Zrození Medvěda. V Seattlu možná roste nový Brandon Davidson

644bearNejvětším úlovkem loňského draftu byl pro Oilers bezpochyby Connor McDavid, ale velmi cennou se začíná jevit i původně nenápadná volba v 5. kole, konkrétně ta ze 124. místa. Edmonton si na uvedené příčce vybral obránce Ethana Beara. Nyní se pomalu ukazuje, že šlo o volbu velmi prozřetelnou, která by měla být pro Oilers do budoucna velmi prospěšnou.

Bear je v letošní sezoně juniorské WHL, kde hájí barvy klubu Seattle Thunderbirds, jedním slovem excelentní a vypracoval se na pozici klíčového beka tohoto klubu. Rodákovi z Ochapowace v provincii Saskatchewan vyšla parádně už základní část. V 69 utkáních nasbíral tenhle zadák celkem 64 kanadských bodů za 19 gólů a 45 asistencí. Oproti předchozí sezoně, kdy odehrál stejný počet zápasů, se jednalo o nárůst o plných 27 kanadských bodů. Skvělou formu si udržuje i v právě probíhajícím play off, kde dosud v 15 odehraných zápasech vstřelil 7 branek a přidal 10 asistencí. Thunderbirds se i díky Bearovým výkonům probojovali až do finále soutěže, kde zatím prohrávají s Brandonem 0:2 na zápasy.

Bearův herní růst a dopad na mužstvo dává všechny předpoklady k tomu, aby se tento pravoruký obránce objevil na podzim v přípravném kempu Oilers. Edmonton by byl sám proti sobě, kdyby se nesnažil pracovat na jeho rozvoji a nevěnoval mu dostatek pozornosti. Bear by se mohl stát dalším Brandonem Davidsonem, který také nenápadně začínal v nižších soutěžích a v letošní sezoně naplno prorazil mezi nejlepší obránce v prvním mužstvu. Zejména v souvislosti s avizovanou rozsáhlou přestavbou obranných řad Oilers je Bear přesně tím mužem, který by po potřebném „růstovém“ období na farmě v Bakersfieldu mohl časem naskočit do NHL a nebýt zde pouze do počtu.

edmonton-oilers-draft-pick-ethan-bear-ochapowace-august-12-2015Bear je sice menšího vzrůstu (181 cm), ale jedná se o velice kompaktního obránce s dobrým bruslením. To patří jednoznačně k jeho největším přednostem. Disponuje velkým zrychlením a schopností otáčet se v obou směrech při vysoké rychlosti. Je to ideální tvůrce hry, který dokáže pro své spoluhráče vypracovat množství šancí, stejně tak jako mu není cizí střílení branek. Je zvyklý odehrát velké množství minut a jeho fyzická kondice je na vynikající úrovni. Nevyhledává sice příliš často fyzický kontakt a náročnou hru do těla, nicméně v případě potřeby si umí poradit i v těchto situacích. Perfektně režíruje přesilové hry a nejeden hokejový odborník se rozplývá nad jeho čtením hry a jeho pohotovými reakcemi. Těžko spekulovat proč Beara mnoho jiných týmů na draftu tak dlouho přehlíželo, jedním z důvodu by snad mohl být jeho menší vzrůst. Právě výtečným herním přehledem ale tenhle handicap perfektně eliminuje. V kanadských juniorských soutěžích se dá nalézt spousta fyzicky lépe vybavených obránců, ale co se čtení hry a reakcí na ní týče, Bear je jednoznačně převyšuje. Stručně řečeno, na hráče, který zůstal v nabídce draftu až do pátého kola, se jedná o mimořádnou kvalitu.

Ethan Bear se už během loňského léta objevil v přípravném kempu edmontonských nadějí. Po jeho absolvování putoval celkem logicky zpět do WHL. Letos by si minimálně toto „letní soustředění“ rád zopakoval a předvedl na ledě Rogers Place svůj progres. Výhrou by pro „Medvěda“ byla možnost získávat již od příští sezony ostruhy na první farmě Oilers v Bakersfieldu. Ve městě, kde se mimo jiné zrodil hudební žánr známý jako Bakersfieldský sound, který údajně inspiroval dokonce i samotné Beatles. Nejvýznamnějším představitelem tohoto country směru byl Buck Owens, jehož příběh vypráví o tom, že úspěch se nerodí jen tak přes noc a že je k jeho dosažení potřeba vyvinout patřičné úsilí. Podobný příběh by mohl začít v tomto kalifornském městě psát brzy také Ethan Bear.