«

»

Úno 19 2016

Olejáři doma nestačili na Minnesotu Wild a jeden z klíčových zápasů o uchování postupových šancí do letošních bojů o Stanley Cup ztratili 2:5

DEV_7968_slideEdmonton Oilers dnes nastoupili k velmi důležitému utkání proti Minnesotě, která je vzhledem ke svému současnému postavení v tabulce západní konference takřka přímým soupeřem o postup do vyřazovacích bojů. Jelikož bodová ztráta Naftařů na postup se takřka konstantně drží v rozmezí 10 – 15 bodů, bylo tedy záhodno v tomto utkání uspět, stejně jako v následném víkendovém střetnutí s Coloradem, které se naopak drží těsně nad mezí postupové osmičky.

V brance domácích se k utkání postavil Cam Talbot, hosté naopak dle očekávání nechali odpočívat svoji jedničku Devana Dubnyka a útočným výpadům domácích byl připraven čelit jeho náhradník, Darcy Kuemper. Zraněného beka Erica Grybu v sestavě nahradil Adam Clendening, z farmy k týmu povolaný ruský bohatýr Nikita Nikitin tak zůstal jen mezi nehrajícími náhradníky. Lehké zdravotní trable rovněž nedovolily do zápasu zasáhnout Zachu Kassianovi.

Utkání začalo relativně ve volnějším tempu, v prvních minutách tak nebezpečněji vypadala pouze střela, v poslední době se v produktivitě trochu trápícího, Taylora Halla. Na konci 8. minuty byl vyloučen za hru vysokou holí Lauri Korpikoski a domácí za jeho prohřešek zaplatili daň nejvyšší. Těsně před vypršením jeho trestu, se ke střele dostal Mikael Granlund, již tečoval Thomas Vanek. Talbot ještě stihl reagovat ovšem na následnou dorážku Pominvilla byl již krátký, 0:1. Za necelou půlminutu však již bylo srovnáno. Skvělou práci odvedli Pouilot s Connorem Mc Davidem, který osvědčil obrovskou dravost, díky níž po skvělé přihrávce svého spoluhráče zakončoval do odkryté branky Wild, v čase 9:58 tak bylo srovnáno na 1:1. Za další tři minuty hry si aktivním pohybem vynutil faul Zach Parise na Justinu Schultzovi a hosté Naftařům vstřelili branku i ve své druhé přesilovce. Tvrdou ránu Mikka Koivu tečoval Parise, Talbot stihl jeho dorážku ještě vyrazit, ovšem „centr“ z odraženého puku si nešťastně domácí obrana srazila do vlastní svatyně, 1:2. Hra byla sice zcela vyrovnaná, hosté však těžili z nedisciplinovanosti domácího týmu. Hra se poté trochu uklidnila a pomalu se začalo zdát, že by otěže utkání mohli převzít hosté. V čase 17:19 se však prosadil z čista jasna Nail Yakupov, který střelou švihem z pravého kruhu vrátil do sítě své vlastní nahození. Stav 2:2 pak vydržel až do konce první třetiny.

Hned v první minutě druhé části si zahráli přesilovky i Naftaři, když byl za hru se zlomenou holí menším trestem potrestán Ryan Suter. Domácí hosty dokázali uzamknout v jejich obraném pásmu, vytvořili si tlak, ovšem jejich střelám chyběla potřebná přesnost. A trest na sebe nenechal dlouho čekat, v čase 24:48 dostal krásnou přihrávku od Mikka Koivu mezi kruhy Thomas Vanek a střelou z první strhl vedení opět na stranu hostí, 2:3. Vzápětí odešel pykat za držení opět Justin Schultz. Cam Talbot však dokázal tlaku Wild odolat a udržet tak pro Olejáře pouze jednobrankové manko. Po vyrovnání stavu hráčů na ledové ploše si Naftaři vynutili obrovský tlak, dokonce protlačili puk za Kuemperova záda, ovšem tento gól sudí neuznali. Oilers tak z této situace vytěžili „jen“ svoji druhou početní výhodu. V ní přesně v polovině zápasu napálil Yakupov tyč Kuemperovy brány. A opět tentýž hráč pohrdl ve 34. minutě samostatným nájezdem na branku Minnesoty. A za dvě minuty svých dvou neproměněných šancí společně se všemi svými spoluhráči litoval, neboť ránu Dumby vyrazil Talbot jen před sebe a Mikael Granlund nabídnutou šancí z dorážky nepohrdl, 2:4. Domácí hráči byli vývojem utkání zjevně zaskočeni a v posledních 5 minutách druhého dějství trochu ohrozil branku hostů pouze Taylor Hall, ovšem jeho střela svůj cíl minula. Ačkoliv na střely vedli v této fázi hry domácí 23:17, v brankovém součtu byli o dva zásahy horší.

Třetí část hry začala ve vysokém tempu a šance se střídaly na obou stranách ledové plochy. Z domácího týmu se v nich objevili postupně Eberle, a Purcell, za hosty kontroval dnes velmi aktivní Granlund. Ve 48. minutě výborně zakombinovali Draisaitl s Hallem, který nabil Davidsonovi, jeho střelu však na poslední chvíli zblokoval Stoll. Olejáři stupňovali svůj tlak a na svoji polovinu hřiště Wild takřka nepouštěli. Ovšem vyložené šance se jim, díky pozorné obraně hostů, vytvářet nedařilo. S postupujícím časem se marnost domácí snahy stále více a více prohlubovala. Jednotlivé útočné formace se sice dokázaly probít do útočného pásma, usadit se zde a kombinovat, ovšem do vážnějších střeleckých pozic se dostávat vůbec nedokázaly. Minnesota postupem času zcela rezignovala na jakoukoliv snahu o ofenzivní protihru a její hráči se zcela soustředili na defenzivu a vyhazování kotoučů ven ze svého obraného pásma. Dvě minuty před koncem McLellan odvolal Talbota na střídačku, domácí tlačili, ale Kuemper a celá obrana Wild byla pozorná a odolala. Navíc 4 sekundy před vypršením hracího času promáchl ve vzduchu Clendening a Charlie Coyle uzavřel účet zápasu na konečných 2:5.

Snahu domácím v dnešním utkání nelze upřít, svého soupeře přestříleli 33:26, ovšem chyběla větší kvalita hry v útočném pásmu. Do stavu 2:3 ještě kombinace fungovala, ovšem po čtvrté inkasované brance sedla na hokejky Naftařů nervozita a jen vůle, nasazení a zarputilost na pozornou obranu Wild na čele se spolehlivým a pozorným Kuemperem nestačily. Oilers opět srazily přesilovky. Sami hráli dvě s nulovým efektem, hosté využili hned dvě ze tří a navíc v době, kdy se mohl v zápase lámat chléb, třeba i na opačnou stranu. Z domácích byl na ledě nejvíce vidět Nail Yakupov (1+0, třetí hvězda zápasu), ovšem byl to právě tento muž, kdo v klíčových chvílích a svých šancích v rozhodný okamžik selhal. V bodové mizérii posledních dní pokračuje útok Halla s Draisaitlem. Vidět dnes tolik nebyli ani McDavid a spol. Cam Talbot (jen 84,62% úspěšnosti zákroků) sice zásadně nechyboval, ovšem dnes nepředvedl nic navíc a tři obdržené góly byly z dorážek. Ve dvou případech však svou roli sehrála i jakási herní smůla a též nedostatečná hra zadáků Oilers. Summa summarum zde máme druhou domácí prohru v řadě, druhou prohru s přímými konkurenty o postup do play off. V dalším domácím zápase proti Coloradu se tak pravděpodobně už bude hrát skutečně o vše, výhra možná nic nevyřeší, ovšem další bodová ztráta by zřejmě znamenala definitivní konec nadějí na postup a další zmařenou a utrápenou sezonu.