Edmonton upírá své naděje k zisku Milana Lucice

lucicEdmonton Oilers jsou podle všech indicií připravení provést radikální upgrade svého mužstva. Jakmile se v kalendáři objeví magické datum 1. července, měly by se plány okamžitě začít měnit v činy. A druh zboží, po kterém generální manažer Peter Chiarelli baží? Velcí, fyzicky dobře vybavení útočníci a elitní obránci.

Ostatně není žádným velkým tajemstvím, že co se útočníků týče, má bývalý architekt Bostonu Bruins na svém seznamu na prvním místě toho času útočníka Los Angeles Kings Milana Lucice. Kanadský hráč se v současné době snaží (ne)najít společnou řeč se svým stávajícím zaměstnavatelem, na jejímž konci by měla být dohoda o nové smlouvě. Pravděpodobnější je ovšem varianta, že se Lucic s Kings nedohodne a vyzkouší svou cenu na trhu volných hráčů. Tam už na něj bude netrpělivě čekat s dokořán otevřenou portmonkou Chiarelli.

milan-lucicVždy dobře informovaný novinář z deníku Edmonton Journal Jim Matheson by dal ruku do ohně za to, že pokud se Lucic skutečně stane volným hráčem, Oilers nebudou váhat ani vteřinu. Osmadvacetiletý útočník již deklaroval, že by byl zájmu z Alberty velmi otevřený. Peter Chiarelli Lucice dobře zná ze svého působení v Bostonu a je si dobře vědom toho, že urostlý forvard dokonale zapadá do budoucího obrazu jeho týmu. Rodák z Vancouveru sbírá za sezonu v průměru kolem 42 kanadských bodů, tu právě uplynulou zakončil s 55 body (20 + 35). V Kalifornii si Lucic vydělal 3,25 milionů USD za rok a dolů se svými finančními požadavky rozhodně nepůjde. Otázkou tedy zůstává, zda by se Oilers za vynaložené peníze skutečně vyplatil. Pokud jde o jeho defenzivní schopnosti, tak je odpověď jednoznačné „ano“. Jeho Corsi sedí na průměrné hodnotě 54,5 procenta a po celou dobu jeho kariéry nikdy tento statistický ukazatel neklesl pod 50 procent. Jedná se o velmi odolného hráče, který je pro svůj tým platný na obou stranách kluziště. Jinými slovy – pokud je Lucic na ledě, je velmi pravděpodobné, že jeho tým bude mít puk pod kontrolou v obranném i v útočném pásmu.

Nicméně je zde onen problém finančních nákladů. Edmonton v první řadě potřebuje získat a zaplatit elitního pravorukého obránce. S přihlédnutím k předpokládanému Lucicově platu v hypotetické výši 6 mil. USD už bude muset Chiarelli tuto volbu velmi racionálně zvažovat. Řešením by samozřejmě byla výměna někoho nákladného ze současné edmontonské stáje. Lucic by mohl v sestavě nahradit například Benoita Pouliota, který je sice také ofenzivně velmi platným hráčem, ale postrádá obranyschopnost a navíc bývá náchylný ke zraněním nejrůznějšího druhu. Další možností je také často skloňovaný odchod Taylora Halla nebo Jordana Eberleho. Rozuzlení této zápletky by mohly přinést už následující týdny. Celou situaci pro vás budeme i nadále bedlivě sledovat.