Rekapitulace MS 2016: zaostřeno na hráče Oilers

Cover1Jubilejní 80. mistrovství světa IIHF v ledním hokeji, které se konalo v ruských městech Moskvě a Petrohradu, je minulostí.  Mistrovský titul obhájili hráči Kanady a fanoušky Edmontonu může těšit, že u zlatého triumfu byli tři kmenoví hráči Oilers.

Do Alberty si zlaté medaile přivezou brankář Talbot a útočníci Taylor Hall s Connorem McDavidem. S touto trojicí ovšem výčet hráčů, kteří si na své živobytí vydělávají v Edmontonu a kteří brázdili ledová kluziště na mistrovství světa, zdaleka nekončí. V tomto článku jsme pro vás připravili ucelené hodnocení všech edmontonských hokejistů, kteří se na uplynulém světovém šampionátu v Rusku představili.

Cameron Talbot (Kanada): Brankář, který si během sezony vybudoval v klubu pozici neotřesitelné jedničky, se podobné role zhostil i na reprezentační úrovni. Talbot z 10 utkání javorových listů na turnaji odchytal 8 zápasů a v 7 z nich se radoval z vítězství. Nad jeho síly byli pouze Finové, kteří v základní skupině dokázali Kanadu porazit v poměru 4:0. V tomto utkání si slabší chvilky vybral i Talbot, když nejméně u dvou obdržených branek neměl tak úplně čisté svědomí. V ostatních zápsech byl však téměř bezchybný, což potvrzují také jeho turnajové statistiky. Jednička Oilers udržela brankový průměr na hodnotě 1,25 obdržených branek na zápas, to jej v celkovém pořadí mezi brankáři řadí na 6. příčku. Procento úspěšnosti dokázal Talbot vyšponovat až k 94 %, v této statistice mu mezi všemi brankáři na turnaji patří také 6. místo. Čisté konto udržel kanadský reprezentant celkem čtyřikrát, víckrát, než jakýkoliv jiný gólman letošního mistrovství světa.

531039880Taylor Hall (Kanada): Jednička draftu z roku 2010 si zahrála na druhém světovém šampionátu v řadě a získala druhou zlatou medaili. Hall byl jednoznačně živou vodou kanadské ofenzivy a téměř každé jeho střídaní doslova „vonělo“ gólem. Útočník Oilers prokazoval, že je rychlým a dynamickým forvardem, který má čich na střílení branek, a který má v této činnosti velkou úspěšnost. Zejména v zápasech základní skupiny byl Hall k neudržení. Každá pátá jeho střela skončila na turnaji v síti soupeřova brankáře. Celkem kanadský útočník nasbíral v 10 utkáních 9 kanadských bodů za 6 branek a 3 asistence. V žebříčku střelců patřilo Hallovi 8. místo, v kanadském bodování turnaje obsadil 13. příčku. Oproti loňskému šampionátu v Praze si rodák z Calgary sice o 3 kanadské body pohoršil, ale znovu patřil k ústředním hvězdám ruského turnaje.

Connor McDavid (Kanada): Nejzářivější hvězda ze sestavy Edmontonu Oilers odehrála velice slušný turnaj, na jehož konci si na krk pověsila zlatou medailu. McDavid se stal nejmladším hokejistou v historii, který získal zlato z MS hráčů do 18 let, z MS juniorů a ze seniorského mistrovství světa. Je až k neuvěření, že tohle všechno dokázal McDavid v pouhých 19 letech. Na šampionátu nasbíral v 10 zápasech 9 kanadských bodů za 1 branku a 8 asistencí. Přestože útočník Edmontonu vstřelil na turnaji jedinou branku, schoval si jí na nejvhodnější možnou dobu, protože svým gólem rozhodl finále a přisoudil tak Kanadě druhý titul mistrů světa v řadě. Zázračné dítě kanadského hokeje se umístilo na 5. příčce v počtu asistencí mezi všemi hráči a rozhodně na své první reprezentační akci mezi dospělými nezklamalo.

Leon Draisatl (Německo): V kostce by se Draisatlovo účinkování na šampionátu dalo shrnout slovy: osobně poněkud za očekáváním, týmovým úspěchem mile překvapil. Mnozí němečtí fanoušci od mladého útočníka čekali možná větší bodový přínos ofenzivě výběru trenéra Marco Sturma, nicméně Draisatl byl důležitým členem týmu, který se překvapivě probil až do čtvrtfinále mistrovství světa. V něm navíc statečně Němci vzdorovali rozjeté ruské mašině. Rodák z Kolína nad Rýnem si v 8 utkáních připsal 4 kanadské body za jednu branku a 3 přihrávky. Ve většině zápasů dokazoval, že do budoucna má v tomto hráči německý hokej velký příslib. Celkově se Draisaitl umístil na 91. místě kanadského bodování celého turnaje.

leon-draisaitl-wm-2014-minsk-03Andrej Sekera (Slovensko): Obránci Oilers byla svěřena důležitá funkce kapitána mladé a nepříliš zkušené slovenské reprezentace. U slovenského beka platí totéž co u Draisaitla, ovšem v opačném gardu. Sekera odehrál z osobního hlediska velice slušný turnaj, v týmovém bodování se umístil na druhé příčce a mezi obránci celého turnaje na solidním 10. místě. V 7 zápasech vstřelil 3 branky a přidal jednu asistenci. Slovenský tým však svou pouť turnajem skončil nečekaně už po základní skupině a zejména vystoupení Slováků proti Německu a Bělorusku hraničila s ostudou. Atmosféra v mužstvu nebyla dobrá a Sekera z pozice kapitána tuto skutečnost velice těžce nesl.

Matt Hendricks (USA): Stejně jako Sekera zastával i Hendricks ve svém mužstvu funkci kapitána. V 10 utkáních amerického týmu si připsal jedinou asistenci, ovšem Hendricksův přínos pro jakýkoliv tým rozhodně nespočívá ve sbírání kanadských bodů. Populární útočník Oilers je především zarputilý bojovník, což dokazoval i na ruském šampionátu. S mladým nezkušeným americkým výběrem se po překvapivém čtvrtfinálovém vyřazení Česka dokázal dostat až do bojů o medaile. Cenný kov sice na Američany nakonec nezbyl, ale i konečné 4. místo lze v tomto případě považovat za velký úspěch.

Patrick Maroon (USA): Útočník, který přišel v závěru přestupového období k Oilers z Anaheimu, měl mladému americkému týmu dodat patřičný respekt. Jeho pozice je především před brankou
soupeře, kde si Maroon díky své náročné fyzické hře dokáže vypracovat řadu příležitostí. Hned v prvním utkání na mistrovství se gólově prosadil, když v utkání s Kanadou překonal svého spoluhráče z Edmontonu Talbota. Byla to ovšem v jeho podání labutí píseň a žádnou další branku na turnaji již nepřidal. Ve zbylých 9 zápasech zaznamenal pouhé 2 asistence a v tomto ohledu je jeho účinkování na mistrovství světa mírným zklamáním.

Nail Yakupov (Rusko): Edmontonský útočník se do závěrečného ruského výběru pro samotný turnaj neprobojoval. Za sbornou odehrál pouze sérii přípravných utkání a poté tým opustil z důvodu údajného zranění. Tuto skutečnost později Yakupov dementoval a dal tím najevo, že za jeho neúčastí na domácím mistrovství světa stály především výkonnostní důvody a možné neshody s hlavním trenérem Olegem Znarokem. Bývalá jednička draftu tak udělala stylovou tečku za nepříliš povedenou sezonou.