Analýza: Edmonton a jeho strategie na draftu

Finns1-640x424Edmonton Oilers skončili v uplynulé základní části ligy na předposledním, tedy na 29. místě celé NHL. Fanoušci tradičního kanadského celku tak znovu místo dechberoucích zápasů v play off vzruší spíše červnový draft, který se letos uskuteční v Buffalu. Na úvod naší analýzy dovolte promluvit strohé řeči čísel.

Oilers svým umístěním po základní části získali před draftovou loterií, která proběhne v noci ze soboty na neděli 30. dubna, několik neměnných vstupních indicií. Tou nejdůležitější je jistota, že v případě ponechání si práva volby v prvním kole, nebudou volit Naftaři hůře, než z 5. místa. Procentuální vyjádření pravděpodobnosti zisku volby na 1. – 5. pozici je v případě Edmontonu následující. Pro porovnání jsou v závorce uvedeny procentuální šance Toronta, které se umístilo na poslední ligové příčce a má tak nejvýhodnější výchozí pozici:

Právo 1. volby – pravděpodobnost jejího zisku při draftové loterii – 13,50 % (20,00 %)

Právo 2. volby – pravděpodobnost jejího zisku při draftové loterii – 13,07 % (17,49 %)

Právo 3. volby – pravděpodobnost jejího zisku při draftové loterii – 12,48 % (15,02 %)

Právo 4. volby – pravděpodobnost jejího zisku při draftové loterii – 35,16 % (47,49 %)

Právo 5. volby – pravděpodobnost jejího zisku při draftové loterii – 25,79 % (00,00 %)

Rozdíl oproti loňskému draftu je v tom, že se nyní bude losovat také o to, kdo získá 2. a 3. volbu. To zde loni nebylo. Poslední tým v loňské sezoně měl totiž zaručené nejhůře 2. místo. Jak bylo uvedeno výše,  Oilers nemohou v případě ponechání volby volit hůře než z 5. pozice. S přihlédnutím na velmi kvalitní ročník se dá tato pozice hodnotit jako pro klub velmi výhodná. A koho konkrétně by si mohl generální manažer Oilers Peter Chiarelli na dražbě mladých talentů vybrat? Prvních pět pozic by mohlo na začátku léta vypadat v Buffalu zhruba takto:

  1. Austin Matthews – pravé křídlo, USA
  2. Patrik Laine – levé křídlo, Finsko
  3. Jesse Puljujärvi – pravé křídlo, Finsko
  4. Jacob Chychrun – obránce, USA
  5. Matthew Tkachuk – levé křídlo, USA

V této části naší analýzy se dostáváme do bodu, kdy už je nutné opustit fakta a musíme poněkud předjímat budoucnost. Faktory hráčské nabídky na prvních draftových pozicích a úspěšnosti při loterii předurčují Chiarellimu vybrat jednu ze tří možností, jak na letošním draftu se svými kartami naložit. Říkejme jim tedy pracovně „esa v rukávu“:

ESO č. 1

Oilers si svou volbu ponechají a bez ohledu na to, z jakého místa nakonec budou v prvním kole volit, vyberou někoho z balíčku útočných talentů (Matthews, Laine, Puljujärvi, Tkachuk). Tohoto hráče pak Edmonton zapracuje do kádru k dalším útočným oporám blízké budoucnosti McDavidovi a Draisaitlovi. Uvedený krok by mimo jiné mohl signalizovat tvorbu nové a silnější útočné generace Oilers a jakousi „výměnu stráží“, kdy by se mohl Chiarelli postupně zbavit hráčů z takzvaného původního jádra. Jmenovitě se jedná o Taylora Halla, Jordana Eberleho, Naila Yakupova nebo o Ryana Nugenta – Hopkinse.

ESO č. 2

Oilers si svou volbu ponechají a zaměří se na zisk obránce Jacoba Chychruna. Dosud Edmonton své přední draftové volby využíval výhradně k zisku útočníků a mimo jiné právě díky tomu se v současné době jeho obranné řady nacházejí v neutěšeném stavu. Zisk Chychruna by mohl znamenat položení základního kámene ke zbrusu nové obranné linii, kterou Chiarelli slíbil přes léto ve svém klubu vybudovat.

ESO č. 3

Oilers se své volby v prvním kole zbaví v rámci velkého trejdu s konkurenčním klubem, jehož součástí bude top obránce. Jak jsme již podotkli v úvodu, letošní ročník draftu je velmi silný a právo takto vysokého výběru bude mezi ostatními generálními manažery vyvažováno téměř zlatem. Proslýchá se, že pokud by se měl Chiarelli své volby zbavit ve prospěch konkurence, nebude chtít rozhodně jako protihodnotu žádná malá jména. V kuloárech se už nyní šeptá o Oliveru Ekmanu- Larssonovi z Arizony nebo o Sami Vatanenovi z Anaheimu. Určující bude samozřejmě i konečná pozice, která Oilers v loterii připadne a také to, z jakých míst budou volit případní obchodní partneři Edmontonu.

Jak napovídají výše napsané řádky, možností je několik a třeba se nakonec Chiarelli rozhodne úplně jinak. Proč by první edmontonská volba nakonec nemohla putovat třeba do Tampy Bay výměnou za útočníka Stevena Stamkose, který se s největší pravděpodobností s Blesky na novém kontraktu nedohodne. Že míříme příliš vysoko? Na druhou stranu, kdo by si nechtěl zahrát v týmu s Connorem McDavidem…