«

»

Bře 25 2016

Oilers díky perfektní druhé třetině triumfovali v San Jose

517365872_slideÚvod první třetiny se odehrával především ve středním pásmu. Oba týmy vyrukovaly spíše s opatrnou taktikou a tak první vážnější situaci přinesl až začátek 4. minuty, kdy Talbota z blízkosti prověřil Paul Martin. Velkým tahákem pro fanoušky, co se tohoto utkání týkalo, byla také očekávaná odplata pro obránce Naftařů Darnella Nurseho.

Ten v předchozím měření sil poněkud nevybíravým a především nesportovním způsobem vyřídil Romana Poláka, a tak bylo jen otázkou času, kdy někdo z týmu Žraloků vezme spravedlnost do svých rukou. Vyvoleným se nakonec podle očekávání stal Michael Haley a Nurse byl nucen v krátké bitce poznat tvrdost jeho pěstí. Oba rváči byli pochopitelně vyloučeni a San Jose po zhruba půl minutě hry, konkrétně v čase 3:47 otevřelo skóre. Hokejisté San Jose Sharks divákům nenabídli žádnou pohlednou akci, ale spíše si v klidu počkali na svou možnost. Český obránce Roman Polák nahodil od modré čáry puk a ten trochu překvapivě skončil až za zády Cama Talbota, který měl zakrytý výhled. Asistence: Nick Spaling, Tommy Wingels. Polák se tedy svému dnešnímu soupeři dokonale pomstil za předchozí krvavé příkoří. I po úvodním gólu pokračoval z obou stran bezkrevný hokej a ani jeden z týmů se do zakončení příliš nedostával. V rozhodujících chvílích byli při nadějně vypadajících průnicích do útočného pásma od kotouče odstavení Hertl i Donskoi. V čase 11:06 byl zbytečně za nesportovní chování vyloučen hostující útočník Zack Kassian. Žraloci potřebovali k využití přesilové hry přesně 37 vteřin. Hned po vítězném buly si hráči Sharks počínali zkušeně a sebevědomě. Výbornou nahrávku od Joe Thorntona obdržel na hokejku střelec Joe Pavelski, který nekompromisně prostřelil Cama Talbota a poslal Žraloky do dvoubrankového vedení. Asistence: Joe Thornton, Logan Couture.  Hosté se nemínili s nepříznivým stavem jen tak smířit a začali také pomalu vystrkovat své útočné růžky. Na začátku 12. minuty pálil nepřesně obránce Naftařů Sekera. Chvíli po něm to z otočky zkoušel Mark Letestu a James Reimer v domácí brance si konečně mohl sáhnout na puk.  Nebezpečně zahrozil také Jordan Eberle, ale domácí obrana pracovala spolehlivě. V čase 14:19 putoval za katr další hráč Edmontonu. Za držení byl vyloučen Luke Gazdic. San Jose se jejich druhá přesilová hra v zápase tolik nevydařila. Nejnebezpečnějším okamžikem byla střela Pavelskiho, kterou Talbot dobře viděl a kterou také bez větších potíží zlikvidoval. Do konce první třetiny už ani jeden z týmů nenabídl divákům žádnou větší příležitost a tak se šlo do kabin za stavu 2:0 pro domácí Žraloky. Střely na branku v první třetině – 12:4 pro San Jose Sharks.

Hosté z Edmontonu vlétli do druhé třetiny jako uragán a díky své zvýšené aktivitě se dočkali i rychlé kontaktní branky. V čase 21:39 nahazoval obránce Clendening kotouč od modré čáry a ten šikovně ze vzduchu tečoval Lauri Korpikoski. Asistence: Adam Clendening a Mark Letestu. Naftaře vstřelená branka viditelně povzbudila a drali se do dalších šancí. Velkou příležitost si vytvořil Leon Draisaitl, tyčku si však Reimer pohlídal a nedovolil německému útočníkovi zasunout. Dominance Žraloků z první periody byla ta tam a najednou to byli Naftaři, kdo udával tempo hry. Vyrovnání doslova viselo ve vzduchu a v čase 28:18 se také stalo realitou. Taylor Hall se díky dobrému forčekingu svého spoluhráče Yakupova dostal v útočném pásmu k puku a přesně zamířil. Reimer byl bez šance a utkání mohlo začít odznovu. Asistence: Nail Yakupov. Hosté se ovšem nespokojili pouze s vyrovnáním a zanedlouho udeřili do třetice. Ze Žraloků jakoby se stali líní kapři a agilně hrající Oilers dokázali potrestat každou ležérnost v domácím táboře. A opět to byla nenápadná akce, Adam Clendening nahodil kotouč od modré čáry a ten si nikým netečován našel pohodlnou cestu až za záda Jamese Reimera. Asistence: Patrick Maroon, Darnell, Nurse.  V čase 31:45 byl za sekání vyloučen hostující útočník Patrick Maroon a Sharks tak dostali jedinečnou příležitost vrátit se do zápasu. Žraloci znovu potvrdili, že přesilové hry patří minimálně v tomto zápase k jejich silným stránkám. Cam Talbot stihl několikrát po sobě zasáhnout a vyrazit puk před sebe, jenže útočníci v černých dresech před ním dotírali jako hladové vosy a nadále se aktivně pokoušeli dostat puk do sítě. To se nakonec kalifornskému celku vyplatilo a Patrick Marleau z brankoviště vyrovnal na 3:3. Asistence: Joe Thornton, Brent Burns. Hra se po vyrovnávacím gólu domácích trochu uklidnila. V čase 34:55 byl podruhé v utkání vyloučen Zack Kassian, tentokrát se jednalo o vražení na hrazení. Edmonton sehrál následné oslabení o poznání pozorněji a tak se Žraloci do žádných velkých příležitostí nedostali. Ostatní propagační střelecké pokusy zlikvidoval spolehlivý Talbot. V čase 38:04 strhli hosté znovu vedení na svou stranu. V ponechané výhodě před vyloučením Joela Warda obdržel přesnou přihrávku od Connora McDavida Patrick Maroon, který již neměl příliš těžkou práci a uklidil puk do sítě.  Asistence: Connor McDavid, Nail Yakupov. Hosté z Alberty po tragické úvodní dvacetiminutovce sympaticky nesložili zbraně a v prostřední periodě nasázeli svému soupeři čtyři góly. Střely na branku ve druhé třetině – 9:9.

Ve třetí třetině se obraz hry příliš nezměnil a hosté pokračovali v aktivním napadání, což domácím hráčům činilo nemalé problémy. Do šancí se postupně dostali obránce Adam Clendening a útočník Mark Letestu. Na druhé straně se neúspěšně pokusili založit útok Thornton s Pavelskim. Na začátku 45. minuty zneškodnil Talbot pokus Marleaua. O chvíli později prověřil na opačné straně kluziště pozornost Jamese Reimera finský forvard ve službách Edmontonu Iiro Pakarinen. V končící 47. minutě vybojoval puk na útočné modré čáře výborně hrající Yakupov, obrana Žraloků ale zatáhla včas za záchrannou brzdu a ruského útočníka do samostatného úniku nepustila. O malou chvíli později střílel mimo Talbotovu branku Marleau. Zanedlouho se do slibné kombinace proklestili Joe Pavelski a Tomáš Hertl, prvně jmenovaný potom zakončoval bekhendem. V čase 52:54 přidali hosté další gól! Na začátku všeho byl Connor McDavid, který vytvořil u branky Sharks zmatek a díky skvělému držení kotouče zamotal hlavu minimálně třem bránícím hráčům Žraloků. Autorem trefy byl nakonec Jordan Eberle, který poslal ze změti hráčů kotouč za záda domácího gólmana. Asistence: Patrick Maroon, Andrej Sekera. V končící 57. minutě se sám před brankou zjevil Korpikoski, ale druhou branku v utkání si na své konto nepřipsal. V čase 57:08 byl vyloučen za vražení na hrazení domácí hráč Karlsson. Oilers sehráli přesilovou hru spíše profesorsky a především hlídali pracně vybudovaný náskok. V polovině poslední minuty opustil Reimer svou klec, ale tento krok vedl pouze k tomu, že Taylor Hall zpečetil účet dnešního zápasu střelou do prázdné branky. Asistence: Andrej Sekera, Leon Draisaitl. V týmu hostů si tak minimálně jeden kanadský bod připsalo do statistik hned 11 různých hráčů. Střely na branku ve třetí třetině – 9:5 pro Edmonton Oilers. Střely na branku v utkání celkem – 26:22 pro San Jose Sharks. Hvězdami zápasu byli vyhlášeni: Patrick Maroon (1+2), Connor McDavid (0+1) a Adam Clendening (1+1).