«

»

Led 19 2016

Olejáři dnes v noci vrátili Panthers porážku z domácího prostředí, na Floridě uspěli po výsledku 4:2

CatsOilers211. ledna na sebe v Rexall Place narazili tyto dva týmy v letošní sezoně poprvé. Tehdy rozjetá Florida zvítězila po výsledku 2:1. Naopak Olejáři se tehdy nacházeli v herní a střelecké krizi takového formátu, že se dokonce ke konci zápasu v domácích ochozech nesouhlasně bučelo. Ovšem týden s týdnem se sešel a po skvělé jízdě, kdy Panteři zvítězili 12x v řadě, padla na tým lehčí krize a zbytku svého tripu již bodovat nedokázali. Doma se představili poprvé od 3. ledna. Naftaři sice pokračují ve výkonech jako na houpačce, ale po stavu, kdy byli jednou nahoře a třikrát dole se zdálo podle posledních výkonů, že by se opět mohlo blýskat na lepší časy. Byť si oba celky stojí tabulkově naprosto odlišně, výsledek zápasu tak byl otevřený.

Hosté nasadili do svého brankoviště Cama Talbota, který v předvečer zápasu podepsal s Oilers nový tříletý kontrakt a dá se tedy říct, že byl pravděpodobně definitivně určen za týmovou gólmanskou jedničku. Proti němu stanul, stejně jako v Rexall Place, Al Montoya. Jen na lavičce tedy zůstala jednička Panthers Roberto Luongo, který odchytal před nedávnem svůj 900 zápas v NHL. Montoya ale v Edmontonu zazářil, a tak trenérský tým domácích i uvědomí této vzpomínky a tří posledních nepovedených zápasů ukázal právě na něho. Todd McLellan opět drobně zamíchal se sestavou. Nově utvořené první dvě formace sice zůstali pospolu, tedy ve složení Hall, Nugent-Hopkins,Pakarinen a Pouliot, Draisaitl, Eberle. V centru třetí formace se však objevil Matt Hendricks, který si již odpykal svůj disciplinární trest, a na jeho křídlech Kassian s Purcellem. Ve třetí lajně pak na led vjeli Yakupov, Letestu a Gazdic. Mimo vyvolenou dvanáctkou tak zůstal Anton Lander.

maxresdefaultAktivněji začala zápas domácí Florida a hned v první minutě se objevil v zajímavé pozici Huberdau. V 5. minutě přišla odplata Hendricksovi za jeho faul na Aarona Ekblada, jímž vyřadil tohoto talentovaného beka domácího týmu na nějaký čas ze hry. Na souboj jej vyzval  Gudbranson, který byl nasazen domácí střídačkou do utkání patrně zejména z tohoto důvodu (čas v zápase pouhých 4:28 minuty), a tento faul mu oplatil. Oba aktéři šarvátky si šli za bitku odpočinout na pět minut na trestnou lavici. Poté už se začal hrát opravdový hokej a hned se hostům podařilo Panthers zasadit tvrdý direkt. Aniž by si Montoya vůbec sáhl na kotouč, jeho tým již prohrával 0:1. Po chybě domácích na své útočné modré čáře vyslal Purcell do brejku Taylora Halla, který se nemýlil. Hra byla poté vyrovnaná, na ledové ploše vynikala nejvíce domácí první útočná vozba s Jaromírem Jágrem, která každé své učinkování v zápase proměnila v tlak na branku Cama Talbota. Ve 12. minutě byla k vidění první přesilovka, za držení byl z ledu „odejit“ Benoit Pouillot. Domácí se sice snažili a nesehráli tuto herní situace úplně špatně, Naftaři se však úspěšně ubránili. Navíc nebezpečně se v oslabení prodíral do šance Ryan Nugent-Hopkins. Poté, co se počet hráčů na ledě srovnal, hra plynula přesně podle výše zmíněného schématu. V 18. minutě naprosto selhal domácí kapitán Willie Mitechel, který přihrál nepochopitelně přímo na hůl Pouliotovi. Po rychlé kombinaci už si pak hosté věděli rady a po přihrávce Nugenta-Hopkinse zvýšil na 2:0 Eberle. A mohlo být pro hosty ještě veseleji, nadějný brejk dnes velmi agilního Pouliota zneškodnil na poslední chvíli vracející se zadák domácích Kulikov. Minutu před koncem třetiny si domácí vybojovali druhou výhodu přesilové hry po faulu Darnella Nurse, ale v její první části již nic zásadního vymyslet nedokázali a přenesli si ji tak i do úvodu druhého dějství.

Druhou třetinu tak Florida začala v pěti bruslařích proti čtyřem hostujícím. V dobíhající výhodě pálil nebezpečně Jokinen, Talbot byl na místě. Již po jejím skončení se do šance prosmýkl Bjugstad, brankář hostí byl opět na místě. Již ve 22. minutě však hosté opět faulovali, tentokráte byl na vině Andrej Sekera. Domácí tlak tak mohl ještě dále a výrazněji sílit. Po přihrávce Campbella byl v další dobré pozici Jokinen, Talbot byl však opět vynikající. Domácí sice tlačili, ale Edmonton se opět dokázal ubránit a navíc záhy po vyrovnání stavu hráčů na ledové ploše dokázal po třetí udeřit. Rychlým švihem z vrcholku kruhů se přesně trefil Taylor Hall a opět to byla první rána na branku Montoyy v daném dějství. Domácí první útočná vozba si sice hned záhy dokázala opět připravit závar před Talbotem, ten však byl dnes opět pozorný a vynikající. Od 25. minuty se poté hra počala poněkud uklidňovat. Ve 33. minutě si po faulu Jaromíra Jágra zahráli v početní výhodě poprvé hosté. A taktéž napoprvé tasil dne famózní zákrok i Montoya, a sice proti tutové šanci Purcella. Bohužel výhoda trvala jen minutu, neboť v jednu chvíli se na ledě objevilo více Olejářů, než dovolují pravidla hry, a tak přišel menší trest pro hráčskou lavici. Hra 4 proti 4 vždy vyhovuje rychlým bruslařům, a i díky většímu prostoru na ledě se individuálně dokázal do šance prosadit Barkov, Talbot byl však opět vynikající a nadále držel čisté konto. A další snový zákrok si připsal proti Trocheckovi, který dostal křížnou přihrávku od Jágra do ideální palebné pozice, zcela sám před brankou hostů. Ovšem Talbot se stihl zázračně přesunout. Poslední vzruch ve druhé části hry znamenal průnik Yakupova, z jeho backhandem si Montoya poradil.

Třetí třetinu zahájili obrovským náporem domácí Panteři a hned po dvou a půl minutě hry bylo sníženo. Po zaváhání Sekery, který nepřesně přihrál Draisaitlovi na paty a nevyhodil puk z vlastní obrané třetiny, skóroval krásnou střelou pod břevno mimo dosah Talbota Reilly Smith. Ve 45. minutě měl další tutovou šanci Bjugstad, po něm se na Montoyu řítil osamocený Nail Yakupov a jeho neúspěchu se domácí již dostali ve skóre na dostřel. Do útočného pásma kolem mantinelu pronikl Shawn Thorton, fantastickou přihrávkou našel Howdena, jejž nedokázal od puku odstavit Sekera, a ten zasunul kotouč za bezmocného Talbota, 2:3. Na začátku 49. minuty mohl hosty uklidnit opět Yakupov, ale ani tentokrát domácího brankáře nepřekonal. Diváci v hale ožili a halasně tlačili své hráče za vyrovnáním. Od 50. minuty se Naftaři očividně začali soustředit na defenzivu a svůj forčeking stáhli hlouběji na vlastní polovinu. Už v 52. minutě hry mohla taktika hry na brejky slavit úspěch, ale Campbell na poslední chvíli srazil přihrávku na ujíždějícího Jordana Eberleho. Zahuštění defenzivy dělalo Panthers očividně problémy a nedařilo se jim vůbec trvaleji se usadit v útočném pásmu. Od 57. minuty šly události v rychlém sledu. Nejprve se řítil na Montoyu v samostatném nájezdu Kassian, svůj první gól v dresu Oilers však nezaznamenal. To se Edmontonu mohlo stát osudným vzápětí. V 58. minutě vyvinuly domácí obrovitánský tlak na branku Talbota, ale ani nikdo z první lajny, ani Canmpbell v naprosto vyložené šanci, ani nikdo z jeho spoluhráčů neuspěl. Domácí se dvě minuty před koncem závěrečného dějství rozhodli pro hru bez brankáře, Taylor Hall však velmi záhy vystihl rozehrávku Panterů, křížnou přihrávkou našel Teddyho Purcella, který do opuštěné klece rozhodl, i přes veškerou snahu zpět sprintujícího a vzduchem plachtícího Montoyi. Zbylá minuta a půl hry se dohrála prakticky už jen z povinnosti.

Domácí přestříleli Olejáře 33:24, ovšem ti měli v brance dnes opět vynikajícího Cama Talbota (2. hvězda utkání). Florida měla převahu, ale taktika hostí byla dnes dokonalá, pevná a pozorná obrana, výborný výkon gólmana a střelecká produktivita při brejkových situacích. Opět zazářil po období relativního půstu Taylor Hall, v utkání 2+1, a byl vyhlášen první hvězdou utkání. Slabší chvilky si snad v dresu Oilers vybral jen Andrej Sekera, který byl „aktivní“ u obou inkasovaných gólů, a Nail Yakupov. Ten byl sice velmi agilní, snažil se a dokázal se dostat do několika výborných šancí, ovšem s produktivitou je na štíru a jeho několikeré selhání mohlo nakonec celý tým stát pracně vybojované body. K celkové hře snad ještě dodat, že je potřeba větší disciplinovanosti. Dnes vše pokryl Talbot, ovšem Florida, jak již bylo řečeno výše, neprožívá momentálně zrovna střelecky plodné období, jiní soupeři by však často zbytečná vyloučení mohli trestat ne milosrdněji. Oilers čeká poprvé v sezoně druhý zápas ve dvou dnech, tak snad jim nějaké síly zbydou i do Tampy a vybojují opět nějaký ten potřebný bodík do tabulky Pacifické divize.

Na ledové ploše se objevil jediný zástupce českého hokeje, nestárnoucí superstar Jaromír Jágr. Odehrál skvělé utkání, ale bodově se prosadit nedokázal.