Nespokojený Chiarelli očekává perné léto

maxresdefaultGenerální manažer týmu Edmonton Oilers Peter Chiarelli uspořádal v neděli tiskovou konferenci. Na ní pohovořil o právě skončené sezoně, stejně jako tom, co by se v klubu mělo dít během léta a jakým směrem by se měl chod týmu ubírat do budoucna.

Bývalý architekt úspěšného mužstva Bostonu Bruins začal tím, že rozhodně nebyl nadšen prací, jakou Oilers v této sezoně odvedli. On osobně měl prý mnohem větší očekávání, když klub přebíral coby nový generální manažer. „Myslel jsem si, že můžeme získat alespoň 82 bodů. To byl můj cíl, který se samozřejmě naplnit nepodařilo, “ řekl Chiarelli k výkonnosti Naftařů. Edmonton skončil v NHL na celkové 29. příčce, když si na své konto připsal 31 výher, 43 porážek v normální hrací době a k tomu dalších 8 v prodloužení nebo po samostatných nájezdech. Tým musel v průběhu sezony čelit zranění několika klíčových opor jako byli Connor McDavid, Oscar Klefbom nebo Ryan Nugent – Hopkins. Na druhou stranu ovšem nelze tvrdit, že by tým hrál diametrálně lépe, když byli tito hráči v sestavě.  Výjimkou byl pouze McDavid, který se projevoval ve většině utkání jako skutečný rozdílový hráč.

„To, čím jsme teď, není dost dobré,“ shrnul celou situaci lakonicky Chiarelli. „Máme přebytek šikovných útočníků a akutní nedostatek schopných obránců. Chtěl bych naši obranu výraznějším způsobem upgradovat“. Pak ještě dodal, že „jako manažer, se rád podíváte na každou možnost“, když přemýšlel o změnách, které by neměly klub během letního období minout.

Jedna z největších ztrát, kterou Edmonton letos postihla, byla kromě McDavidova zranění dlouhá absence švédského obránce Oscara Klefboma. Nejdřív nemohl nastupovat kvůli zranění ruky a následnému infekčnímu onemocnění, načež pro změnu dostal silnou infekci do dolní končetiny. Jeho první sezona z mamutího sedmiletého kontraktu se tak scvrkla na pouhých 30 zápasů. Chiarelli jeho případ nazval doslova „bouří dvou po sobě následujících infekcí“.

Většina fanoušků i odborné veřejnosti tuší, že během letošního léta bude Chiarelli pohybovat na přestupové šachovnici mnoha figurkami. Jeho snahou bude, jak už bylo výše zmíněno, přestavět soupisku svých Oilers s důrazem na obranné řady. To jinými slovy znamená, že se bude chtít prostřednictvím trejdů s jinými kluby zbavit hráčů, kteří dlouhodobě nedávají do své hry maximální úsilí. Dalším bodem by pak měla být aktivita na trhu s volnými hráči, kde by se Chiarelli dle svých slov rád zaměřil na „větší a silnější“ hráče.

Na dotaz, zda Oilers budou na příští sezonu jmenovat kapitána mužstva, odpověděl: „Řekl bych, že ano.“ Je tedy krajně nepravděpodobné, že by Edmonton i nadále praktikoval variantu se čtyřmi asistenty neexistujícího kapitána. Jedinou zbývající otázkou tak zůstává, kdo oním kapitánem bude. Nejžhavějšími adepty jsou podle zákulisních zpráv Connor McDavid a Taylor Hall.

Chiarelli také nezapomněl pochválit svůj nejzářivější diamant – Connora McDavida, který svou nováčkovskou sezonu, byť poznamenanou vážným zraněním, odehrál ve velkém stylu. „Viděli jsme v jeho podání spoustu úžasných zápasů“, řekl na tiskové konferenci Chiarelli. „Má navíc velmi soutěživého ducha“. Je jasné, že právě McDavid hraje v Chiarelliho plánech stěžejní roli a je na generálním manažerovi, aby kolem své vycházející hvězdy postavil takové mužstvo, které v rozumném časovém horizontu bude moci zaútočit na nejvyšší příčky. Proher už totiž mají všichni v Oil Country mírně řečeno dost.