«

»

Bře 21 2016

Naftaři nestačili v domácím prostředí na Colorado v poměru 2:3

DEV_6819_slideOlejáři sehráli poslední z řady pěti domácích zápasů proti týmu Colorado Avelanche, tedy týmu, který těsně hájí poslední postupové místo v západní konferenci a tudíž měl o absolutní motivaci předem postaráno. To Edmonton sezonu v podstatě již jen dohrává, a byť v posledním zápase zdolal divizního rivala z Vancouveru 2:0 a z posledních jedenácti utkání prohráli jen čtyři, svým výkonem tým vůbec nepřesvědčil. Otázkou tedy bylo, zda se podaří napravit si alespoň trochu pošramocenou reputaci a zasáhnout nepřímo do postupových bojů o play off.

Byť v předchozím zápase podal vynikající výkon Cam Talbot, v rámci rotace gólmanů dostal dnes přednost talentovaný  Laurenr Brossoit, v němž se sice skýtá obrovský potenciál do budoucna, ale výkony v současnosti nejsou úplně z nešpičkovějších (statistika 3 zápasy, průměr 3,29, úspěšnost 88,2%). Jinak nastoupil Olejáři v sestavě, na níž jsme zvyklí z posledních zápasů. Coloradu scházeli dva klíčoví a nejproduktivnější útočníci – Matt Duchene a Nathan MacKinnon. Do sestavy se se však vrátil kapitán týmu Gabriel Landeskog, který si odpykal disciplinární trest za krosček na anaheimského Simona Desprese. V brance hostí dostal opět přednost před Varlamovem Calvin Pickard.

V první třetině žádný gól nepadl. V jejím úvodu byli podle očekávání aktivnější hráči Colorada a veterán Jarome Iginla dokonce nastřelil tyčku. Zhruba od 10. minuty se však začala karta obracet a nebezpečnějším týmem byli Olejáři. Jejich největší šanci měl v 11. minutě po vynikající přihrávce Connora McDavida Patrick Maroon, který se kličkou do forhendu zbavil i gólmana Picarda, ovšem z jasné pozice nedokázal uklidit puk do odkryté části klece. Další dobrá příležitost přišla v 15. minutě, kdy střelu Nurse Pickard jen vyrazil a puk následně proklouzl těsně kolem tyčky jeho branky, následnou střelu  McDavida již dokázal brankář hostí pokrýt. Střely na branku po první části hry 8-12.

Do druhé třetiny opět vtrhli aktivněji hosté a hned po dvou minutách hry svůj tlak přetavili ve vedoucí branku. Přes Shawna Matthiase a Carla Söderberga se touš dostal až k navrátilci Landeskogovi, který precizním bekhendovým blafákem nedal Brossoitovi šanci. Vzápětí mohl srovnat nejprve skvělou tečí Letestu a po něm z dorážky Kassian , ovšem ten, stejně jako v první třetině Maroon minul též úplně prázdnou branku. Poté se hra uklidnila a ani dvě přesilovky zápasu, po každé na jedné straně, skóre nezměnily. Až ve 32. minutě vypálil Barrie a překonal domácího gólmana, který měl zcela zakrytý výhled, podruhé. Naftaři se pak vrhli do útoku, zvýšili tempo hry, ale až na dorážku Letestu si žádnou větší brankovou příležitost nevytvořili.

Do třetí části vstoupili domácí s očividnou snahou něco s výsledkem udělat a rozředit pozornou obranu Colorada. Za svoji zvýšenou snahu byli odměněni, když ve 43. Minutě vypálil Zack Kassian, Pickard puk neudržel, Mark Letestu jej ještě posunul na Hendrickse, který již cílil přesně, 1:2. Poté si vytvořili Olejáři obrovský tlak, který přerušil až faul (nebezpečná hra vysokou holí) Connor Mc David. A trest byl fatální. Téměř v polovině třetí třetiny po využité přesilovce, kdy Blake Comeau umně tečoval ránu Erika Johnosona, odskočili Laviny opět na rozdíl dvou gólů. Domácím poté nebylo možné upřít snahu, ovšem bohužel oni svoji přesilovku využít nedokázali. Své šance minutu a půl před koncem nedokázali využít ani Taylor Hall, ani Andrej Sekera a snížení na 2:3 z hole Nugenta-Hopkinse po přihrávce od Mc Davida v power-play, přišlo již pozdě, 8 vteřin před koncem utkání.

Byť třetí část hry vyhráli domácí na střely jasně 13-4 a celkový poměr střel tak převážili na svoji stranu v poměru 28-25, z vítězství se nakonec radovali hosté. Snahu Naftařům sice upřít nelze, ovšem motivace, v porovnání s týmy, které ještě hrají takříkajíc o všechno, již zřejmě není taková a na hladu po gólech a celkové zarputilosti je to očividně znát. Opět chyběl gól z přesilovky, tedy možná rozhodující měřítko, neboť Colorado svoji příležitost využít dokázalo. Dlužno ještě podotknout, že gólman hostí Picard svůj dnešní protějšek v brance Naftařů rovněž převýšil.