Draft 2016: část 1 – Jakob Chychrun

jakob_chychrun_sarnia_sting_3Edmonton získal v draftové loterii možnost vybírat ze čtvrté příčky, což může v kontextu s očekáváním působit jako mírné zklamání. Nicméně letošní veletrh mladých nadějí bude doslova prošpikován kvalitními prospekty, takže ona čtvrtá volba bude mít v konečném účtování pro Oilers i tak velmi vysokou cenu.

A to i v případě, že za ní generální manažer Peter Chiarelli získá výměnou kvalitního hotového hráče (chápej obránce). Tato možnost se jeví jako nejpravděpodobnější variantou, ale přesto není úplně od věci podívat se detailněji na dva hokejisty, kteří by mohli během prvního kola draftu navléci přes hlavu dres Oilers. Edmonton v minulosti své první volby využíval k zisku útočníků a možná i z tohoto důvodu je v současné době jeho mužstvo velmi nevyvážené. Na jedné straně vidíme množství technicky perfektně vybavených, ovšem typově podobných forvardů, na straně druhé se pak nacházejí obránci, kteří z drtivé většiny svou kvalitou neodpovídají požadavkům současné NHL.

Na blížícím se draftu bude v nabídce obránců mezi nejvíce ceněným zbožím Jakob Chychrun. Hráč klubu OHL Sarnia Sting nasbíral v uplynulé sezoně v 62 utkáních celkem 49 kanadských bodů za 11 branek a 38 asistencí. Na mistrovství světa osmnáctiletých si tento americký rodák reprezentující Kanadu připsal v 7 zápasech 1 branku a 3 asistence. Chychruna skauti charakterizují jako neoblomného obránce schopného hrát na obou stranách kluziště. Důsledně plní obranné povinnosti a nebojí se využívat ani svých fyzických parametrů (188 cm, 97 kg) k tvrdé hře. Hraje vyrovnaně a svou herní kvalitu si dokáže uchovat i v krizových situacích, takže hraje výborně pod tlakem. Jedná se o obránce, který disponuje tvrdou střelou, což využívá zejména v přesilových hrách. Chychrun má na velmi vysoké úrovní také hokejové myšlení a dokáže svým spoluhráčům rozdávat na milimetr přesné přihrávky. Pokud je kotouč v držení soupeře, perfektně forčekuje a na protihráče vyvíjí tlak, čímž jej nutí k rychlému řešení herních situací a z toho plynoucím chybám. Minulou sezonu syna někdejšího hráče NHL Jeffa Chychruna poznamenala operace ramene, díky čemuž odehrál za Sarnii pouhých 42 utkání. V nich se mu ale poměrně dařilo, dal 16 branek a k nim si do svých statistik připsal 27 asistencí.

Chychrun_AB306305127Seznam centrálního skautingu ze všech hlavních lig v Severní Americe a v Evropě je po celou sezonu průběžně aktualizován. Skauti se zaměřují na jednotlivé hráče během celého ročníku a ti od nich pak dostávají dle výkonů rating A (potenciální výběr v prvním kole), B (předpoklad výběru ve druhém nebo třetím kole) nebo C (potenciální hráči pro čtvrté, páté a šesté kolo draftu). „Viděl jsem Chychruna ve spoustě utkání v loňské sezoně před jeho zraněním a znovu, když se zotavil. Jeho hra je všestranná,“ říká skaut Al Jensen. „Nepamatuji si mladého obránce s tímto typem dovedností od dob Scotta Stevense. Jacob má ty nejlepší předpoklady stát se hvězdou a odhodlání mu doslova kouká z očí. Na NHL je v současné době téměř připraven,“ pokračoval ve svém hodnocení Jensen. „Je to rozený vůdce.“

Z výše uvedených řádků plyne, že pokud by se Peter Chiarelli přeci jen rozhodl ponechat si své právo výběru v prvním kole, bylo by ideální volbou ukázat právě na Chychruna. Mladý obránce jeho střihu by se do zbědované defenzivy Oilers hodil jako mráz do Alberty a ačkoliv by Chiarelli musel dále na trhu shánět hotového top obránce, zisk Chychruna by do jeho stavebnice dokonale zapadl.