Oilers se možná během léta změní od základů

cropped_GettyImages-458004200Web oilonwhyte.com přinesl po ostudném debaklu s Calgary Flames zajímavý pohled na výkon některých hráčů a zejména na to, co by mohlo Naftaře „postihnout“ během letní přestávky. Historicky poslední „Battle of Alberta“, která se odehrála na ledě Rexall Place, byla ponižující a ostudná. Pro hráče, pro fanoušky, pro všechny, kteří mají co dočinění s Edmontonem Oilers.

„Zapomeňte na výhry a prohry, tady nebylo ani úsilí a snaha. Bylo to trapné, „uvedl po utkání hlavní trenér Oilers Todd McLellan. Již nyní je zřejmé, že po sezoně bude letos spousta věcí jinak. Vedení už pravděpodobně nepůjde podobnou cestou, jako v posledních letech. Vysoká volba v draftu, pár podpisů nových hráčů a především velké naděje do nadcházející sezony. Letos spíš čekejme, že se možná objeví něco, co bychom mohli pracovně nazvat jako „obří probuzení“.

Podívejme se ale nejdříve na hráče, kteří proti Calgary na ledě nepůsobili příliš dobrým dojmem: byli to téměř všichni. Pár hráčů, jako Andrej Sekera dali do hry alespoň slušné úsilí, pojďme se ale soustředit na původní jádro Oilers, složené z velkých nadějí a někdejších jedniček draftu: Taylor Hall, Jordan Eberle, Ryan Nugent-Hopkins a Nail Yakupov. A nesmíme zapomenout na obranu.

Hall v první polovině sezony dominoval a byl tolik potřebným lídrem, nicméně kvalita jeho hry postupem času zabředla až do průměru. Proti Flames byl u dvou obdržených branek. Pokud nechce Hall během léta měnit adresu trvalého pobytu, potřebuje dávat skutečnou snahu do každého utkání. Musí za Oilers dýchat. On je skvělý hráč a má potenciál dostát svým statistikám, které ukazují, že je jedním z nejlepších útočníků v NHL. Musí však každý večer svou hru obohatit o nasazerní, o bezpodmínečný přístup a o přidanou hodnotu v podobě vedení svého mužstva. To jsou totiž vlastnosti, kterými disponují skuteční lídři.

Eberle byl jedním z nejlepších útočníků Edmontonu po celou sezonu, a není fér, že jej spousta fanoušků i odborníků pasuje na hlavního adepta odchodu z Edmontonu. Jeho hra dopředu je více než slušná a zdá se, že mezi ním a Connorem McDavidem funguje jakási neuchopitelná chemie. Přestože proti Calgary neudělal na ledě nic, co by zvrátilo osud utkání, zdálo se, že měl alespoň nějaké kvalitní příležitosti a šance. Nicméně je nutné si přiznat, že jeho hra dozadu byla velmi slabá. To není příliš v pořádku u týmu, kde je obranná hra mužstva jeho největším problémem.

Nugent-Hopkins měl podobné problémy, a od svého návratu po zranění neukázal ani v jednom případě, že by právě on měl být rozdílovým hráčem, který do hry vnese něco navíc. Postrádal drajv, snahu a dokonce neklapala ani spolupráce s jeho spoluhráči. Obrana byla naprosto brutální a neviditelná, prezentovala se nedbalými chybami, kazila jednoduché přihrávky. V pásmu před Talbotem nefungovalo zhola nic. To vše se musí změnit. Je třeba něco udělat, a existuje oprávněné podezření, že přes léto bude provedeno mnoho obchodních tahů.

Dle v úvodu zmíněného serveru je téměř jisté, že budou vyměněni někteří hráči s vysačkou „klíčoví“, celá obrana bude zřejmě přestavěna především prostřednictvím obchodu s první volbou letošního draftu a Edmonton bude investovat také do zkušeného záložního brankáře. Jedinými nedotknutelnými hráči jsou podle oilonwhyte.com: McDavid, Leon Draisaitl, Patrick Maroon, Zack Kassian, Andrej Sekera, Darnell Nurse a Cam Talbot. Všichni ostatní se dají považovat za „obchodovatelné“.