Mladé pušky na scéně

cropped_GettyImages-520075532Edmonton uzavřel v průběhu tohoto týdne vstupní nováčkovské kontrakty s dvěma nadějnými útočníky (informovali jsme na našem facebooku), které si nyní v tomto článku představíme trochu podrobněji.

První mladou puškou, která by v budoucnu měla Edmontonu vystřílet očekávané úspěchy, je Drake Caggiula. Jeho zisk je v zámoří vnímán jako velké vítězství pro Oilers. Chiarellimu se povedl vskutku husarský kousek, protože o Caggiulu mělo údajně zájem mnoho dalších klubů NHL. Není se čemu divit, vždyť se kanadský útočník stal v univerzitní soutěži NCAA nejužitečnějším hráčem uplynulé sezony a pomohl významnou měrou mužstvu University of North Dakota k zisku titulu. Ve 39 utkáních dokázal tenhle malý forvard vyšperkovat své konto o 51 kanadských bodů. Caggiula je dle svých slov připraven prosadit se v tvrdé konkurenci a i přes svůj menší vzrůst (178 cm, 84 kg) věří, že brány NHL brzy naplno otevře. Dle skautů jde o velmi inteligentního, odvážného a rychlého hráče, který má všechny předpoklady stát se vůdcem na ledě i v kabině. Má vynikající přehled o hře a je velmi vyspělý v individuálních dovednostech s kotoučem. Jeho vůle po vítězství je přímo ukázková a doslova dokáže strhnout k lepším výkonům i své spoluhráče.

Mnozí odborníci mají z Caggiulova přechodu na mnohem náročnější úroveň mírné obavy. Fanoušci Oilers přesto v drtivé většině věří, že Kanaďan bude ideálním přírůstkem do sestavy Edmontonu. Doufají, že bude skvělým křídlem pro druhý nebo třetí útok jejich klubu. Varovným mementem ovšem může být případ obránce Justina Schultze, který byl svého času také jedním z nejlepších hráčů NCAA a o kterého se mezi kluby NHL strhl stejně jako v případě Caggiuly obrovský zájem. Jeho přechod do NHL a především přístup, jakým se tehdejší managment Oilers stavěl k jeho hokejovému vývoji, byly jemně řečeno nešťastné. Schultz na svá bedra dostal okamžitě naloženu plnou zodpovědnost a bylo mu poskytnuto velmi málo času na herní vývoj (v AHL odehrál pouze pár zápasů). Všichni v Edmontonu jej od začátku viděli coby budoucího vítěze Norris Trophy a poněkud zapomněli, co je k dosažení takové mety potřeba. Není se ale třeba obávat, že odpovědní činitelé současných Oilers budou opakovat školácké chyby svých předchůdců. Generální manažer Peter Chiarelli a hlavní kouč Todd McLellan by měli vycházející hvězdičce poskytnout tolik času i povzbuzení, kolik je ke zdravému hráčskému vývoji potřeba.

w1080xh810_GettyImages-461697230[1]Druhým hráčem, kterému se podíváme na kobylku, je dánský útočník Patrick Russell. Oilers s ním uzavřeli v pondělí dvouletý kontrakt, o čemž hokejovou veřejnost informoval generální manažer Peter Chiarelli. Russell hokejové vyrůstal v dánském klubu Gentofte, odkud se později přesunul do kvalitnější švédské juniorky. V zemi tří korunek hájil čtyři sezony barvy týmu Linköping HC. V roce 2013 směřovaly Russellovy kroky za velkou louži, kde nejvíce utkání odehrál stehně jako Caggiula v univerzitní soutěži zvané NCAA. V dresu klubu St. Could State Huskies nastoupil během dvou ročníků celkem do 81 zápasů, ve kterých si dohromady připsal 66 kanadských bodů za 30 gólů a 36 asistencí. Obzvláště poslední ročník se Russellovi vydařil na jedničku, když ve 41 utkáních zaznamenal 41 bodů.

Dánský forvard disponuje poměrně slušnými fyzickými parametry, měří 186 cm a váží 93 kg. Dokáže v utkáních praktikovat náročnou fyzickou hru, díky čemuž si perfektně počíná v útočném pásmu. Russell není zrovna excelentní bruslař, ale jeho přínos pro tým spočívá zejména v jeho hře před brankou soupeře. Ve své poslední sezoně ukazoval znatelné zlepšení také v obranné činnosti a v soubojích jeden na jednoho. Dán tak nabízí spoustu dovedností, které současný kádr Edmontonu zoufale potřebuje a do budoucna potřebovat bezpochyby bude. Hraje podobným stylem jako Patrick Maroon, má vrozenou schopnost dělat prostor před brankou, což jej přímo předurčuje ke spolupráci s brilantními techniky, jakými jsou v Edmontonu například Connor McDavid nebo Jordan Eberle.

To že Chiarelli podepisuje tyto nadějné hráče z univerzitní soutěže, svědčí nejen o touze zvýšit v kádru tolik potřebnou konkurenci, ale také o tom, že se může jednat o náhrady za hokejisty, kteří se od příštího ročníku v dresu Oilers již objevovat nebudou. Nejpravděpodobnější se ovšem jeví varianta, že tito mladí dravci budou na začátku své cesty k výšinám patřit k hlavním postavám farmářského týmu z Bakersfieldu. A odtud už je do nejslavnější ligy planety co by kamenem dohodil.