«

»

Dub 03 2016

Poslední letošní „Bitvu o Albertu“ Naftaři jednoznačně prohráli

DEV_9393_slideOlejáři svedli v noci na dnešek poslední letošní bitvu se svým největším hokejovým rivalem, Calagary Flames. Bohužel v domácím prostředí výsledkově jednoznačně propadli a prohráli vysoko 0:5. Tento výsledek tak neznamená jen trpkou pachuť ze zpackaného derby v domácím prostředí, ale zřejmě i pečeť na fakt, že tým Edmonton Oilers v letošní sezoně obsadí poslední místo téměř jistě v západní konferenci a dost pravděpodobně i v celé NHL. Na této pro všechny fanoušky smutné skutečnosti, už pravděpodobně nezmění ani poslední dvojzápas doma/venku s Vancouvere Canuks. Pro Naftaře a Kosatky to bude part velmi smutné dvoujedinné derniéry letošní sezony nejen z pohledu sebe sama, ale rovněž celého kanadského hokeje, neboť poprvé po 46 letech nebude ve Stanleyově poháru zastoupen žádný kanadský klub!

Velkou pozornost na sebe upoutal Connor McDavid, který se stal nejlepším nováčkem měsíce března, během něhož zaznamenal 16 kanadských bodů za 5 gólů a 11 asistencí, které si připsal během 15 zápasů. A i uvědomí faktu, že musel vynechat v sezoně pro zranění plných 37 utkání, je jedním z adeptů na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka NHL.

Do sestavy Olejářů se vrátil Ryan Nugent-Hopkins, v brance nastoupil Cam Talbot. Nail Yakupov se posunul na křídlo druhé útočné formace k Hallovi s Draisaitlem. V zadních řadách se objevil vedle tradičních jmen Adam Pardy ve dvojici s Darnellem Nursem.
Olejáři do zápasu vtrhli aktivně a v prvním minutách hry byl vidět zejména Jordan Eberle. Obrovskou šanci lapil Landerovi Joni Ortio. V 4. minutě byl vyloučen hostující TJ Brodie, ovšem s přesilovkou naložili Olejáři hororově. Poté, co domácím nestačilo varování z hole Giordana, nakonec uděřil ve vlastním oslabení Mikale Backlund, který po přihrávce Joshe Joorise poslal Calgary do vedení. Poté se hra ubírala poměrně povlovným tempem, aktivita byla na obě strany rozdělena rovným dílem, ovšem žádné velké šance nepřicházely. Toto změnilo až vyloučení Yakupova dvě a půl minuty před koncem první třetiny. V přeilovce měl dvě obrovské šance Dougie Hamilton. Nejprve trefil tyč Talbotovy brány a o malou chvíli později dokonce síť za domácím gólmanem střelou od modré čáry rozvlnil. Hlavní trenér Oilers Todd McLellan si vzal Coach Challenge, po které gól Calgary nebyl kvůli nedovolenému bránění brankáře Joem Colbornem uznán. Stav po první části hry tak zůstal 0:1.

Olejáři se i ve druhé třetině snažili být aktivní, jenže hosté výborně a pozorně bránili, co náhodou nestačila pokrýt defenziva Flames, spolehlivě vyřešil Joni Ortio. Tak přišel větší vzruch až v polovině utkání, kdy nebezpečně pálil navrátilec do sestavy Nugent-Hopkins, jeho ostro ránu brankář Calgary jen vyrazil přesně na hůl beka Adama Pardyho. Jeho střelu do odkryté klece však stačil zablokovat Mikael Granlund. Poté přežili domácí vyloučení Nurse a ihned po vyrovnání počtu hráčů na ledové ploše pálil do tyče Connor Mc David. A otřepané pravidlo nedáš/dostaneš opět sehrálo osudovou roli v zápase. Na druhé straně o dvě minuty později tečoval Colborne střelu Mikaela Backlunda za záda bezmocného Cama Talbota, ve 36. minutě hry tak domácí prohrávali již o dvě branky. Do konce třetiny mohl vrátit Oilers do hry ještě Patrick Maroon, ovšem Ortio byl opět vynikající a připsal si 20 úspěšný zákrok v zápase.

V poslední třetině se opět snažili o aktivitu domácí Naftaři, ovšem v čase 43:11 přišla studená sprcha z hole Johnyho Gaudreaua, který po střele Ferlanda dokázal nadvakrát dotlačit touš do domácí svatyně. Sebevědomí Oilers šlo rapidně dolů a Calgary získalo otěže utkání pevně do svých rukou. Ve 48. minutě pykal na trestné lavici Griffin Reinhart a hlavní ofenzivní tahoun Calgary Johny Gaudreau skóroval v krátkém sledu podruhé. Společně s Colbornem vyšachovali domácí obranu včetně Talbota a bylo 0:4. A když už se mohli domácí alespoň trochu nadechnout, předvedl další famozní zákrok Ortio proti Halllovi a v 53. minutě neproměnil samostatný únik Jordan Eberle, na druhé straně z protiútoku nádherně provedl svůj beckhendový blafák Mikael Backlund a zasadil domácím pátý úder. Do konce zápasu pak již diváci vedle zápasové dohrávky viděli bitku mezi Hendricks s Bolligem.

Utkání celkově potvrdilo velmi zajímavý paradox, který trápí tým celou sezonu. Edmonton má velice silný útok, co mu ale dělá starosti, tak to je defenziva, ovšem silný útok, který sice hraje poměrně dobře, ale dává velmi málo branek!
Do zápasu zasáhl jediný český hokejista. V dresu hostí se představil Nakládal, připsal se jeden plusový bod a tři hity za téměř 20 minut strávených na ledové ploše.