Preview: Islanders – Oilers

1297648509057_ORIGINALEdmonton bude po prohře s Montrealem Canadiens 1:5 skládat reparát v Brooklynu na ledě New Yorku Islanders. Naftaři odehráli svá první dvě utkání po přestávce zapříčiněné utkáním hvězd jako polití živou vodou. Na první pohled bylo patrné, jak týmu prospěl návrat Connora McDavida. Dvě vítězství a skóre 12:3, to byla více než výmluvná vizitka. Vysoká porážka v Bell Centru však všechny „věci hokejové“ uvrhla znovu tam, kde je již nikdo z Oil Country nechtěl vidět.

V loňském ročníku se Oilers s Islanders potkali v základní části tradičně dvakrát. Každý z týmů si připsal po jednom vítězství. Nejdříve vyhráli 4. ledna v Rexall Place Naftaři brankovým poměrem 5:2, přičemž dvě branky vstřelil útočník Matt Hendricks. V odvetě a zároveň v posledním utkání, které Oilers sehráli v legendárním Nassau Coliseu, zvítězili domácí Ostrované 3:2.

Aktuální zprávy z obou táborů

V brance Edmontonu by se dnes měl představit bývalý gólman Islanders Anders Nilsson, který dochytal poslední třetinu nešťastného utkání v Montrealu. Po čtyřech inkasovaných gólech vystřídal kolegu Talbota a z 13 střel inkasoval jednu branku. „Musíme si trochu odpočinout a hlavně se podívat na některé věci, které pochopitelně chceme do dalšího zápasu zlepšit,“ řekl po vystoupení s Canadiens hlavní trenér týmu Todd McLellan. „Sehráli jsme dvě skvělá utkání a do toho třetího jsme vstoupili možná až příliš pohodlně a nepokračovali jsme v naší skvělé práci. Z toho bychom se měli poučit a v New Yorku tyto věci napravit“. Edmonton je v celé lize klubem s nejhorší bilanci na hřištích soupeřů, a pokud chtějí Naftaři ještě pomýšlet na boj o play off, je tohle jeden z hlavních bodů, na kterém musí McLellanova parta okamžitě zapracovat. S návratem Connora McDavida se alespoň zlepšil herní projev mužstva v přesilových hrách, například v Ottawě Oilers využili hned tři početní výhody. Bohužel v Montrealu se i tenhle progres zastavil a Naftaři si v těchto herních situacích počínali znovu bezradným dojmem. V současné době se procentuální využití přesilovek Oilers zastavilo na hodnotě 18,8 %, jejich dnešní soupeř je na tom ještě hůře (17,9 %).

Islanders mají v současné době na soupisce tři brankáře. V posledním zápase v Detroitu střídal po 4 obdržených gólech ze 13 střel Jaroslava Haláka talentovaný gólman Jean-Francois Berube, který přišel před sezónou z Los Angeles. Berube si připsal v tomto týdnu své první vítězství v NHL, když pomohl Islanders zdolat Minnesotu. Přesto by se měl v dnešním utkání objevit v brance Ostrovanů třetí do party – německý brankář Thomas Greiss. Byl by to pro něj první start od začátku zápasu od 12. ledna. Islanders nemají aktuálně nikoho na marodce, trenér Naftařů bude v dnešním zápase postrádat dlouhodobé marody Oscara Klefboma a Ryana Nugenta-Hopkinse.

McDavid jako Tavares?

Connor McDavid dnes poprvé zavítá do Barclays Center a pro tamní fanoušky jde bezesporu o nevšední událost. Bude velmi zajímavé sledovat jeho „minizápas“ s hvězdou domácího výběru Johnem Tavaresem. Tento kanadský hokejista je jedním z těch hráčů, kteří na začátku kariéry prožívali stejné chvíle jako nyní zažívá McDavid. Daly by se shrnout do jednoho sousloví: obrovská očekávání. Connor McDavid se ocitá na stezce, kterou několik let před ním procházel také Tavares.

Tavares byl prvním hráčem, kterému byl v roce 2005 udělen v juniorské OHL status „výjimečného hráče“, což mu umožnilo hrát v lize už v 15 letech. Podobně jako v případě McDavida. V roce 2005 se jednalo o bezprecedentní krok a od té doby se tomuhle privilegiu neřekne jinak, než Tavaresovo pravidlo. Jako by tento krok předznamenával kariéry výjimečných hráčů. Tyto „generančí talenty“ jsou od útlého mládí pod obrovským tlakem okolí, jejich život se takřka výhradně skládá pouze z hokeje. Podřizují mu téměř vše. Od svých prvních krůčků v NHL jsou pod drobnohledem laické i odborné veřejnosti. Musí snášet neustále srovnávání, kritiku a popularitu, která je provází doslova na každém kroku. „Když tohle vše poznáváte, jste sotva dospělý, nebo dokonce ještě ani to ne. Snažíte se zrát a ujišťovat se v tom, že jste sami nastoupili na správnou cestu. Měl jsem okolo sebe skvělé lidi, kteří mi opravdu pomohli tímhle vším bez úhony projít. „, zavzpomínal na své začátky John Tavares.

Podobné chvíle nyní prožívá i Connor McDavid. Jeho elektrizující talent nyní zajímá celý hokejový svět. Brzy v jeho mladé kariéře se McDavid jeví přesně tak, jak fanoušci i odborníci očekávali a zdá se, že zvládá vše ustát – pozornost, tlak i očekávání. „Je velmi skromný, nebere nic jako samozřejmost a pochopitelně již ukázal, proč to bude skvělý hráč. „, řekl na adresu svého dnešního soupeře John Tavares.

Jak jejich dnešní vzájemný souboj dopadne, můžete sledovat od 20:30 SEČ.  Utkání vysílá přímým přenosem kanál Nova Sport. GO Oilers GO!