«

»

Úno 06 2016

Oilers v rámci Hockey Day in Canada prohráli v Montrealu. McDavid bez bodu

508780676_slideJako první z hostujícího celku toužil prověřit pozornost svého bývalého spoluhráče Scrivense v brance Montrealu Taylor Hall. Jeho sražená střela však znamenala pouze udržení útočného pásma. Po vhazování se do dobré střelecké pozice dostal Eberle, pálil však vedle. Po dalším buly před Scrivensem znovu zahrozil útočník Edmontonu se čtrnáctkou na dresu, ovšem ani on a následně ani McDavid brankáře domácích nepřekonali.

Jakoby chtěli Oilers od úvodních vteřin dát publiku v Bell Centru najevo, že hodlají pokračovat ve stejném duchu jako v skončili v Ottawě. V prvních minutách utkání naopak Montrealští hráči působili hodně zakřiknutým dojmem a prakticky se nedostávali do svého útočného pásma. První střelu na Talbota vyslal až na konci 3. minuty Flynn, ale kanadský brankář spolehlivě zasáhl. O dvě minuty později se dostal do velké šance Lars Eller, ale Talbot si poradil i s jeho bekhendovým pokusem. V čase 6:24 byl vyloučen hostující obránce Eric Gryba, který zasáhl protihráče nešetrně do oblasti hlavy. Ze začátku se v početní výhodě domácím borcům nedařilo usadit v útočném pásmu. Postupem času puk přeci jen dokázali udržet před Talbotem a hned z toho byla první gólová trefa utkání. Subban na modré čáře výborně nabil Plekancovi, který na nic nečekal a vyslal tvrdou střelu směrem k brankáři Oilers. Ten se snažil proti letícímu puku zasáhnout, ale Brendan Gallagher jemně změnil dráhu kotouče a ten díky tomu v čase 7:27 prolétl až do sítě. Asistence: Tomáš Plekanec, P.K.Subban. Nehrálo se příliš dlouho a na trestnou lavici se v čase 8:14 za sekání poroučel také jeden z hráčů domácích. Konkrétně se jednalo o Larse Ellera. Hosté svou první přesilovou hru zápasu nesehráli vůbec dobře a největší šanci si paradoxně vypracoval domácí útočník Tomáš Plekanec. V polovině 12. minuty zasáhl Jemelin nepříjemně před brankou Eberleho a rozhodčí jeho počínání odměnil dalším dvouminutovým trestem.  Druhý pokus vypadal z pohledu Naftařů již o poznání lépe. Nebezpečně pálil nejprve Pouliot, Scrivens ale proti jeho nepřesné ráně zasahovat nemusel.  Na úplném konci oslabení vytáhl bývalý brankář Edmontonu skvělý zákrok betonem proti teči Taylora Halla. V polovině 15. minuty hosté propadli ve středním pásmu a Montreal se dostal do přečíslení. Tomáš Plekanec vzal zodpovědnost na sebe a nebezpečně vystřelil, dorážet se ještě dvakrát pokusil Galchenyuk, ale Talbot si s jeho pokusy dokázal poradit. O další minutu později se na druhé straně Eberle výborně prokličkoval přes domácí obránce a nakonec ještě přihrávkou našel McDavida. Tomu však rána z mezikruží vůbec nesedla a Scrivens bez potíží kotouč ukryl ve své výstroji. V čase 16:11 se znovu mohli radovat ze vstřeleného gólu domácí. Rychlý protiútok Montrealu zužitkoval Fleischmann ideální přihrávkou na Larse Ellera, který se tak ocitl ve výborné střelecké pozici. Jeho střela z mezikruží mířila přesně k tyči Talbotovy brány. Asistence: Tomáš Fleischmann. S končící 18. minutou  vyslal tvrdou dělovku na Scrivense Sekera, ale domácí brankář jeho střelu vyrazil. V čase 18:45 byl vyloučen hostující útočník Leon Draisaitl, který za vlastní brankou podrazil protihráče. Canadiens si ještě do sirény vytvořili šanci ke vstřelení třetí branky. Barberiova střela si ale cestu mezi tři tyče nenašla. Střely na branku v první třetině – 13:12 pro Montreal Canadiens.

Domácí zahájili prostřední periodu v početní výhodě, ale ta se z jejich pohledu spíše už jen dohrávala. Jinými slovy žádné vážnější ohrožení Talbotovy branky se nekonalo.  Na začátku 23. minuty našel naopak Hall v dobré pozici spoluhráče Davidsona, ale Scrivens byl znovu na svém místě. Úvodních pět minut druhé třetiny se odehrávalo převážně ve středním pásmu a obrany obou mužstev působily velmi pozorně. V čase 26:25 obdržel domácí hráč Devante Smith-Pelly dvě trestné minuty za faul loktem. K tomu vyfasoval ještě další dvě minuty pobytu na lavici hanby za hrubost. Z týmu Edmontonu byl za hrubost vyloučen také Zack Kassian. V následné přesilové hře Naftařů dokázala obrana Montrealu zastavit nebezpečný průnik Taylora Halla. Yakupov posléze před brankovištěm netrefil kotouč a rázem z toho byl protiútok Canadiens. Skvěle se však vrátil právě druhý jmenovaný hráč Oilers a na poslední chvíli odvrátil hrozící nebezpečí.  Zanedlouho se na druhé straně dostal do stoprocentní šance německý útočník Edmontonu Leon Draisaitl. Ben Scrivens ale ze svého repertoáru vytáhl další fantastický zákrok. Při návratu z trestné lavice se hnal sám na Talbota Weise (odpykával dvouminutový trest za Smitha-Pellyho), ale ani hostující brankář se nenechal zahanbit a svůj tým podržel. O minutu později dorážel na Talbota Pacioretty, ale ani nadvakrát nedokázal gólmana Oilers překonat. V čase 31:48 se však domácí přece jen dočkali další branky. Aktivní napadání Brendana Hallaghera slavilo úspěch a Tomáš Plekanec mohl následně od mantinelu poslat puk před brankoviště. Tam jej jeden z hostujících hráčů nešťastně tečoval mimo dosah vlastního gólmana. Bez asistence.  Při zhruba šest minut trvající nezáživné pasáží utkání byli diváci svědky přetahované ve středním pásmu a několika zblokovaných střel na obou stranách kluziště. Když už to vypadalo, že se druhá třetina pozvolna dohraje, znovu udeřili domácí. V čase 38:01 našel Plekanec skvělou přihrávkou zcela volného P. K. Subanna, který napřáhl k tvrdé ráně a propálil vše, co mu stálo v cestě. Asistence: Tomáš Plekanec, Brendan Gallagher. Za minutu mohli domácí své vedení ještě zvýšit. Eller byl však před zcela odkrytou brankou dobře pokryt hostujícími obránci, kteří mu nedovolili uklidit kotouč do sítě. Se závěrečným hvizdem si ještě za hrubost vysloužil dvě minuty Zack Kassian. Střely na branku ve druhé třetině – 10:8 pro Montreal Canadiens.

Do třetí třetiny už v brance Oilers nenastoupil Cam Talbot, ale trenér Todd McLellan poslal do akce náhradníka Anderse Nilssona. Montreal přesilovou hru nesehrál vůbec dobře a v jejím závěru v čase 41:51 dokonce inkasoval branku. Nedůrazná obrana domácích nechala až příliš prostoru Benoitu Pouliotovi, který se pohodlně dostal až před Scrivense. Svého bývalého spoluhráče překonal bekhendovým zakončením. Asistence: Teddy Purcell, Brandon Davidson. Na konci 43. minuty musel Nilsson zasahovat proti pokusu Subbana. Zhruba o čtyři minuty později mohli diváci v Bell Centru vidět dvě velké šance Canadiens. Přečíslení dvou na jednoho nejdříve překazil domácím vracející se obránce Edmontonu, ale Gallagher se dostal znovu ke kotouči a přihrával před brankoviště. Flynn však z těsné blízkosti minul branku. Hořelo ovšem i na druhé straně kluziště před Scrivensem. Taylor Hall však přesně zakončit nedokázal. V čase 49:59 to už znovu bylo o čtyři branky. Výborně hrající Plekanec zkušeně počkal u mantinelu, aby se vzápětí zbavil Letestua. Poté nádherně naservíroval puk na hůl bývalého Naftaře Gilberta, který už poměrně jednoduše usměrnil kotouč mimo dosah hostujícího brankáře. Asistence: Tomáš Plekanec, Alex Galchenyuk. Montreal po pátém gólu uzamkl svého soka ve vlastním obranném pásmu a předváděl před Nilssonem doslova ofenzivní manévry. Co to ale bylo proti tomu, co předvedl na opačné straně hřiště Connor McDavid. Jednička posledního draftu se mazácky dostala přes obránce a před Scrivensem zvolila zakončení s hokejkou mezi nohama. Tahle nádherná akce ale bohužel pro Edmonton skončila pouze nepřesnou střelou.  S blížícím se koncem utkání hra obou mužstev trochu polevila a zápas se již jen z povinnosti dohrával. Střely na branku ve třetí třetině – 13:4 pro Montreal Canadiens.

Hvězdami utkání byli vyhlášeni tito hráči: Tomáš Plekanec (1+3), Ben Scrivens (23 zásahů) a P. K. Subban (1+1). Střely na branku celkem – 36:24 pro domácí mužstvo.