Ohlédnutí za sezonou – II.část – Ofenziva

Oilers_TopLine_LV útoku to i v této sezoně nevypadalo o moc lépe než v obraně. Co do počtu gólů Oilers jen lehce překročili hranici 200 vstřelených gólů. Bylo jich 203. V tomto směru byli horší než Oilers týmy Toronta, Vancouveru, Buffala, New Jersey a Caroliny. Trenér McLellan během celé sezony útoky neustále točil a až na pár světlých výjimek se nepodařilo ustálit na delší dobu nějakou formaci pohromadě.

Počáteční McLellanův záměr dát dohromady největší hvězdu týmu Taylora Halla s nováčkem Connorem McDavidem nevyšel právě podle jeho představ. Ti dva si na ledě moc nerozuměli a brzy šli zase od sebe. Taylor Hall se po velkou část sezony držel na špici tabulky kanadského bodování NHL, ale jeho série, kdy pravidelně bodoval, se střídaly s úplně hluchými obdobími, kdy mu nevycházelo téměř nic. Na Hallovi v těchto chvílích bylo znát rozčarování a častým jevem u něj bylo zbytečné vylučování. Co se týče souhry, nejvíce si sedl s Leonem Draisaitlem, který byl do prvnímu mužstva brzy přeřazen z farmy. Dá se předpokládat, že tito dva budou i v budoucnu hrát spolu. Taylor Hall nejvíce bodově stagnoval v poslední čtvrtině soutěže a nakonec se v kanadském bodování umístil na 24 místě. To není tak špatné, ale Hall je hráč, u něhož je potenciál daleko větší, a kdyby měl vyrovnanější výkony, mohl by se pravidelně umisťovat někde v první pětce.

article_347a9a8d-ef7a-426c-a653-707e681b8773Hallův centr Leon Draisaitl po rozkoukávací minulé sezoně, kdy po nemastných 37 zápasech dohrál sezonu ve WHL a kde se stal hvězdou tohoto ročníku konečně prorazil do NHL. Draisaitl měl slušnou přípravu, přesto ale začal sezonu na farmě v Bakersfieldu, což byl pro mnohé fanoušky dá se říci až šok. Na farmě odehrál 6 zápasů, které pro něj nebyly zrovna nijak ukázkovými. Pak se v mužstvu Oilers uvolnilo místo, Draisaitl byl povolán a děly se věci. Draisaitl už zpočátku začal nejen udivovat svojí vyzrálou hrou, ale také tím, že pravidelně bodoval. Dlouho byl jeho bodový průměr více než bod na zápas. Herně si sedl s Hallem a napevno si získal důvěru trenéra McLellana. Po většinu sezony byl prvním centrem mužstva. V druhé polovině sezony se i on sice potýkal s nízkou produktivitou, nějaký výrazný výkonnostní pokles ale u něj prakticky nenastal. Sezonu nakonec dokončil se získanými 51 body v 72 zápasech. Leon Draisaitl je hráčem, na kterém může v příštích sezonách stát i padat hra mužstva. Typově je Draisaitl od McDavida naprosto rozdílným hráčem. Ale pokud spolu s McDavidem nebudou zaujímat místa prvního a druhého centra tak jen proto, že Draisaitl je schopen hrát i na křídle. V elitních dvou útocích to ale bude zcela jistě.

Dalším hráčem, který sezonu taktéž nezačal, ale ze z úplně jiného důvodu než Draisaitl je Jordan Eberle. Ten byl v sezoně 14/15 nejproduktivnějším hráčem mužstva. S Hallem si pod novým trenérem McLellanem zahrál i na českém šampionátu a jejich souhra tam byla ukázková. Eberle v konečném součtu bodů skončil na tomto šampionátu druhý jen o bod za Jasonem Spezzou když v 10 zápasech zaznamenal 13 bodů. Todda McLellana pak muselo hodně mrzet, když si Eberle v přípravě zlomil nohu. Nastoupil až po vynechaných 13 zápasech a prakticky si vyměnil místo s Connorem McDavidem, se kterým se na ledě potkal až při McDavidově návratu když už byla sezona ve druhé půlce. Jordan Eberle i přes absenci vstřelil 25 gólů, což ho řadí na druhé místo ve střeleckém žebříčku za Taylorem Hallem, který dal o gól více. Eberleho jméno se už druhým rokem často skloňuje v souvislosti s výměnou. Je to zajímavé proto, že Eberle je dlouhodobě jedním z našich nejlepších hráčů a co víc – je hráčem, kterého výkony moc nekolísají. Jeho výkonu i v této sezoně se nedá moc vytknout. I když se prohrávalo a i když Eberle hrál s různými spoluhráči, stále si držel výkonnost a pravidelně bodoval. Letos prakticky nenastupoval se svým tradičním parťákem a nejlepším kamarádem Hallem, ale po McDavidově uzdravení stanul právě po jeho boku a vytvořili spolu velmi údernou dvojici. I oni dva nejspíše budou v nové sezoně nastupovat v jedné formaci.

edmonton-alta-february-11-2016-connor-mcdavid-97-of1Největší očekávání byla samozřejmě nikterak překvapivě na nováčkovi Connoru McDavidovi. Jeho jméno se už dávno před draftem stalo v zámoří fenoménem. A když si ho Edmonton v draftu z prvního místa vybral, McDavid začal být prakticky ihned označován za spasitele tápajícího klubu. Možná, že by všechno probíhalo jinak, kdyby se McDavid v nejlepší formě nezranil. Nebo spíše nebyl zraněn… McDavid hrál skvěle. Sbíral přes bod na zápas a celou NHL udivooval svými finesami a tím, co se od něj vlastně čekalo – úžasnou technickou hrou a to v plné rychlosti. McDavid ale neodehrál v NHL ještě ani jeden celý měsíc a 3. listopadu v zápase s Flyers přišel osudný faul Brandona Manninga a následný McDavidův náraz na mantinel. Odneslo to rameno a McDavid vynechal dlouhých 37 zápasů. Do té doby tvořil společně se spoluhráči Yakupovem a Pouliotem jeden z nejlepších útoků v lize. Nejspíše by McDavida ani neminulo vítězství v Calder trophy o nejlepšího nováčka. Jistě, šanci ji získat teoreticky má, ale dá se předpokládat, že ji – a to zcela zaslouženě uzme Artemi Panarin z Chicaga. McDavidova zkrácená sezona totiž na Panarina zcela jistě stačit nebude. Panarin dosáhl nakonec počtu 77 bodů v 80 zápasech, zatímco McDavid má ve 45 zápasech bodů 48. Což je skoro totožné. A vlastně úžasné od obou těchto hráčů, i když každý z nich nastupoval za týmy na odlišných pólech tabulky. O kvalitě spoluhráčů se ale může polemizovat, protože oba měli za spoluhráče skvělé hráče. Dá se očekávat, že McDavida jeho zranění může jen nakopnout dopředu v tom ohledu, že bude chtít dohnat to, co zameškal. Navíc na jeho bedrech bude bezpochyby daleko více zodpovědnosti a nepochybuji o tom, že McDavid tu zodpovědnost dokáže nést.

Až na pozici třetího centra končil sezonu Ryan Nugent-Hopkins. Ten už v Edmontonu odehrál svoji pátou sezonu a stále na sebe nedokáže strhnout odpovědnost, což se od něho vlastně už roky očekává. Nugent-Hopkins má podobný syndrom jako jeho parťák Taylor Hall. Dokáže zahrát famózní zápasy, kde na ledě přímo dominuje a ukáže svoje šikovné ruce i chytrost. Kdyby to ale potvrzoval dlouhodoběji a jeho výkony tak nekolísaly, byl by hvězdou NHL. Není totiž pochyb o tom, že RNH je jedním z nejšikovnějších hráčů v lize. Je možné, že někde jinde by zazářil, v Edmontonu to ale zatím slavné není. RNH měl nejlepší sezonu loni. Byl i vyslancem Edmontonu v All Star Game. Letos to ale z jeho strany byla bída. Když ho nakonec zlomená ruka vyřadila na dlouhou dobu mimo hru, nebyla jeho absence pro tým nijak citelná. Otázka je, co s ním. RNH asi není centrem pro třetí formaci v týmu, který se 10 let plácá u dna. Kdyby to bylo například v Chicagu, Tampě nebo St.Louis, tak ano, toho by si asi nikdo ani nevšiml. Nabízí se proto možnost trejdu. Jenomže jeho cena není zrovna nízká. Cap hit 6 milionů dolarů na rok a to až do konce sezony 2020/21, to je docela silná káva a to i pro kluby s prostorem pod platovým stropem. Tuhle smlouvu si podle mne nikdo na triko nevezme, takže se asi stane jedna z těchto variant: Ta první je, že zůstane v Edmontonu a z Leona Draisaitla trenér McLellan udělá křídlo. Vzhledem ale k Draisaitlově skvělé hře na centru mi to nepřijde moc pravděpodobné. Druhá varianta je, že RNH bude vyměněn, patrně za nějaké zvučné jméno, protože právě on je Chiarelliho největším trumfem. Oilers ale až do roku 2021 budou platit velkou část jeho platu a to nejméně 2 miliony dolarů. Toto se mi jeví jako nejvíce pravděpodobné.

usa-today-8485666.0Abych zkompletoval hvězdné hochy, dalším musí být Nail Yakupov. Ten už dlouho plní stránky novin, i když si myslím, že spíše ne svoji vinou. Ale tak to prostě je. Tu se píše o tom, že požádal klub o výměnu, tam o promarněném talentu. Ono na všem něco je. Fakt je ten, že Yakupov prohlásil, že je v Edmontonu spokojený a nemá důvod odcházet. Je o něm známo, že to je člověk s velkým srdcem. Jeho příběh s bezdomovcem znají fanoušci Edmontonu snad všichni… Navíc je hodně aktivní v charitě a vůbec v promo akcích pořádané klubem. To ale není to hlavní. Yakupov zatím za 4 roky, které v Edmontonu odehrál, zůstává daleko za možnostmi, kvůli kterým byl v roce 2012 Edmontonem vybrán v prvním kole draftu. (Jen pro zajímavost – v tomto draftu byl ve čtvrtém kole vybrán New Yorkem Islanders náš nynější obránce Griffin Reinhart). Yakupov zazářil hned ve své nováčkovské sezoně 2012/13, která byla zkrácena výlukou. Tehdy ve 48 zápasech vstřelil 17 gólů. Poté už to ale nebyla žádná sláva. Letos se dokonce nedostal ani na hranici 10 gólů. Světlá část sezony pro něj nastala, když hrál spolu s Connorem McDavidem v jedné formaci. Yakupov jakoby chytil nový dech, po McDavidově zranění ale opět zapadl do šedého průměru. Yakupovovi se rozhodně nedá upřít snaha, stále se ale na ledě jakoby hledá a navíc není právě nejsilnější v defenzivní činnosti. Yakupov nemá naštěstí nijak vysokou smlouvu jako v případě svých kolegů jedniček draftu, má ji navíc ještě na jeden rok a tak by mohl být dobrým artiklem na léto pro případný trejd. Zájem o něj určitě bude, je možné, že v jiném klubu by mohl vzpomenout na svou první sezonu. Yakupov se navíc může předvést na domácím šampionátu a přesvědčit nějakého manažera o svých kvalitách.

Kvalitní služby už druhým rokem pro Edmonton odvádí Benoit Pouliot. I když část sezony stejně jako loni laboroval se zraněním, když nastupuje, hraje solidní a pro tým přínosný hokej. Je platný v ofenzivě i defenzivě a ve všech možných početních variantách. Spolu s McDavidem a Yakupovem letos do McDavidova zranění vytvořili obávanou formaci, která si perfektně sedla. Ale i bez zraněného McDavida si Pouliot dokázal udržet standard – na rozdíl od Yakupova. Pouliot hraje na levém křídle, ale dokáže hrát i na křídle pravém. Letos v 55 odehraných zápasech zaznamenal 36 bodů a to je slušné na typ hráče jako je on. Benoit Pouliot má s Edmontonem smlouvu na 4 miliony dolarů na rok a u něj si troufnu říct, že si ji zaslouží. Navíc je ještě na tři roky a hráče jako je on v týmu budeme potřebovat.

Další křídlo, které letos odehrálo celkem slušnou sezonu byl Teddy Purcell. Ten do Edmontonu před dvěmi lety nepřicházel jako rozený střelec, ale spíše jako poctivý dříč. Své si určitě odehrál, ale už ne asi za cenu 4,5 milionu ročně. Purcell nastupoval velkou část sezony v prvních dvou formacích, navíc byl členem elitní přesilovkové formace a na nedostatek prostoru si rozhodně stěžovat nemohl. Edmonton se potřeboval zbavit někoho z hráčů s vysokou smlouvou a Purcell figuroval v oněch úvahách na předních místech a to hodně dlouho. Přesto Edmontonu cenné služby odevzdal, než byl za volbu v draftu na konci února vyměněn do Floridy. Tam za zatím odehraných 19 zápasů zaznamenal 13 bodů. Za Edmonton odehrál celkem 143 zápasů, vstřelil 23 gólů a k nim přidal 66 asistencí.

matt-hendricks-yesJednou z duší týmu, která pro tým dýchá je neúnavný dříč Matt Hendricks. V Edmontonu kroutí už třetí sezonu. Hendricks v týmu není od střílení gólů ani jejich připravováním. Odvádí černou práci a ještě je to nenapravitelný mstitel a bojovník. Přitom všem ale vyniká slušnou technikou a rozhodně je velmi platný v tomto směru. I když totiž nastupuje ve své čtvrté formaci, v případě nutnosti dokáže zaskočit i v elitních formacích a ani tam se neztratí. Letos se podvědomí českého diváka vryl i tím, že na šampionátu v Praze a Ostravě získal s týmem USA bronz a to v roli kapitána amerického výběru. V nominaci na letošní šampionát v Rusku Hendricks opět nechybí a je možné, že i tam bude tuto roli plnit. Matt Hendricks má kontrakt i na příští sezonu a hráč jeho typu je pro tým velmi důležitý.

V průběhu sezony přišli do Edmontonu dvě zajímavá jména. Dva ostří hoši Zack Kassian a Patrick Maroon. Zack Kassian přišel ještě na konci prosince z Montrealu výměnou za Bena Scrivense. Chvíli se rozehrával na farmě v Bakersfieldu, než byl konečně povolán do prvního mužstva. Do týmu Oilers vnesl důraz a rtuťovitost, což týmu tolik chybělo. Kassian umí sundat i rukavice. Není to ale jen bijec a tvrdý hoch. Zdobí ho i slušná technika a častokrát byl k vidění i v prvních dvou formacích. Převážně vedle Taylora Halla. Kassian má v NHL pověst problémového hráče. Několikrát byl suspendován samotnou NHL za různé excesy ať na ledě tak i mimo něj. V Edmontonu ale tvrdil muziku a problémy s ním nebyly. Kassianovi nyní skončila smlouva. Je těžké říci, jestli o něj bude v Edmontonu zájem nebo si rovnou zkusí trh s volnými hráči. Já osobně jsem pro jeho setrvání, hráči jako on jsou totiž v Edmontonu potřeba.

Patrick+Maroon+Edmonton+Oilers+v+Philadelphia+XoHqtb4CjGBlDalší hráč s podobným osudem je Patrick Maroon. Je to typově podobný hráč Kassianovi, i když Maroon nikdy žádnými excesy netrpěl. Navíc je to ještě techničtější hráč, který mnohokrát nastupoval v Anaheimu spolu s Coreym Perrym a Ryanem Getzlafem a to je škola jako hrom. Maroon přišel v únoru výměnou za Martina Gernáta a tým oživil jako dlouho žádná posila. Maroon zastínil i mladé hvězdičky. V 16 odehraných zápasech si připsal skvělých 14 bodů za 8 gólů a 6 asistencí. Z čeho můžeme mít radost, že Maroon má smlouvu ještě na další dva roky a jsem hodně zvědavý na jeho výkony. Jeho trejd se jeví jako jedním z nejlepších za několik posledních let.

Finský útočník Lauri Korpikoski, který k Oilers přišel v létě z Arizony v Edmontonu moc velkou díru neudělal. Hrál průměrný hokej a i když vyloženě nezklamal, není hráčem, bez kterého by jsme se nedokázali v příští sezoně obejít. Korpikoski na sebe upozornil vlastně jen jednou a to v prosinci v zápase s Rangers, ve kterém Oilers po kanonádě 7:5 zvítězili a Korpikoski vstřelil svůj první hattrick v kariéře. Korpikoski má s Oilers smlouvu ještě na jednu sezonu. Upozornit na sebe může na letošním šampionátu v Rusku, kde bude nastupovat za Finskou reprezentaci.

Asi největším zklamáním sezony je švéd Anton Lander. Ten se v dobrém světle ukázal na MS v Praze a Ostravě. Solidně hrál v loňské sezoně jak v dresu Baronů na farmě v Oklahomě, kde byl i kapitánem tohoto týmu, tak i v dresu Edmontonu. Povedla se mu i příprava, jednou dokonce vstřelil i hattrick. Sezona v Edmontonu ale byla pro Landera i od něj velkým utrpením. V 61 zápasech vstřelil jediný gól a přidal pouze 2 asistence. Lander i tak nastupoval celkem pravidelně a své místo postupně ztrácel až v závěru sezony. Lander je prý dobrým hráčem do kabiny, ale to mu stačit už asi nebude. Přesto má smlouvu ještě na rok a šanci ještě určitě dostane.

Vcelku slušnou sezonu má za sebou rodák z Alberty Mark Letestu. Ten byl spolehlivým centrem ve čtvrté, někdy i ve třetí formaci. Nastupoval ve druhé přesilovkové formaci i v oslabeních. Celkem solidně si herně sedl s Mattem Hendricksem. Je to poctivý hráč a spíše dříč než aby se od něj čekal přísun bodů. Přesto i tak dokázal občas i v tomto směru přispět. Letestu bude Edmontonu ještě užitečný, i takoví hráči jsou potřeba.

Hodně prostoru letos od trenéra McLellana dostal fin Iiro Pakarinen. Často to bylo dokonce i ve dvou elitních formacích, kde zaskakoval za zraněné hráče. Prosadit se ale i tak příliš nedokázal. Pakarinenovi skončila smlouva a pokud mu bude prodloužena, tak bude dvoucestná a nejspíše to bude jen kvůli týmu Bakersfieldu a občasnému záskoku.

1297469689828_ORIGINALKanadský útočník indického původu Jujhar Khaira nastoupil v sezoně do 15 zápasů, ve kterých neskóroval a připsal si jen 2 asistence. Přesto ale nezklamal. Je to dravý hráč, je mladý a třeba se ještě v NHL někdy objeví. Určitě ale bude nastupovat na farmě.

Jak jsem již psal, Leon Draisaitl sezonu začínal na farmě. Zásluhu na tom tehdy měly výkony ruského útočníka Antona Slepysheva, který odehrál výbornou přípravu. V ostré sezoně NHL už to ale bylo úplně něco jiného. Možností dostal dost, ale nevyužil jich a brzy se pakoval na farmu. V dresu Oilers odehrál 11 zápasů a zaznamenal 1 asistenci. Sezonu dohrál v dresu Bakersfieldu, kde ve 49 zápasech vstřelil slušných 13 gólů. Slepyshev před sezonou s Oilers podepsal tříletý kontrakt.

V Edmontonu naopak skončil Rob Klinkhammer. Ten pokud nastupoval, odehrál vcelku dobré zápasy, byl ale většinu sezony zraněný a odehrál jen 14 zápasů. Když dohrával sezonu v Bakersfieldu, byl ale jedním z nejlepších hráčů tohoto klubu. Ve 27 zápasech zaznamenal výborných 24 bodů. Klinkhammer si zkusí trh s volnými hráči.

Stejně tak skončila smlouva i bitkaři Luku Gazdicovi. I ten se potýkal s častými zraněními a odehrál pouhých 29 zápasů, ve kterých vstřelil 1 gól. U Gazdica si ale netroufám odhadnout, jestli si vyslouží od Chiarelliho novou smlouvu, nebo jestli odejde.

Andrew Miller a Adam Cracknell za Oilers odehráli jen pár zápasů a tak je nebudu hodnotit. Američan Miller bude jistojistě pokračovat na farmě Oilers připraven kdykoliv zaskočit jako doposud, Cracknell do týmu přišel v závěru sezony, když si ho Edmonton stáhl z waiveru z Vancouveru a za Edmonton odehrál jen 8 zápasů, které už ale dále nerozšíří.

Shrnutí:

Celkově bych sezonu hodnotil jako neúspěšnou a to i přesto, že jsme ve fázi přestavby týmu. Hodně hráčů už je v klubu dlouho a těm se to už odpustit nedá. Stříleli jsme málo gólů, hodně jsme jich dostali. Plus je – a to i přes špatný start – že se snad chytil a usadil Cam Talbot a že jsme konečně nalezli brankářskou jedničku, která bude do příští sezony připravena. Minus je, že nemáme brankářskou dvojku. V obraně máme několik nadějných mladých hráčů a nyní už je nad slunce jasné, že potřebujeme alespoň dva hotové zkušené hráče do prvních dvou dvojic. Hráči jako Klefbom, Davidson a Nurse potřebují mentory. To samé v útoku. V Oilers je nabitý kádr ofenzivními hvězdičkami, ale chybí v něm hráč, který má něco odehráno, hráč se zkušenostmi, který dokáže strhnout kabinu a v kterém mladí hráči uvidí určitý vzor. Prostě hráč typu Ryan Smyth, Doug Weight,… V jiných týmech to může být třeba zářný příklad Jaromíra Jágra, který úspěšně dokázal strhnout mladé hráče na Floridě. Hossa v Chicagu,… V jiných týmech to může být i mladý hráč jako například Kane v Chicagu, Seguin s Bennem v Dallasu,… V Edmontonu by to také tak mohlo být, ale nefunguje to. Myslím, že dobrou volbou nebylo ani rozhodnutí nezvolení kapitána. Ten by v týmu chybět neměl.

Co je tedy prioritou? Podepsat alespoň dva zkušené kvalitní obránce. Brankářskou dvojku. Zkušené(ho) hráče do útoku. V zásobě má Peter Chiarelli slušnou zásobu voleb v draftu takže je kde brát. A v neposlední řadě zvolit kapitána (Hall, McDavid?).

1Jc1TefNA dál se děj vůle hokejového boha…