«

»

Dub 01 2016

Oilers se podle deníku Edmonton Journal během léta pokusí získat Vatanena nebo Hamonica

vatanenDL112213Web oilonwhyte.com přinesl nedávno aktuální informace o plánovaném posílení obranných řad Edmontonu na příští sezonu. Dle deníku Edmonton Journal má v současné době generální manažer Peter Chiarelli v hledáčku dva žhavé adepty na posílení obrany svého mužstva: Travise Hamonica z New Yorku Islanders a Samiho Vatanena z Anaheimu Ducks.

Edmontonu Oilers zbývají odehrát tři poslední utkání aktuální sezony, což je pro většinu fanoušků děsivá představa, ale zároveň mohou cítit, že se blíží další vzrušující období. Oilers mají za sebou další rok, kdy se nepodívají do vyřazovacích bojů. Někteří hráči nedokázali hrát s plným úsilím a naplno využít svého potenciálu, tým zjevně potřebuje přidat na velikosti a váze, celkovou rekonstrukci vyžaduje především obrana. Naopak poměrně slušný dojem zanechala ve své první sezoně brankářská jednička Cam Talbot, což je pro Oilers na tomto klíčovém postu velmi důležitým zjištěním.

Úkolem číslo jedna pro letní období bude tedy vybudování silné obranné vozby, neboť ta se momentálně jeví jako největší problém Edmontonu. Peter Chiarelli bude muset během letních měsíců tvrdě pracovat. Analyzovat bude třeba nejen trh s volnými hráči, který se tradičně otevře 1. července, ale generální manažer bude muset zhodnotit i své obchodní možnosti a nabídky od konkurence.

Obránce Travis Hamonic požádal vedení Islanders o výměnu již v průběhu sezony, aby mohl být blíže své rodině, která žije v západní Kanadě. V kuloárech se nahlas mluví o tom, že momentálně by pro něj měl být Edmonton destinací číslo jedna. Toto tvrzení posiluje také skutečnost, že další adepti na zisk Hamonicových služeb Winnipeg Jets podepsali nový mamutí kontrakt s obráncem Dustinem Byfuglienem a měli by tak být teoreticky ze hry. Hamonic by byl pro pravou stranu obrany Oilers skvělou volbou i přesto, že tuto sezonu kanadský obránce neměl úplně povedenou. V probíhajícím ročníku vsítil 5 branek, ke kterým přidal 16 asistencí a 5 minusových bodů. Ani jeho Corsi hodnota není příliš působivá (49,6).

Další alternativa v podobě Samiho Vatanena je pro Chiarelliho ještě lákavější. Letošní statistiky tohoto finského reprezentanta jsou na lepších hodnotách než u výše zmíněného kanadského beka. Vatanen v dresu Anaheimu nastřílel 9 branek a přihrál na dalších 28 gólů. V hodnocení plus minus má 6 kladných bodů, a když byl Vatanen na ledě, bylo jeho Corsi na hodnotě 51,5. Nabízí se samozřejmě srovnání, z kterého vychází že Ducks mají aktuálně poněkud kvalitnější mužstvo než současní Islanders, což může načtrnuté osobní statistiky obou hráčů poněkud zkreslovat. Podle již zmíněného deníku Edmonton Journal by Oilers s větší pravděpodobností sáhli právě po Vatanenovi, zvlášť pokud by součástí uvažovaného obchodu měla být jejich první volba v letošním draftu.

Otázkou zůstává, zda obránce Vatanenových kvalit skutečně stojí za první draftovou volbu v ročníku, který bude na předních příčkách disponovat překypujícím talentem v podobě Mathewse a spol. Co se Hamonice týče, tak protihodnotou by údajně mohl být Nail Yakupov společně s výběrem ve 2. nebo 3. Kole draftu. Spolu s Hamonicem by se pak na sever Kanady přestěhoval také útočník Ostrovanů Kyle Okposo.