«

»

Úno 04 2016

Connor McDavid je zpět a Oilers berou po jeho úžasné party 2 body za výhru 5:1 nad Columbusem

508077458_slidePo deseti denní pauze vyplněné utkáním hvězd, v němž se objevil, jako zástupce Naftařů Taylor Hall, se pro tým Edmontonu rozběhl opět kolotoč utkání základní části NHL. Po sérii nepřesvědčivých výsledků bylo jasné, že pokud Olejáři nechtějí letošní sezonu úplně ztratit, bude nutné začít naplno bodovat.

A to zejména doma a zejména proti týmům, které jsou na tom plus minus podobně. Ideální start do závěrečné části sezony tak představoval domácí duel proti poslednímu týmu „Východu“ Modrokabátníkům z Columbusu.

V brance se podle očekávání objevil Cam Talbot, ovšem konal se jeden velký návrat. Po dlouhodobém zranění skočil na led Rexall Place Connor Mc David, jednička loňského draftu, mladý muž, do něhož nejen Todd McLellan, ale celá „Oil Country“ vkládá veškeré naděje směřující k blyštivější budoucnosti svého oblíbeného týmu. A vlastně se dá říci, že na tento návrat se těšila celá NHL. Očekávání a tlak na Connora tak byla před zápasem obrovská. Sestava i díky tomuto okamžiku zaznamenala obrovských změn (je nutno si k tomuto uvědomit, že vedle několika beků, zůstává na listině zraněných hráčů Ryan Nugent-Hopkins). Obrané dvojici realizační tým poskládal následovně: Fayne, Sekera, Gryba, Nurse, Clendening, Reinhart. Premiéru v týmu si tak odbyla nejnovější akvizice z Pittsburghu Adam Clendening. Útočná vozba pak vypadala následovně: Purcell, Draisaitl, Hall – Eberle, McDavid, Pouliot – Kassian, Letestu, Jakupov – Korpikoski, Hendricks, Pakarinen. Mc David tak nahradil Nugenta-Hopkinse v centru druhé řady, tak říkajíc kus za kus.

A Connor Mac David, natěšený na hru, vlétl do utkání skutečně jako velká voda. Hned v prvním střídání si aktivním pohybem vynutil první nedovolený zákrok soupeře a vybojoval přesilovou hru pro svůj tým. A nezůstalo jen u toho, hra v přesilovce se točila kolem něj a právě on byl u nejvážnějších situací, které si domácí vytvořily. Nakonec však skóre zůstalo nadále smírné. Prvních deset minut hry však byly rozháraných, ani jednomu z týmů se nedařilo založit kloudnou akci. Dlouhý zápasový půst se asi zkrátka musel trochu projevit. V desáté minutě však nastal zlom. Nejprve se do obrovské šance dostal Eberle, Korpisalo byl na místě. Ve 12. minutě McDavid našel skvěle úplně volného Reinharta, ten však branku hostí trestuhodně minul. A z protiútoku přišel trest. Protiútok Columbusu začal dalším skvělým zákrokem Korpisala a následné přečíslení vyřešil Hartnell přihrávkou na Calverta, který nedal přesunujícímu se Talbotovi šanci, 0:1. Domácí se však rozhodit nenechali a nadále pokračovali v aktivní hře a tlaku. V polovině 13. minuty tak měl hostující gólman na svém kontě již 16 zákroků! V 16. minutě byli za vzájemnou potyčku vyloučeni Reinhart a hostující Foligno. Při hře ve čtyřech se do slibné pozice dostal rychlík Yakupov. Domácí nápor tak zastavil až útočný faul Hendrickse. Oslabení Olejáři ustáli naprosto v pohodě, ale i tak odcházeli do kabin s jednobrankovým mankem, byť nastřádali během první třetiny o 10 střel více, než Blue Jackets.

Do druhé třetiny nastoupili asi trochu nečekaně aktivněji hosté. Po třech minutách hry však naskočili na ofenzivní vlnu opět domácí Olejáři. Nejprve se do dobré pozice natlačil Kassian, ale Korpisalo ještě dokázal odolat. Nikoliv však již proti střele Erica Gryby. Tomu Kassian přistrčil touš na modrou a jeho ne příliš tvrdá rána zapadla překvapenému brankáři Columbusu do sítě, neboť Olejáři odvedli velký kus práce v předbrankovém prosotru a zakryly Korpisalovi výhled. Ve 23. minutě tak byl stav smírný 1:1. A Oilers byli nadále při chuti, bohužel jejich další aktivitu narušil faul Reinarta, který odešel pykat za nedovolené bránění. A konečně tak přišla řada i na Cama Talbota, který musel pořešit několik ošemetných situací před svojí svatyní. Jakmile byl stav hráčů na ledové ploše opět vyrovnaný, Edmonton se ujal vedení po famózní akci Connora McDavida. Více k tomu ani není co psát, je potřeba to shlédnout, neboť žádná slova by na to, co tento nováček a navrátilec do sestavy předvedl, stejně nestačila. Doplňme snad jen jména asistentů – Pouliot a Eberle. Přesně v polovině utkání se tak Naftaři ujali vedení 2:1. Tento fakt vyburcoval hosty k větší aktivitě a v těchto chvílích převzali otěže zápasu oni. Přesně v čase 33:33 se zaskvěl Talbot, který kryl velikou šanci Campbella. Poté však odešel pykat na trestnou lavici hostující Jones a domácí přesilovou hru dokázali využít. Nahození Sekery tečoval mimo dosah Korpisala Poliot, 3:1. A vzápětí bylo v domácí aréně ještě veseleji, Taylor Hall vyhrál osobní souboj za brankou, přesně našel v předbrankovém prostoru Draisaitla a v čase 37:01 domácí rázem vedli o tři branky. Na druhé straně proti dobrým střelám Modrokabátníků podržel neztenčenou euforii domácího týmu výborný Talbot. Po druhé části hry tak zněl stav utkání 4:1 ve prospěch Edmontonu Oilers.

Hostům nezbývalo nic jiného, než od začátku třetí třetiny vrhnout všechny síly do útoku, naráželi však na koncentrovaného a spolehlivého Cama Talbota. Vynikající semafor předvedl zejména ve 44. minutě proti tutové šanci Nicka Foligna, kterému nechala domácí obrana trestuhodně příliš volného prostoru. Ještě více pod kotlem přitopili hosté v následné přesilovce při vyloučení Clendeninga. Vytvořili si obrovský tlak, Saad trefil břevno a Foligna opět vychytal Talbot. Jakmile se počet hráčů na kolbišti srovnal, opět se ukázal velmi aktivní Mc David, který sám před Korpisalem bekhendovým zakončením branku minul. Další fáze hry přinesla vyrovnaný souboj s nebezpečnými situacemi na obou stranách. V 53. minutě vybojoval pro hosty zajímavou přesilovku Justin Falk, který se pustil do Halla. Ačkoliv ten nejevil nejmenší snahu se prát a v souboji jej zastoupil, jak mu velí povinnosti, Gryba, pykat na trestnou lavici šli kupodivu všichni tři aktéři děje. Columbus opět vyvinul souvislý tlak, ale největší šanci Saada opět vychytal vynikající Talbot. To domácí byli úspěšnější. Díky nedisciplinovanosti hostí se počet hráčů ani nestačil srovnat, Naftaři plynule přešli do početní výhody a tou nepohrdli. Korpisalo sice dělal, co mohl, proti Pouliotovi a Mc Davidovi doslova exceloval, avšak po přesné přihrávce právě Mc Davida na osamoceného Eberleho neměl nárok, 5:1. Svého hrdinu, Connora Mc Davida, poté hlasitě oslavilo vyprodané hlediště domácí arény. Zbytek zápasu pak již proběhl v klidu a nic zaznamenáníhodného se na ledě neudálo.

Co k dnešnímu utkání dodat…? Začněme tedy raději opatrně. Jedna vlaštovka rozhodně jaro nedělá, navíc, jak bylo řečeno výše, Columbus byl na rozjezd po pauze takřka ideálním soupeřem. Ani dva body neposunuli Olejáře z posledního místa konference a na postup do play off zeje ztráta 8 bodů. Teď k tomu pozitivnímu. Hra byla dnes vynikající, velmi dobře se jevil zejména útok s Mc Davidem v centru a Eberlem a Pouliotem na křídlech. Opět se ke skvělým výkonům vrátil Talbot a v brance byl skutečnou oporou. Rozehrává se Kassian a Clendening ukázal, že i on by mohl být velmi platnou posilou a vyztužením zadních řad Naftařů.

Utkání se odehrálo bez české účasti. Jeho první hvězdou byl… Connor Mc David, v utkání 1+2, jen tak dál!