Krok k lepší budoucnosti?

maxresdefaultMáme několik hodin od výměny mezi Oilers a Devils, ve které figurovali Taylor Hall a Adam Larsson. Po oznámení této rošády se okamžitě spustili nevole u fanoušků „olejářů“. Někteří to nazvali nejhorší „Trade“ od doby Wayneho Gretzkeho, který se stěhoval do Los Angeles Kings.Většina názorů byla, že Edmonton měl dostat mnohem více než hráče za hráče. Dokonce mnoho fanoušků si myslelo, že takový PK Subban by byl adekvátní náhrada, ale zboží jako kvalitní pravoruký obránce má v dnešní době cenu zlata. Všichni věděli, že nás to bude stát hodně a toho si byl vědom i Peter Chiarelli.

“ Víme, že jsme zaplatili hodně ale byl to obchod, který jsme museli udělat,“ řekl Generální manažer Peter Chiarelli.

Těmito slovy začala tiskovka pár minut po výměně a šlo vidět, že Peter Chiarelli si přišel vše obhájit a ukázat novinářům, že si stojí za svým rozhodnutím.

Chiarelli prozradil, že dobrých pět měsíců řešili a vyhodnocovali otázku jak co nejlépe posílit defenzivní řady. Adam Larsson se velmi často objevoval na seznamu v určitých bodech.

„Adam je mladý hráč, který v poslední sezóně zaznamenal obrovský růst ve svých dovednostech,“ řekl Chiarelli. „Měl jsem možnost sním hovořit a s jeho reakcí jsem byl nadšen. Cela vedení mu věří, že se ujme své role, tak jak potřebujeme.“

Švéd Adam Larsson opravdu v minulé sezóně předvedl úžasný progres, který korunoval skvělými čísly. Rodák z Skelleftea dokázal odehrát až 28 minut proti těm nejlepším útočníkům NHL, kde dokazoval úžasný přehled, tvrdost a řešil zapeklité situace velmi chytře. Možná menší nedostatky měl ve sbíraní bodech ale jak sám přiznal, trenéři požadovali aby se více zaměřil na defenzivní činnost.

“ V letošní sezóně jsem udělal velký pokrok v defenzívě,“ řekl Larsson. “ V příští sezóně chci pokračovat ve stejné práci ale taky se chci zaměřit na přesilové hry.“

Peter Chiarelli pokračuje ve chvále na Larssona. “ Potřebovali jsme obránce, který dokáže vyvést kotouč až do obranného pásma soupeře, skvěle bruslí je rychlý a přesně tento balíček jsme potřebovali.“

Ve zkratce můžeme říct, že je to výměna naděje, protože Larsson se ještě neřadí mezi top obránce ale na druhou stranu můžeme říct, že se k tomu rychle blíží. Samozřejmě věříme, že příští sezóna bude pro Larssona klíčová, protože bude na něj velký tlak a pokud to zvládne, máme elitního obránce za menší hodnotu než by stál PK Subban nebo Shea Weber.

Blíže se podíváme na to, co Edmonton ztratil. Jednička draftu v roce 2010 Taylor Hall odehrál za „olejáře“ šest sezón, ve kterých zaznamenal v 381 utkání 328 bodů za 132 branek a 196 asistencí. Jednoznačně Hall je v posledních letech nejproduktivnější hráč Oilers a dokonce v posledních letech se řadil mezi nejlepší levá křídla v celé NHL. Tyto statistiky okamžitě napoví, že Edmonton na této výměně prodělal, ale taky si můžeme položit několik zajímavých otázek. Je něco pravdy na tom, že Hallovi se říkalo „rakovina“ kabiny Oilers? Je něco pravdy na tom, že Hall měl problémy s trenéry? Byl to druhý Phil Kessel? Byl to správný lídr ? Odpovědi na tyto otázky můžeme dostat až v průběhu let ale jak se říká na každém drbu je něco pravdivého.

Možná jen já a kolega Jindra jsme měli radost z tohoto „trade“. Je to možná tím, že Hall nebyl v mých očích hráč, který by dotáhl Oilers někdy k Stanley Cupu. Chci jen říct, že jsem nadšen, že se konečně něco stalo, protože deset let je už opravdu hodně bez play off. Tímto chci vyslovit velkou důvěru našemu generálnímu manažerovi, který ví co dělá.