Preview: Oilers – Canucks

11448296

Nadcházející utkání mezi Edmontonem a Vancouverem by šlo charakterizovat slovy „zápas o ničem“. Oba kluby už poměrně dávno ztratily šanci na postup mezi elitní osmičku Západní konference a sezonu již tak „pouze“ dohrávají. NHL je však nejkvalitnější a nejprestižnější soutěží planety a tudíž minimálně o onu hokejovou čest přeci jen půjde.

Navíc se bodově nejchudší kluby na dálku perou také o nejlepší výchozí pozici pro buffalský draft mladých nadějí. Naštěstí se letos neopakuje loňské cílené tápání Buffala a Arizony (Toronto nechme stranou – je skutečně tak mizerné) a všechny týmy ligového podpalubí se snaží základní část dokončit v plné parádě. Naftaři se s Kosatkami v letošním ročníku potkali zatím dvakrát a oba duely se odehrály ve vancouverské Rogers Areně. Každý z týmů si připsal jedno vítězství 2:1 v prodloužení. V prvním případě rozsekl nastavený čas Lauri Korpikoski, ve druhém měření sil byl vítězným střelcem Jannik Hansen.

V dresu Vancouveru se dnes mezi tyče postaví švédský čahoun Jacob Markström, který pomalu přebírá otěže gólmanské jedničky mužstva z metropole Britské Kolumbie. Nahlas se hovoří o tom, že Ryan Miller by mohl během letní přestávky Kosatky opustit, jelikož Markström je dle odborníků již připraven zastat práci brankáře číslo jedna. Na soupisce pro dnešní zápas nefiguruje Hansen, který díky poraněným žebrům bude chybět minimálně ještě další dva zápasy.  Trenér Willie Desjardins již bude mít naopak k dispozici uzdraveného obránce Alexe Biegu. Vancouveru se letos nedaří především v ofenzivě, když nastřílel pouhých 167 branek, což jej řadí na 28. místo v celé NHL. Kosatkám letos příliš nejdou ani přesilové hry. „Musíme více zapojovat naše obránce, kteří v početních výhodách nehrají tak aktivně, jako tomu bývalo v minulosti.“, komentoval neutěšenou situaci trenér Desjardins na internetových stránkách klubu.

V přesilových hrách neexceluje ani dnešní protivník Vancouveru. Tedy pomineme-li poslední zápas proti St. Louis, v kterém Oilers v početních výhodách doslova excelovali. Do té doby využili Naftaři během 14 utkání (věřte nebo ne) pouhou jednu přesilovou hru z 32 nabídnutých. Proti Blues to byly rovnou čtyři ze sedmi pokusů. Věřme, že se bude jednat o trend dlouhodobější, protože tým, který je vybaven tolika technicky zručnými hráči, by měl z početních výhod dělat svou největší zbraň. Trenér Todd McLellan zatím neurčil, kdo se v Rexall Place postaví do domácí svatyně, nicméně se dá předpokládat, že to bude znovu jednička týmu Cam Talbot. Connor McDavid zaznamenal proti St. Louis dvě přihrávky a jednalo se už o jeho devátý vícebodový zápas v premiérové sezoně mezi dospělými. Když se daří McDavidovi, daří se i Oilers, neboť ti dokázali z těchto devíti utkání plných sedm dovést do vítězného konce. Naftaři mají na marodce stále Oscara Klefboma, Andrew Ference, Brandona Davidsona, Adama Pardyho, Erica Grybu a Benoita Pouliota.

Utkání začíná ve 2:00 SEČ. GO Oilers Go!