Draft 2016: část 2 – Matthew Tkachuk

cutV minulém článku jsme si jako možného adepta pro výběr Oilers v prvním kole letošního draftu představili amerického obránce Jakoba Chychruna. Pokud by se Edmonton svého práva volby nezbavil prostřednictvím výměny s jiným klubem NHL, byl by americký obránce s kanadským občanstvím pro Oilers takřka ideální volbou.

Nicméně nabídka prospektů bude letos v Buffalu velmi zajímavá především, co se útočníků týče a tak není zdaleka vyloučeno, že se Peter Chiarelli nakonec nenechá zlákat možností získat do svých řad další útočné eso. Nejcennější drahokamy v podobě Patrika Laineho, Jesse Puljujarviho a Austona Matthewse si celkem jistě vybere konkurence, jež bude volit na první až třetí příčce. Pak by ovšem v nabídce „zbylo“ na Chiarelliho další velmi zajímavé jméno, a sice Matthew Tkachuk.

Mladý Američan je synem slavného otce Keitha Tkachuka a kromě toho, že má hokej zakořeněný hluboko v genech, tak svou hrou bývalého kapitána americké reprezentace a dlouholetou oporu Phoenixu nebo St. Louis také velmi připomíná. Další bývalý vynikající hokejista NHL Jeremy Roenick měl kdysi možnost Tkachuka juniora trénovat. „Jeho úroveň zdravé soutěživosti a herní inteligence byla už tehdy velmi vysoká. Vždy věděl kam má jít, kam se má postavit, což bylo v tomto věku velmi vzácnou vlastností, protože většina ostatních dětí nevěděla, kde je na ledě jejich místo,“ vzpomíná Roenick.

Tkachuk je skauty charakterizován jako všestranný energický útočník, který je schopný adaptovat se na jakýkoliv styl hry. Je to hráč, který je schopný vyprodukovat spoustu kanadských bodů, ale dokáže se prezentovat také pro soupeře velmi nepříjemným herním stylem. Tkachuk je vynikající a rychlý bruslař, což je jedním z důvodů, proč překonává většinu svých vrstevníků. Rozhodně netrpí nedostatkem útočných instinktů a ovládá mnoho způsobů, jak dostat puk do branky. Důvěra v jeho schopnosti viditelně posiluje jeho pracovní morálku a kreativitu. V kostce se tedy jedná o jedinečného, inteligentního a především vysoce efektivního útočníka, který dokáže definovat své vlastní hranice, ale zároveň se je neustále snaží překonávat.

tkachuk_matthew-1040x572Matthew Tkachuk navíc po svém (zatím) slavnějším otci zřejmě zdědil i pozitivní mimohokejové vlastnosti, zejména vůdčí schopnosti a zarputilost. Tkachuk starší vykonával v 15 ze svých 18 sezón v NHL funkci kapitána nebo jeho asistenta. Svůj debut v NHL v dresu Winnipegu Jets si odbyl jako 19-letý mladík a již ve druhé plné sezoně byl jmenován kapitánem týmu. Stejné funkce zastával rovněž na několika významných mezinárodních akcích v dresu americké reprezentace. Že jablko v tomhle případě skutečně nepadlo daleko od stromu, potvrdil Tkachuk junior hned ve své první sezoně v OHL. V dresu London Knights nasbíral v 57 střetnutích 107 kanadských bodů za 30 branek a 77 asistencí. Co se samotného draftu týče, tak už nyní je téměř jisté, že syn svého otce překoná. Keith Tkachuk byl v roce 1990 vybrán tehdejšími Jets z 19. místa, s Matthewem se letos v Buffalu počítá minimálně do první desítky, reálně však může být mezi prvními pěti, jejichž jméno generální manažeři klubů NHL vysloví.

Tkachuk je mezi skauty známý také jako hráč, který je schopen pro vítězství svých barev udělat téměř cokoliv. Jeho důrazná hra a dominance v útočném pásmu během srpnového kempu amerických hokejových nadějí v Lake Placid a v New Yorku zanechala na celém manažerském týmu USA hluboký dojem. Tkachuk se zkrátka řídí heslem, že vždy hráč musí mít větší vůli po vítězství než jeho soupeř a výhra si k vám nakonec cestu najde. „Vypadal na ledě přesně tak, jako kdysi ten starý muž, co stojí tamhle venku,“ prohlásil s úsměvem trenér juniorského výběru USA Ron Wilson. „Má čich na branky a je velmi houževnatý, stejně jako jeho táta,“ dodal už s vážnější tváří. Jim Johannson, který u juniorského celku USA zastává pozici generálního manažera, souhlasí. „Jeho hra je skvělá, je to nezmar, který vás nenechá chvíli v klidu, zároveň má ale velmi dobrou práci s holí a je vynikajícím střelcem i tvůrcem hry. Umí se prosadit na malém prostoru a vytvořit si ideální střeleckou pozici,“ doplnil trenérova slova chvály Johannson.

„Tkachuk je chytrý hokejista,“ řekl skaut Paul Castron, který vyhledává hokejové talenty pro New Jersey Devils. „Není to sice nejrychlejší kluk na ledě, ale ví, kam jít a je ochoten chodit do míst před brankou za hranice, které ostatní hráči nepřekračují. Jinými slovy nebojí se vkročit tam, kde hokej bolí.“

V kontextu s častým tvrzením, že Edmontonu chybí dostatek bojovníků v sestavě, by ani plán „Tkachuk“ nemusel být ve výsledku úplně špatným řešením. Vzpomeňme si, jak svěží vítr vnesl do sestavy příchod Patricka Maroona…