Je Leon Draisaitl budoucností německého hokeje?

usa-today-9120158.0Leon Draisaitl se stal v této sezoně doslova kometou Edmontonu Oilers. Když jeho mateřskému klubu ze severu Kanady skončila po základní části sezona, vyměnil dres předposledního týmu NHL za žlutočerné barvy německé reprezentace a za svou domovinu bojuje na právě probíhajícím světovém šampionátu v Rusku. 

Přesto, že je Draisatl nejmladším hráčem ve výběru Marco Sturma, počítalo se již předem s tím, že bude patřit k jeho ofenzivním tahounům. Urostlý forvard vstřelil svou první branku na mistrovství ve vítězném zápase s Běloruskem, které Němci zvládli v poměru 5:2. K dnešnímu dni posbíral 3 kanadské body (1+2) v 6 utkáních.

Dvacetiletý rodák z Kolína nad Rýnem je ve svém jinošském věku už velmi zkušeným reprezentantem. Za německé národní mužstvo nastoupil v roce 2012 na World Hockey Challenge hráčů do 17 let. Ve stejné sezoně a i v té následující oblékl reprezentační dres na mistrovství světa hráčů do 18 let. V dalším ročníku se na mistrovství světa osmnáctek představil znovu a zároveň si zahrál i na světovém šampionátu juniorů, což znovu zopakoval o rok později. Na mistrovství světa dospělých hrál poprvé v roce 2014 a nyní si užívá svou druhou účast.

„Leon má nejlepší předpoklady k tomu, aby byl v nadcházejících letech lídrem tohoto týmu,“ řekl pro Oilers.com Geoff Ward, který u Němců zastává pozici asistenta hlavního trenéra. „Když dostanete k dispozici hráče s takovým ofenzivním talentem, jaký Leon bezesporu má, musíte se ujistit, že i ostatní aspekty vaší hry jsou tam, kde je třeba, aby měl pro tým očekávaný přínos.“

leon-draisaitlNěmecko si překvapivě v petrohradské skupině již v předstihu zajistilo postup do čtvrtfinále. „Pro tým, jakým je Německo, je velmi těžké stanovit si dopředu nějaké cíle,“ řekl Draisaitl. „Musíme to brát tak, že můžeme překvapit a snažit se udělat v každém zápase všechno pro vítězství.“ Sám na širším kluzišti nedominuje zdaleka tak, jak se možná čekalo a jak byli fanoušci zvyklí z jeho zápasů v dresu Oilers. Pravdou ale je, že i v NHL Draisaitlovi mnohem lépe vyšla první polovina sezony a s blížícím se závěrem základní části se spíše svezl s bídnými výkony celého mužstva.  Ovšem i na mistrovství světa v Rusku už v několika zápasech ukázal, že slova o jeho očekávané vůdčí úloze v německé reprezentaci nemusí být daleko od pravdy.

Útočník Oilers si dodnes jasně vybavuje dobu, kdy jako čtrnáctiletý fanoušek naplno prožíval mistrovství světa, které tehdy hostilo jeho rodné Německo. Jako historicky nejvýše draftovaný hokejista narozený u našich západních sousedů (celková 3. volba v roce 2014) Draisaitl doufá, že může inspirovat novou generaci německých hokejistů k dosažení svých snů. „Německo hostilo světový šampionát v roce 2010 a byla to velká událost,“ vzpomíná Draisatl. „V příštím roce se mistrovství do Německa vrátí (spolupořadatelem je Francie – pozn. red.) a všichni doufáme, že můžeme získat spoustu dalších fanoušků i nových hokejistů.“ Přestože by se „německý Gretzky“ určitě v příštím roce v rodném Kolíně nad Rýnem rád předvedl svým přátelům i rodině, prioritou jednoznačně zůstává postup jeho Oilers do bojů o Stanley Cup. „Je jasné, že by bylo parádní zahrát si příští rok s Oilers play off, ale každopádně i v Německu bude tou dobou hodně legrace,“ zakončila se šibalským úsměvem velká naděje německého hokeje.