohoto celku a doufám, že se posuneme vpřed a dorosteme do týmu, který bude hrát play off a bude obávaným soupeřem“, prohlásil Cam Talbot s úsměvem od ucha k uchu.

Nezbývá, než doufat, že toto spojení bude oboustranně výhodné pro obě strany a Camova slova budou „prorocká“. V jedné z nedávných analýz jsme se zde zamýšleli, co Edmontonu stále chybí, aby se posunul dále. Jako jeden z problémů jsme diagnostikovali nejistotu na postu brankářské jedničky. Zdá se, že Todd Mc Lellan již v o tomto rozhodl a nám nezbývá než doufat, že toto rozhodnutí posune Naftaře opět o stupínek výš. Je to rozhodnutí do budoucna, ale ani tato sezóna pořád ještě není ztracená!