Draft 2016: část 3 – na mušce obránci

Olli-Juolevi-672-1-3916Na letošním draftu bude na zástupce Edmontonu Oilers čekat přemíra lákadel v podobě skvělých útočníků, ale k dispozici bude také několik velmi slibných defenzivních nadějí. Není žádným tajemstvím, že právě zisk mladého obránce s velikým potenciálem by mohlo být přesně to, co by organizaci Oilers mohlo posunout v dalším rozvoji o pěkný kus dál.

V prvním díle našeho seriálu k blížícímu se draftu jsme si představili Jakoba Chychruna, nyní se zaměříme na další adepty mezi obránci, tentokrát z evropského kontinentu.

Ideálním mladým zadákem, po kterém by mohli Naftaři sáhnout je Olli Juolevi z týmu London Knights hrajícího juniorskou OHL. Finský obránce má za sebou vynikající sezonu, ve které nasbíral v 57 utkáních 42 kanadských bodů za 9 branek a 33 asistencí. Ve statistice plus mínus zaknihoval 38 kladných bodů. Ve vyřazovacích bojích stihl přidat v 18 zápasech 14 bodů za 3 góly a 11 přihrávek. Rytíři i jeho zásluhou nejenže vyhráli Ontario Hockey League, ale triumfovali rovněž v Memorial Cupu, kde se utkávají šampioni všech kanadských juniorských soutěží. V uplynulém ročníku navíc Juolevi získal s finskou reprezentací zlaté medaile na mistrovství světa juniorů (7 utkání, 9 asistencí).

Skauti o odchovanci Jokeritu hovoří jako o „komplexním a hotovém“ obránci. Jeho hlavní doménou je vynikající bruslení, hraje navíc agresivně a vyznává mnohdy až extrémní fyzickou hru. Je silný na puku a dokáže rozdávat přesné přihrávky svým spoluhráčům. Jeho jistou nevýhodou může být skutečnost, že nastupoval v opravdu skvělém týmu, kde hrával pravidelně přesilové hry. Tenhle fakt může jeho reálnou výkonnost mírně zkreslovat, zejména co se produktivity týče. Juolevi je navíc levák a Oilers potřebují především obránce, kteří mohou hrát na pravé straně kluziště.

mikhail_sergachev_windsor_spitfires_1Finský zadák by ale měl být podle odborníků na NHL připraven o něco lépe než například v úvody vzpomínaný Jacob Chychrun. Díky jistým mezerám ve smlouvě mezi Evropskými kluby a NHL by navíc Juolevi v případě, že by si nevybojoval místo v hlavním týmu, nemusel zpět do juniorky, ale mohl by rovnou nastupovat v AHL. Možná by právě on mohl být budoucím lídrem těžce zkoušené edmontonské defenzivy.

Další perfektní volbou se jeví také ruský obránce Mikhail Sergachev, který v uplynulé sezoně stejně jako Juolevi nastupoval v Ontario Hockey League, kde hájil barvy klubu Windsor Spitfires. Tenhle urostlý hokejista (měří 189 cm, váží 93 kg) odehrál v OHL v právě skončené sezoně 67 utkání, ve kterých si do svých osobních statistik připsal 57 kanadských bodů za 17 gólů a 40 asistencí. V hodnocení plus mínus dosáhl na hodnotu + 15. V play off Windsor odehrál pouhých 5 zápasů, v nich Sergachev skóroval dvakrát a na 3 branky přihrál. Tato numera a zejména jeho schopnost nejen kvalitně bránit, ale také tvořit útočnou hru, mu v uplynulém ročníku vynesla ocenění pro nejlepšího obránce OHL.

Zprávy od jednotlivých skautů vypovídají o tom, proč by se někdo jako on skvěle hodil na soupisku Edmontonu Oilers. „Dominantní obránce, který vyniká na obou stranách hřiště. Jeho houževnatost a konkurenceschopnost charakterizují jeho styl hry“, taková a další slova pějí na adresu Sergacheva hokejoví odborníci i fanoušci.

Asi všichni lidé, kteří jsou alespoň trochu zasvěcení do klubového zákulisí Edmontonu Oilers se shodnou na tom, že upgrade obrany týmu je letním úkolem číslo jedna. S někým jako je Sergachev nebo Juolevi by se k tomuto cíli udělal velmi slušný první krok.