Chiarelli nenápadně mění charakter svého mužstva

7677024-590x435Generální manažer Edmontonu Oilers Peter Chiarelli má za sebou rušné tři dny. Zatímco se v rámci končící přestupové uzávěrky nekonaly žádné masivní zásahy do jádra týmu, které možná někteří fanoušci očekávali, proběhly v kádru změny, které by měly mít efekt spíše v dlouhodobějším horizontu. Chiarelli mění za pochodu své mužstvo a používá k tomu ingredience, které jsme v Edmontonu neměli možnost vidět minimálně posledních šest let.

Největší rybu se podařilo ulovit v případě amerického útočníka Patricka Maroona, kterého Oilers získali těsně před vypršením konce přestupů. Chiarelli se za něj vzdal obránce Martina Gernáta, který je momentálně „pohřben“ v AHL a za výběr ve 4. kole draftu 2016. Za výběr, u kterého zpravidla bývá velmi malá šance, že by se daný hokejista dokázal stát stálým hráčem NHL. Maroon si ze slunné Kalifornie přinesl dvouletou smlouvu na 1,5 milionu dolarů (Anaheim si ve svém rozpočtu ponechal třetinu jeho platu), je mu ideálních 27 let a má zkušenosti z play off. Především se však jedná o urostlého a silného útočníka, který má navíc rychlost a disponuje dobrou tvorbou hry a vynikajícím držením puku. Takové hokejové vlastnosti neměl v kádru Naftařů za posledních šest let téměř nikdo.

Dalšími novými dílky do skládačky jsou útočník Adam Cracknell a obránce Adam Pardy. Oba hráči byli získání z waiver listu úplně zadarmo a dalo by se říci, že si je Chiarelli vypůjčil k jakési testovací jízdě. Jejich přítomnost minimálně umožnila Oilers poslat mladé hráče Khairu a Oesterleho do AHL, kde odehrají těžké zápasy v rámci závěrečného boje Kondorů o play off, případně další hodnotná utkání ve vyřazovací části AHL. Tedy mače, v kterých na rozdíl od těch v NHL o něco půjde. A dlouhodobější efekt? Ať už testování Pardyho a Cracknella dopadne jakkoliv, nepouští se Edmonton do žádného velkého rizika a přítomnost dvou fyzicky výborně vybavených a nesmlouvavých „brousků“ může mít na hru mladých a technicky založených Oilers pozitivní dopad. Výběry v draftech, které Edmonton získal za brankáře Anderse NIlssona, obránce Justina Schultze a útočníka Teddyho Purcella jsou pak pro Chiarelliho dobrou municí pro letní shánění posil. Třešinkou na dortu bylo navíc podepsání dvou mladých hráčů, z kterých by se v dohledné době mohly (a měly) stát základní pilíře sestavy. Obránce Brandon Davidson podepsal s Oilers dvouletý kontrakt a na stejnou dobu si Edmonton pojistil služby nadějného brankáře Laurenta Brossoita.

Pokud bychom chtěli analyzovat všechny výše uvedené Chiarelliho kroky jako celek, tak tým rozhodně získal tvrdší a silnější tvář. Považte sami – Teddyho Purcella nahrazuje v základní sestavě power forward Patrick Maroon a ofenzivního obránce Justina Schultze vystřídá v kabině další tvrďák Adam Pardy. Na příkladu nově složeného útoku Hall – Draisaitl – Kassian jsme již měli v reálu možnost sledovat, že mix technických a důrazných hráčů může výborně fungovat. Zařazením Kassiana do první formace se rázem tento útok stal mnohem všestrannějším a podle názoru mnoha fanoušků i nebezpečnějším. Minimálně v utkání s Islanders bylo patrné, že tato trojice dokázala výborně držet útočné pásmo. Druhý útok ve složení Eberle – McDavid – Pouliot (pokud bude zdravý) žádné zásahy nepotřebuje a trojice Hopkins – Yakupov – Maroon nevypadá na papíře také vůbec špatně. Nejdůležitějším zjištěním je především to, že všechny útoky budou mít rázem mnohem větší smysl pro rovnováhu, co se svalů a technických dovedností týče. Jinými slovy by mohlo být nyní pro soupeře mnohem těžší hrát proti Oilers. A to je oč tu běží.

S podpisem Laurenta Brossoita a současnými výkony Cama Talbota vypadá dobře i obsazení brankoviště. Ano, stále je velký problém v obraně, ale pokud v letním období získá Chiarelli beka špičkové kvality, bude rázem Edmonton mnohem více konkurenceschopným mužstvem. Můžete dát krk za to, že letos Oilers v prvním kole draftu volit nebudou.