Stane se Connor McDavid novým kapitánem Oilers?

connor-mcdavid-101415-getty-ftr-usjpg_tv3s51hjx3dr171b814xjshh2Když byl Connor McDavid v rámci loňského draftu vybrán Edmontonem z prvního místa, bylo zřejmé, že se dříve nebo později stane hlavní tváří tohoto klubu. Ostatně jeho dres byl v následujícím období v oficiálním sortimentu NHL nejprodávanějším artiklem, o čemž se mimo jiné mohl přesvědčit i sám autor tohoto článku.

Syn čekal na kýžený Connorův trikot tři měsíce, přičemž ve finále dorazila zpráva, že i přes opakovanou snahu dodavatele je tento produkt v zámoří beznadějně rozebrán.

Fanoušci Oilers zažili temné období, když si McDavid zlomil po pouhých 13 odehraných utkáních klíční kost. Toto zranění jej na dlouhé týdny vyřadilo ze hry a projev Naftařů ztratil lehkost a tolik potřebnou přidanou hodnotu. McDavid vzal nicméně po návratu NHL útokem a svému zaměstnavateli dával šanci vyhrát každý zápas bez ohledu na to, zda Oilers nastoupili doma v Rexall Place nebo na kluzištích soupeřů. Mladý útočník do této chvíle zaznamenal ve 41 zápasech 45 kanadských bodů, což znamená průměr 1,1 bodu na utkání.

S jeho přístupem ke hře, talentem a přirozeným vůdčím instinktem si McDavid bezpochyby zaslouží, aby vedl Oilers jako další kapitán v historii klubu z mrazivé Alberty. Jistě, je mu stále pouhých 19 let, ale on už dávno ukázal schopnost postavit se k tomuto zodpovědnému úkolu čelem. On je světlem na konci tunelu, majákem naděje, kolem kterého se přirozeným způsobem formují i jeho spoluhráči. McDavid je skvělým tvůrcem hry a již několikrát dokázal, že upřednostňuje týmovou hru před vlastními vavříny. Jeho inteligence na ledě je něco, co v dnešní NHL můžeme vídat poměrně zřídka. Je to vlastnost, jíž se mohou pyšnit jen nejlepší z nejlepších – hráči jako Jonathan Toews, Anže Kopitar, Nicklas Backstrom nebo Erik Karlsson.

Funkce kapitána týmu sebou nese pochopitelně velkou míru zodpovědnosti a s tím související každodenní tlak. To by pro McDavida neměl být zásadní problém, neboť hráčům jako on k vůdcovství stačí, aby byli sami sebou. Ostatně tuto funkci bez problémů kanadský benjamínek zastával už mezi juniory v klubu Erie Otters. Dokonce i slovutný Wayne Gretzky prohlásil, že McDavid funkci kapitána zvládne. A Gretzkyho slova mají v hokejových kuloárech nějakou váhu.

Pokud se tým Oilers má přestavět od základů a být v budoucnosti konečně úspěšnou organizací, je třeba vytvořit nové lídry. Začít by se mělo tím, že McDavidův dres bude opatřen kapitánským céčkem. Není na co čekat. Nemělo by smysl, aby dočasně tuto funkci přebíral někdo jiný, když se jí McDavid může chopit hned. Spousta fanoušků i odborníků je přesvědčena, že by se tímto krokem radikálně změnilo i klima v kabině Naftařů. Při utkáních je jasně zřetelné, jak McDavid zápasy prožívá, usmívá se se svými spoluhráči, fandí jim a pomáhá jim skórovat. Spoluhráči takového hokejistu zkrátka musí milovat. McDavid dává svému klubu všechno a už nyní je podle všeho přirozeným vůdcem na ledě i v kabině. Bez zbytečných okázalých gest, bez nucených proslovů. Pokud má už nyní zázračné hokejové dítě na své mužstvo takový vliv, dejte mu kapitánské „céčko“ hned…