Preview: Jets – Oilers

GettyImages-463636996.0Edmontonská houpačka pokračuje. Po slibných třech výhrách za sebou a lehkého odpoutání ode dna Západní konference přišlo v minulém zápase v Columbusu opět vystřízlivění a šest gólů v naší síti to jen podtrhuje. Dnes je na programu souboj posledního týmu z Pacifické divize proti poslednímu týmu z divize Centrální – Winnipeg Jets. Ti jsou na tom letos špatně a nezopakují tak loňskou povedenou sezonu zakončenou postupem do play off. Na vzájemné zápasy je to mezi těmito týmy tak vyrovnané, že čekat se dá dnes opravdu cokoliv. Poslední zápas skončil na domácí půdě Edmontonu výhrou Jets v prodloužení, dnes budou hrát Oilers pro změnu na ledě Winnipegu.

Winnipeg Jets jsou letos jen stínem úspěšného týmu z loňska. Přitom sestava se zase tolik nezměnila, až v posledních zápasech když už Jets prakticky přišli o nějakou slušnou naději na play off. První úderná formace Ladd – Little – Wheeler se rozpadla velice rychle. Po podepsání smlouvy s Dustinem Byfuglienem bylo skoro jisté, že na smlouvu Andrewa Ladda nezbydou ve Winnipegu peníze, hlavně při Laddových velkých představách o platu. A tak se stalo to, co každý čekal. Ladd byl vyměněn a to  do Chicaga, odkud předtím přišel. Bylo to tehdy ještě k předchůdcům Jets – Atlanty Thrashers. Spolu s ním odešel i obránce Jay Harrison a také Matt Fraser, který to loni zkoušel právě v Edmontonu. Centr první formace a vrchní střelec Bryan Little se zranil a vypadá to, že sezona pro něj skončila. Nováčkem v sestavě Winnipegu se stal slovenský útočník Marko Daňo, který přišel v rámci výměny za Ladda a i když se mu předpovídá světlá budoucnost, v Chicagu se mu nedařilo a moc šancí nedostával. Nyní tedy má možnost se ukázat a druhou šanci. Nejproduktivnějším hráčem je s 58 body Blake Wheeler, nejlepším střelcem s 20 góly Mark Scheifele.

Do sestavy se teprve nedávno vrátil Ondřej Pavelec a jak hrál před zrěněním, tak i pokračuje. Totiž ve mdlých výkonech. Hodně se ale sváží se špatnou hrou celého týmu. Skoro totéž se dá totiž napsat i o druhém brankáři Michaelu Hutchinsonovi. Jediným světlým bodem této sezony je tak třetí v pořadí Connor Hellebuyck, který po uzdravení Pavelce putoval na farmu do AHL. Manitoba Moose na tom také nejsou nijak dobře, ale i tam má Hellebuyck přes tu bídu dobrá čísla a Jets v něm mají obrovský potenciál do budoucnosti.

Trenér Jets Paul Maurice bude kromě Bryana Littla postrádat ještě Marka Stuarta a Nikolaje Ehlerse. O startu Jacoba Trouby, který už pauzíroval minulý zápas proti Montrealu se rozhodne až při rozbruslení.

Sestava Jets:

Enstrom – Byfuglien

Morrissey – Myers

Chiarot – Postma

 

Stafford – Scheifele – Wheeler

Perreault – Burmistrov – Armia

Thornburn – Lowry – Daňo

Halischuk – Copp – Lipon

 

brance Jets nastoupí Ondřej Pavelec.

 

Jak už jsem psal v úvodu, Edmonton se pomalu začal zvedat z bahna aby ho do něj Blue Jackets poslali zase zpět. Edmonto je nyní už opět na dně západu a v celé NHL je na tom hůře už jen Toronto. Také v Edmontonu jak víme došlo k pár změnám a i když někteří fanoušci čekali, že se Peter Chiarelli pustí do větších akcí, jeho trejdy do konce Trade Deadline všem ukázaly jeho jasný postoj – sezonu nějak dohrajeme a vše podstatné se bude dít v klidu v létě. Malá činnost na trhu s hráči ale přecejen nějaká pozitiva přinesla už nyní. Jsou to Patrick Maroon a Adam Pardy. Maroon není kdovíjaký střelec, ale odehrál už něco zápasů po boku Coryho Perryho a Ryana Getzlafa a to se sakra počítá! Maroon do našeho týmu přivedl dravost, tvrdost a průbojnost, tedy vlastnosti které nám v týmu tolik chybí. Svým stylem se dá přirovnat k jinému hráči, který do Edmontonu přišel v průběhu této sezony – Zacku Kassianovi. Také on se ukazuje být platnou posilou mezi technické mladíky. Fakt je tu ale jeden – jak Kassianovi, tak i Maroonovi končí letos smlouvy a v létě budou volnými agenty. Myslím, že na podpis obou hráčů by se měl Chiarelli v létě soustředit, ale uvidíme.

usa-today-9152271.0Proti svému bývalému týmu dnes nastoupí zkušený obránce Adam Pardy. I ten se zatím jeví jako celkem slušná posila. Pardy je ryze defenzivním typem hráče a i takový v našem týmu scházel a vlastně ještě stále schází. I jemu končí po sezoně smlouva a u něj je spíše pravděpodobné, že v Edmontonu jen dohraje ročník a pak odejde. Každopádně dnešní souboj pro něj bude pikantní, protože za Jets odehrál necelé tři sezony.

V zápase s Columbusem odehrál svůj teprve třetí zápas v kariéře v NHL brankář Laurent Brossoit a i když v předchozích dvou zápasech pokaždé zářil, tentokrát lovil ze sítě 6 puků. Dnes bude opět jen krýt záda jedničce Oilers Camu Talbotovi. Nejproduktivnějším hráčem Oilers je s 56 body stále Taylor Hall, o 9 bodů méně má za ním Leon Draisaitl. Ten má ale i o 10 zápasů méně. Průměr více než jednoho bodu na zápas si drží Connor McDavid, který ve 30 zápasech zaznamenal 34 bodů. Jordan Eberle v 54 zápasech vstřelil 20 gólů.

Trenér McLellan bude postrádat dlouhodobě zraněné Ryana Nugenta-Hopkinse a Oscara Klefboma a dále ještě Benoita Pouliota, který má zraněné rameno a jeho absence je zatím nejistá, ale vypadá to na delší dobu. Stejně tak i Eric Gryba, který pro změnu laboruje s kolenem. Místo Gryby už v minulém zápase nastoupil Nikita Nikitin, který by i dnes měl nastoupit ve dvojici s Darnellem Nursem.

Sestava Oilers:

Sekera – Fayne

Pardy – Davidson

Nurse – Nikitin

 

Yakupov – McDavid – Eberle

Hall – Draisaitl – Maroon

Korpikoski – Letestu – Kassian

Hendricks – Lander – Pakarinen (Cracknell)

 

brance Oilers nastoupí Cam Talbot.

 

1516JETS017_MTSCentre-VS-Graphics_620x330_EDMZápas v MTS Centre ve Winnipegu začíná v 1:00 SEČ.