«

»

Úno 14 2016

Oilers v domácím utkání s Jets berou pouze bod

DEV_6558_slideLaurent Brossoit, který nastoupil ke svému teprve druhému startu v NHL, si připsal první zásah už v polovině 1. minuty. Ve stejném časovém úseku byli diváci v Rexall Place svědky rovněž prvního vyloučení. Obránce domácích Mark Fayne byl potrestán menším dvouminutovým trestem za sekání. Tryskáči nabídnutou početní výhodu ale nedokázali vůbec zužitkovat a na Brossoita nevyslali během dvou minut přesilové hry ani jednu střelu.

První minuty utkání se odehrávaly ve velice vlažném tempu a ani na jedné straně nebylo k vidění příliš vzruchu ani nasazení. V polovině 5. minuty se dostal u levé tyče branky Oilers k zakončení Bryan Little, ale Brossoit jeho střelu vytěsnil svou vyrážečkou. Jets měli v těchto fázích hry optickou převahu, ale stále si ani jeden z týmů nedokázal vytvořit souvislejší tlak ani ideální střelecké příležitosti. Ondřej Pavelec v brance Winnipegu si poprvé sáhl na puk až v začínající 7. minutě, kdy ztlumil nahození Naftařů. O chvíli později střílel obránce Enstrom, ale puk se od jednoho z clonících hráčů odrazil mimo ledovou plochu. Na začátku 8. minuty se dostal do samostatného úniku Bryan Little. Pokusil se překonat domácího brankáře střelou mezi betony, ale Brossoit se překvapit nenechal a důležitým zákrokem podržel své spoluhráče.  Na druhé straně kluziště musel Pavelec zasahovat u své pravé tyčky proti pokusu Jordana Eberleho. Střelec hattricku z posledního utkání proti Torontu si vyjel zpoza brány, ale českého gólmana nepřekonal. Téměř přesně v polovině první třetiny poslal k ledu tvrdým hitem Matt Hendricks Marka Scheifeleho. Do role mstitele se okamžitě pasoval Justin Byfuglien, který několika přesně mířenými ranami poslal Hendrickse na kolena. Rozhodčí tuto zápasnickou vložku odměnili 5 minutami pro oba znesvářené kohouty a současně 2 minuty za krosček vyfasoval hostující Mathieu Perreault. Během přesilové hry domácího celku se v obrovské příležitosti ocitl obránce Brandon Davidson, který však Pavelce z bezprostřední blízkosti nepokořil. V čase 14:13 putoval za katr další hráč. Tentokrát se jednalo o útočníka Oilers Naila Yakupova, který byl odměněn dvouminutovým trestem za nafilmovaný pád. Zhruba po 15 vteřinách hry se ve velké šanci ocitl Connor McDavid, ale ani on na českého brankáře ve službách Winnipegu nevyzrál. V 18. minutě se do dobré střelecké pozice dostal Alexander Burmistrov, ale jeho pokus byl ke smůle hostů zblokován. V čase 18:19 byl za podražení vyloučen hostující útočník Bryan Little. Přesilové hry však během první třetiny nepatřily mezi silné stránky ani jednoho z týmů, a nejinak tomu bylo ani při této početní výhodě Oilers. Střely na branku v první třetině – 8:5 pro Edmonton Oilers.

Hned po dvaceti vteřinách druhé třetiny pálili Naftaři velice nebezpečně z pravého křídla, Ondřej Pavelec byl však připraven a lapačkou tuto příležitost zneškodnil. Brossoita na druhé straně prověřil Blake Wheeler, kotouč skončil na hrudi kanadského brankáře. Následovala série několika zblokovaných střel na obou stranách kluziště. V čase 23:46 byl za podražení v útočném pásmu vyloučen útočník Oilers Zack Kassian. První část oslabení zvládli Oilers na jedničku a téměř nedovolili hostům, aby se usadili v ledovém prostoru před Brossoitem. První příležitost si připsal až Nikolaj Ehlers, který se mezi kruhy pro vhazování dostal ke střele zápěstím. Puk však orazítkoval pouze tyčku domácí branky. Na konci 27. minuty se dostal k zakončení nejproduktivnější hráč domácích Taylor Hall. Jeho střela z ostrého úhlu však skončila pouze ve výstroji připraveného Pavelce. V čase 27:15 se gólového úspěchu dočkali přeci jen hosté z Winnipegu. Domácí hráči ztratili puk v útočném pásmu. Nikolaj Ehlers na levém křídle nabral rychlost a mezi nohama klečícího hráče Oilers poslal kotouč najíždějícímu Wheelerovi. Útočník Jets jej zkušené umístil pod horní tyč Brossoitovy branky. Asistence: Nikolaj Ehlers.  O chvíli později mohl druhou branku Winnipegu přidat Mathieu Perreault. V ideální pozici u pravé tyče však trefil pouze masku domácího brankáře. V čase 28:44 putoval za hákování na trestnou lavici obránce Naftařů Eric Gryba. Největší příležitost si v početní výhodě Tryskáčů paradoxně vypracovali domácí hráči. Byfuglien zaváhal při rozehrávce na modré čáře a do samostatného úniku se dostal Teddy Purcell. Pokusil se zakončit blafákem do bekhendu, ale v rozhodující chvíli už nedokázal zvednout puk nad beton ležícího Pavelce. Následně byl za sekání vyloučen hostující Nikolaj Ehlers. Edmonton však ve své další přesilové hře nepředvedl vůbec nic a prakticky ani nedokázal přenést hru do svého útočného pásma. Domácí hráli bez zápalu, nasazení a jejich hra postrádala myšlenku a jakýkoliv moment překvapení. V začínající 34. minutě musel Brossoit zasahovat proti střele Ehlerse. Velkou šanci na vyrovnání měli domácí na konci 36. minuty. Justin Schultz si od modré čáry nabruslil do pravého kruhu pro vhazování a napřáhl ke krásné střele. Puk mířil do pravého horního rohu, ale Ondřej Pavelec předvedl fantastický zákrok a ukryl puk ve své lapačce. V čase 36:24 byl vyloučen za držení hráč Winnipegu Adam Lowry. V samém závěru prostřední části hry se v rychlém sledu dostali ke střelám Jordan Eberle a Connor McDavid. Z blízkosti ale dobře chytajícího Pavelce překonat nedokázali. První střelu český brankář vyrazil pravým betonem a druhý pokus skončil na jeho vyrážečce.  Střely na branku ve druhé třetině – 14:6 pro Winnipeg Jets.

V úvodu třetí třetiny střílel z úhlu na Pavelce Connor McDavid, ale český gólman byl znovu připraven a dál držel čisté konto. Na konci 43. minuty se Blake Wheeler snažil protáhnout podél mantinelu kolem Connora McDavida, ten ale předvedl dobrou hru tělem a puk získal na svou hokejku. V čase 43:54 došlo k dalšímu vyloučení v tomto utkání. Rozhodčí si všimli nedovoleného bránění domácího hráče Teddyho Purcella. Chvíli po vhazování  Blake Wheeler tvrdě vypálil a jeho střela směřovala do levého horního rohu edmontonské branky. Laurent Brossoit skvělým zákrokem dokázal puk vyrazit.  Oilers se dokonce v oslabení podařilo dostat do přečíslení tři na dva, ale následné kombinaci scházela přesnější finální přihrávka. Na začátku 48. minuty si sjel před branku z pravé strany Blake Wheeler, jeho střelu směřující do horního růžku branky znovu zpacifikoval skvělý Brossoit lapačkou. Čas 49:55 a další vyloučení. Na trestnou lavici tentokrát putoval za podražení hráč Oilers Taylor Hall. Když to domácím nešlo v přesilových hrách, prosadili se nakonec zcela nečekaně v oslabení! Mark Fayne si skvěle přehodil puk přes Jacoba Troubu, který podklouzl na modré čáře. Puku se poté zmocnil Matt Hendricks, který se dostal do samostatného úniku a krásnou střelou zápěstím zamířil přesně ke vzdálenější levé tyči. Asistence: Mark Fayne. V polovině 54. minuty se ocitl před brankou ve velké příležitosti domácí miláček Connor McDavid. Jeho střela však mířila těsně vedle horního rohu Pavelcovy branky. Na konci 57. minuty vypálil Nikolaj Ehlers a pozorný Laurent Brossoit ukryl puk ve svém náručí. V čase 58:33 se znovu otevřela dvířka na trestné lavici. Odpočinout si na dvě minuty odešel za krosček hráč Jets Mark Scheifele. Oilers tak měli jedinečnou možnost rozhodnout o výsledku utkání ještě před uplynutím normální hrací doby. V poslední minutě nabral rychlost Teddy Purcell a parádním způsobem si prohodil dva hráče Winnipegu. Následně už ale nedokázal puk zasáhnout a ten pouze doklouzal pod lapačku Ondřeje Pavelce. Střely na branku ve třetí třetině – 12:7 pro Winnipeg Jets.

Hned na začátku prodloužení fauloval znovu Taylor Hall a za sekání si vysloužil dvouminutový pobyt na lavici hanby. Naftaři se však v oslabení dostali do další obrovské příležitosti. Střela Erica Gryby ale pouze orazítkovala levou tyč, od které se puk odrazil zpět do hry. Úspěšný následně nebyl ani dojíždějící Grybův spoluhráč.  Jets v prodloužení pálili na Brossoita pouze z uctivé vzdálenosti a jejich dobře viditelné pokusy neznamenaly pro brankáře Edmontonu žádnou vážnější hrozbu. V samém závěru prodloužení se ještě ve dvou obrovských šancích  objevil obránce Sekera, ale výborného Pavelce nepřekonal. Střely na branku v prodloužení – 2:1 pro Winnipeg Jets.