«

»

Čvc 03 2016

Shrnutí a zhodnocení nejnovějších pohybů v kádru

Screen Shot 2015-04-24 at 3.06.19 PMPodíváme se na lehké shrnutí toho, co významného se v týmu Edmontonu dělo v uplynulých dnech

Vše se v červnu pochopitelně točilo okolo draftu. Týden před draftem Oilers ještě podepsali dva hráče, kteří budou nastupovat v AHL za Condors a to útočníka Tylera Pitlicka a obránce Jordana Oesterleho. Oba podepsali roční dvoucestné smlouvy. 24 června byl na programu dlouho očekávaný draft. Oilers vybírali ze čtvrtého místa a všeobecně se předpokládalo, že první tři místa budou obsazeny trojlístkem Matthews, Laine a Puljujärvi. Co se týče Edmontonu, tak se počítalo s volbou Američana Matthewa Tkachuka, který dlouho figuroval v různých odhadech na čtvrtém místě a přispívalo k tomu i to, že Edmonton otevřeně vyhlašoval jeho pravděpodobnou volbu. První byl v odhadech většinou Auston Matthews. Na druhém místě dlouho figuroval Jesse Puljujärvi, ale jen do šampionátu v Rusku, kde zazářil fin Patrik Laine a poté se o něm uvažovalo dokonce i jako o jedničce.

JessePuljujarvi2_FinnishFederation-770x470Podle očekávání Toronto tedy sáhlo po Matthewsovi a Winnipeg po Lainem, Třetí byl na řadě Columbus, ten ale překvapivě sáhl po kanaďanovi Duboisovi a Oilers se tak naskytla možnost sáhnout po finském talentu Jesse Puljujärvim. V jeho zisk skoro nikdo nedoufal, v Edmontonu ale (tak jako i v jiných týmech) byli připraveni na různé scénáře draftu a této šance Peter Chiarelli také hbitě využil. Toto samozřejmě za nelibosti hokejové veřejnosti, která už na draftu Edmontonu příliš nepřeje. Mladý fin je totiž dalším výrazným talentovaným hráčem v dresu Oilers během několika posledních let.

Samozřejmě ale není jisté, jestli se tato volba povedla nebo ne, to ukáže až čas. Puljujärviho výhody pro hokejový život v zámoří jsou jeho postava, technika a nebojácná přímočará hra, tedy to, co v NHL bude hodně potřebovat. Puljujärvi má také za poslední tři roky odehránu pěknou řádku zápasů ve finských mládežnických reprezentacích 17, 18 a 20 let. Mezi muži už ve svých 18 letech odehrál jednu a půl sezony ve finské SM lize. To je na jeho věk vskutku velmi dobré. Jeho nevýhodou je, že nikdy nehrál v zámoří a to ani v juniorských soutěžích. Zatím také jazyková bariéra – s tou se ale dokázali poprat jiní hráči, z kterých se posléze staly hvězdy. Tyto dva aspekty nejspíše budou důvodem, že Jesse Puljujärvi následující sezónu dostane na aklimatizaci a odehraje ji v juniorské lize nebo na farmě v Bakersfieldu. Může se samozřejmě stát, že během roku do prvního mužstva nakoukne a může se i stát, že Edmonton ho nasadí už od začátku sezony. To by ale podle mne byla chyba, stačí se podívat na odstrašující případy Leona Draisaitla a Darnella Nurseho s jejichž nasazením do NHL se realizační tým Edmontonu ukvapil.

article_fa651028-2947-4f51-826d-5ce140b7103fUplynuly tři dny a Oilers podepsali novou roční smlouvu s finem Iiro Pakarinenem. Ten v sezoně 15/16 odehrál velkou porci 63 zápasů. Pakarinen nebyl nijak zvlášť produktivní a to i když občas dostával šanci v elitních formacích. Jeho podpis může být ale spjat s draftováním Jesse Puljujärviho. Pakarinen mu může v adaptaci v Edmontonu výrazně pomoci. Navíc i Pakarinen je stále mladý hráč – je mu 24 let a prostě dostává ještě další šanci.

29.června přišla první velká výměna, která v podstatě začala přestupové hemžení v NHL. Do New Jersey byl vyměněn Taylor Hall, opačným směrem putoval obránce Adam Larsson. Jen upřesním, že naše redakce, která čítá 4 členy je v tomto trejdu značně rozpolcena a můj názor je ten, že jsme na tomto trejdu trochu prodělali. Proč si to myslím… V prvé řadě jsem zastánce toho, že neúspěšný kádr, který už několik let paběrkuje na posledních místech v lize potřebuje obměnit a pokud se to mělo týkat i Taylora Halla, může být i tak. Jsem ale přesvědčen, že Peter Chiarelli za něj mohl dostat větší protihodnotu než je Larsson. O něm nijak nepochybuji, že je to talentovaný hráč. V NHL má ale v dresu Devils odehráno už 5 sezon a zatím na sebe neupozornil tak, aby se o něm dalo říci, že to bude jednoznačně obránce do prvních dvou formací. Naproti tomu Hall patří mezi nejlepší levá křídla v lize. V poslední době na sebe upozornil i skvělými výkony v dresu kanadské reprezentace. V minulém roce navíc dobře fungovala spolupráce mezi ním a Leonem Draisaitlem. Do příchodu McDavida byl největší hvězdou týmu a pokud měl být vyměněn, mělo to být za hráče většího kalibru. Edmonton totiž potřebuje především hotového elitního obránce. Na druhou stranu musím uznat i druhou stranu Hallova angažmá. Za 6 odehraných sezon se nestal lídrem a říkalo se i o jeho problémech s trenéry. To jsou ale jen klepy, kterých se dá o každém hráči napsat stoh a pravdu bude znát jen sama kabina. Občas se také nevyhnul nevyrovnaným výkonům, jenomže pokud chceme být objektivní, tak těm se nevyhnul v sestavě Oilers nikdo a není to zapříčeněné ničím jiným než špatnou hrou a výsledky celého týmu. Hall tedy už další šanci nedostal, pakuje se do Newarku, kde má místním Devils pomoci zlepšit produktivitu. Hall v tomto týmu jistojistě dostane spoustu prostoru a má šanci všem ukázat, že Oilers udělali špatný obchod. Stejnou šanci bude mít ale i Larsson a pokud se mu to povede, budu jenom rád a pokud se mu podaří konečně pozvednout naši bídnou defenzivu, pak klidně zapomenu na Taylora Halla a budu ho sledovat už jen jako neutrální pozorovatel týmu New Jersey Devils.

O den později po výměně Halla, tedy 30.června Edmonton vyplatil ze smlouvy finského útočníka Lauriho Korpikoskiho, ten měl smlouvu ještě na příští sezonu a je zajímavé, že Korpikoski v týmu Oilers končí ačkoliv je potvrzen jako člen finské soupisky na světovém poháru. Korpikoski musí mít tedy hodně smíšené pocity. O něj by ale v NHL zájem být měl, takže myslím, že bez smlouvy dlouho nezůstane. Korpikoski v Edmontonu během ročního angažmá odehrál svůj standard a nedalo se čekat, že předvede nějaké zázraky. Jediným takovým tak zůstal jen jeho hattrick během bláznivého utkání s Rangers odehraného 11.prosince 2015.

milan-lucic-ryan-nugent-hopkins-jeff-carter

1.července se otevřel trh s volnými hráči. V Edmontonu bylo rušno a opět se to po Hallovi s Korpikoskim týkalo levého křídla. Peter Chiarelli přivedl bývalého hráče Bostonu a Los Angeles Milana Lucice. O jeho příchodu se nejen v Edmontonu, ale i ve světě mluvilo už několik týdnů a několik dnů před otevření trhu volných hráčů už byl jeho příchod takřka hotovou věcí. Lucic podepsal na 7 let s cap hitem 6 milionů dolarů. Touto smlouvou si Chiarelli nebral servítky a ukázal jeho zájem o tohoto hráče. Jistě jste už také četli nebo slyšeli o tom, že generální manažer Canucks Jim Benning Lucicovi nabízel ještě o milion dolarů ročně více, ale Lucic si přesto vybral Edmonton. A to i přesto, že se ve Vancouveru narodil a vyrůstal v něm. To už je hodně co říci. Ten důvod proč si vybral Edmonton byl Connor McDavid. Lucic si přál být u toho, jak se z McDavida bude stávat hvězda NHL. A proč by to rovnou nemohlo být po jeho boku i ve stejné formaci? To už předjímám, ale možné to je, to ukáže až předsezonní kemp a začátek samotné sezony, jestli si Lucic dokáže sednout právě s McDavidem. Pro mne osobně byl Lucic vždy zosobněním powerforvarda, který má skvělou techniku a který se dokáže výrazně bodově prosazovat, ale zároveň se nebojí hrát tvrdě do těla a nebo dokonce sundat rukavice. Když vezmeme v potaz, že právě hráče tohoto typu Oilers potřebují velmi nutně, není pak už tak divné, že Lucic dostal tak dlouhou a tak vysokou smlouvu. Jestli si jí zaslouží už je na něm. Až mu tato smlouva bude končit, bude mu 35 let a to je u hráčů, kteří hrají stylem jako Lucic takový strop, kdy často docházejí ke konci své kariéry.

Angažmá Lucice se nejeví ostatně jako náhoda. Ačkoliv tady se nejedná o žádnou změnu v kádru, musím tohoto hráče zmínit. Že potřebujeme typově podobné hráče jako Lucic nám všem letos velmi názorně předvedl Patrick Maroon, který do sestavy zapadl tak skvěle, že i on má potenciál být po boku Lucice hráčem, na kterého se tým může spolehnout a který v klidu může dostat šanci v prvních dvou formacích a tu šanci už nepustit. To ostatně mnohokrát předvedl už v dobách, kdy hrával v Anaheimu po boku Perryho s Getzlafem. Maroon na konci sezony dostal také příležitost v Americké reprezentaci na šampionátu v Rusku. S Edmontonem má smlouvu ještě na dva roky.

jonas-gustavsson-1040x572Po otevření trhu s volnými hráči se také dalo očekávat, že Peter Chiarelli přivede do týmu nějakou novou brankářskou dvojku, která bude krýt záda Camu Talbotovi. Poměrně nečekaně Chiarelli podepsal zkušeného švédského gólmana Jonase Gustavssona. Ten bude tak po Viktoru Fasthovi a Andersi Nilssonovi během dvou let už třetím Švédem v dresu Oilers. Gustavsson v NHL zatím v NHL neodchytal moc velkou porci zápasů – bylo jich 172 v základní části a 2 v play off. Všechny z pozice dvojky v týmech Toronta, Detroitu a Bostonu. Gustavsson je ale úspěšným gólmanem ještě ze Švédska. Několik zápasů také odehrál za švédskou reprezentaci. V NHL se mu sice nějak výrazně prosadit nepodařilo, ale pokud bude spolehlivě plnit roli dvojky, když si bude Cam Talbot potřebovat odpočinout, pak je pro Edmonton tím správným mužem na svém místě. Gustavsson podepsal roční smlouvu.

Třetí posilou se v tento den stal obránce Mark Fraser. Ten už v Edmontonu hrával v sezoně 13/14. Fraser se nikdy nedokázal v NHL napevno usadit, ale přesto už má něco odehráno. Poslední sezonu strávil celou v AHL v dresu Binghamtonu, tedy na farmě Ottawy Senators. V NHL hrál naposledy předloni v New Jersey. Fraser podepsal roční dvoucestnou smlouvu a je tedy jasné, že nejspíše bude hrát v Bakersfieldu a v případě potřeby bude připraven zaskočit v NHL.

Za Oilers už si naopak nezahraje obránce Brad Hunt. Včera, tedy 2.července podepsal roční dvoucestnou smlouvu se St.Louis Blues. Dá se předpokládat, že taktéž jen do zálohy jako v případě Edmontonu a Hunt bude nastupovat za záložní tým Chicago Wolves. Hunta je škoda, protože určitý potenciál v sobě má. Má skvělou střelu a v AHL byl vždy jedním z nejlepších hráčů. V NHL ale o svých kvalitách nikdy nepřesvědčil a je otázka, jestli se mu to povede v týmu St.Louis, kde je místo v sestavě obvykle ještě užší než v Edmontonu.

S Edmontonem se loučí také útočníci Andrew Miller, Luke Gazdic a Adam Cracknell. Miller podepsal kontrakt s Carolinou Hurricanes. Dále odcházejí obránci Adam Clendening, Nikita Nikitin a Adam Pardy. Clendening už podepsal smlouvu s New Yorkem Rangers. Smlouva skončila obránci Ericu Grybovi. Ten prý s Edmontonem o nové smlouvě nyní jedná. Jen pro zajímavost – novou smlouvu už má Anders Nilsson, který podepsal s Buffalem Sabres.

Oilers1V dalších dnech se dá očekávat další pohyb v kádru tak uvidíme co se ještě bude v Edmontonu dít.