Hledá se: vášeň, nasazení a týmový duch. Zn.: spěchá!

edmonton-oilers-v-new-york-islanders10Jako bychom posledních devět let sledovali stále stejný scénář. Scénář nepříliš povedeného filmu, na jehož konci jsou zavřené brány play off. Oilers budou pravděpodobně ve vyřazovacích bojích chybět už 10. rok v řadě.

To nás může vést k jediné otázce: jaký bude další krok? Edmonton měl již čtyři první volby v draftu, sestavil slušný útočný arzenál, vyměnil spoustu trenérů a generálních manažerů. Poslední z nich Peter Chiarelli našel po svých předchůdcích značný nepořádek. Mimo jiné jde především o nadhodnocené dlouhodobé smlouvy pro některé hráče, kteří si svými výkony nezaslouží ani desetinu svých příjmů.

Zdá se, že existuje pouze jediná cesta z téhle šlamastyky. Pokud se má tento tým dostat alespoň zpátky na trať, musí dojít k velkému pohybu v kádru. „Neobchodujte naše talentované jádro!“ – mantra, která se Edmontonem nese až nezdravě často. Ale je tento požadavek obhajitelný, když ono „jádro“ nedělá svou práci dobře a nevede náš tým k vítězstvím?

A přitom je recept na výhry poměrně jednoduchý a až překvapivě prostý. Potřebujete totiž víc, než jen dovednost, talent a pár „hvězdných“ hráčů. Musíte být vyzbrojeni úsilím, budete potřebovat hromadu odhodlání, rychlosti a osobní velikosti. Jinými slovy – potřebujete týmovou práci.

Současný tým Edmontonu není jednotný. Když se podíváte na led při utkáních Oilers, nevidíte hráče, kteří stojí jeden za druhým a kteří se dokážou podržet navzájem. Nevidíte tým. Největším nedostatkem týmové práce je neschopnost vytvářet možnosti pro spoluhráče, obětovat se, udělat krok navíc, aby jste napravili chybu spoluhráče. Největším nedostatkem týmové práce je „lenost“.  V posledním zápase s Islanders nebyl na ledě v bílém dresu žádný hráč (možná Connor McDavid), který by byl odhodlán nechat na hřišti všechno a nastartovat svůj tým po žalostném výsledku z Montrealu. Oilers zkrátka vyjeli na led, mizerně bruslili a když šlo do tuhého, nechali se válcovat kvalitativně měřitelným soupeřem. Pro tohle neexistuje žádná omluva.

Je to hra. A velice záleží na tom, jak k ní hráči přistupují. A pokud nedají do zápasu po dobu 60 minut to nejlepší, co mohou nabídnout, pak to není týmová práce. V tomhle týmu neexistuje žádná vášeň. Fanoušci nejsou zvědaví na nevyčerpané rezervy, chtějí týmový výkon. Chtějí vítězství. Jediná věc, kterou tenhle tým skutečně potřebuje, je zbavit se hráčů, kteří nevěnují své hře maximální úsilí. A nahradit je těmi, kteří mají charakter, schopnosti a velikost. Nahradit je týmovými hráči. Oilers musí začít znovu vykazovat ducha, nadšení a trochu vzájemné sebeúcty mezi spoluhráči. Vytvořit vazby a uvědomit si, že všichni hrají za sebe navzájem. To, co se nyní v podání Edmontonu odehrává, není fér vůči fanouškům, není to fér vůči trenéru McLellanovi a není to fér vůči Connoru McDavidovi. Členem týmu už nesmí být někdo, kdo mu nechce odevzdávat 100 procent.

Týmová práce, odhodlání a oddanost je to, co vyhrává hokejové zápasy. A pokud nechcete dát do hry úsilí, budete mít tým, který prohrává. A budete ho mít stále.