Před 25 lety: Gretzky vytrejdován do L.A.

Před čtvrt stoletím zažila Kanada jeden z největších šoků své historie, ne-li vůbec ten největší. 9. srpen 1988 byl den, na který by fanoušci Oilers chtěli zcela jistě co nejrychleji zapomenout. Od tohoto okamžiku generální manažeři a hráči rádi odpovídají na otázky novinářů ohledně trejdu slovy: „Když mohl být vyměněn Gretzky, může být vyměněn každý.“ Připomeňme si tedy, jak se to všechno před 25 lety vlastně událo.

Byl to šok a zároveň prvotřídní senzace. Někdo tento den dokonce označuje jako den, kdy Kanada definitivně ztratila vládu nad hokejovým světem.

Zpráva, že Gretzky putuje z Edmontonu do Los Angeles přišla jako blesk s čistého nebe. Přišla uprostřed léta, kdy měli hokejoví experti a novináři většinou dovolenou.Psal serok 1988 a žádný Twitter a internet jako takový neexistoval. Nic nenasvědčovalo tomu, že by měl být „The Great One“ vyměněn. Nebyl k tomu sebemenší důvod.

V době tohoto trejdu bylo Gretzkymu 27 let a o dva měsíce dřív slavil s Edmontonem čtvrtý Stanley Cup během pěti let. Získal druhou Conn Smythe Trophy v kariéře. Na kontě měl v té době přes čtyřicet rekordů NHL Byl na vrcholu sil a očekávalo se že s Edmontonem ještě pár Stanley Cupu přidá a klub se tak stane nejslavnější dynastii hokejové historie.

Bohužel pro fanoušky Oilers se tehdejší majitel klubu Peter Pocklington dostal do finančních potíží a jedinou cestu jak se z této prekérní situace dostat, viděl v tom, že se zbaví největšího klenotu tehdejšího Edmontonu i samotné NHL. Pocklington to prý Gretzkymu lehce naznačoval již den po vyhraném finále. Hokejista měl však jiné starosti. Organizoval totiž svatbu se svou vyvolenou, americkou herečkou Janet Jonesovou. Svatba propukla 16.července  v bazilice svatého Josefa v Edmontonu.

Za několik dní se Gretzkymu ozval Bruce McNall, majitel Los Angeles Kings, aby mu oznámil, že dostal od Pocklingtona povolení s ním vyjednávat. Gretzky se cítil hrozně. Vždyť v Edmontonu hrál celou svoji dosavadní kariéru. V dresu klubu s ropnou kapkou ve znaku se stal zřejmě nejlepším hokejistou historie a v neposlední řadě to byl především on, kdo Pocklingtonovi vydělával miliony. Fanoušci zuřili. Někteří bojkotovali výrobky Pocklingtonových firem, jiní za Wayneův odchod vinili jeho novomanželku Janet, které předhazovali, že to ona donutila Waynea, k odchodu do Los Angeles, aby to pomohlo její herecké kariéře.

Majitel Oilers měl tehdy vskutku velký výběr. Z L.A. si mohl vybrat jakékoli hráče s výjimkou Luca Robitaillea. Pocklingtonovi však mohlo být úplně jedno, kdo přijde. Důležitá byla pro něj skutečnost, že za tuto výměnu dostane určitou finanční protihodnotu. A tak konečná dohoda zněla: Wayne Gretzky společně se svým ochráncem Martym McSorleym a útočníkem Mikem Krushelnyskim za dvojici Martin Gelinas a Jimmy Carson, volby v prvních kolech draftu 1989, 1991 a 1993 a především již zmíněná peněžní protihodnota ve výši 15 milionů dolarů. Po letech Gretzky přiznal, že druhou variantou jeho nového klubu byl Detroit.

9. srpna se tedy hlavní aktéři tohoto trejdu sešli v Edmontonu, aby na tiskové konferenci oznámili tuto novinku celému světu. Pocklington nabízel Gretzkymu, ať přečte prohlášení, které mu přichystal. Sám hráč to však odmítl, sedl si před mikrofony, a jen stěží přemáhal dojetí.

„Je to pro prospěch Waynea Gretzkyho, mé nové manželky, a dítěte, které se nám má narodit po novém roce. Cítím, že jsem stále mladý na to, abych dokázal svůj nový tým dovést ke Stanley Cupu,“ soukal ze sebe Gretzky marně zadržujíc slzy. „Jsem moc zklamán, že musím opustit Edmonton… ale jednou vždycky přijde čas, kdy…“ Víc už říci nedokázal. Otřel si oči kapesníkem a odešel. Kanada byla v šoku. „Gretzky byl hlavním důvodem proč tady žít,“ napsal například list Edmonton Sun.

Nels Riis, opoziční poslanec zašel ještě dál, když vyzval vládu, aby tento hokejový přestup zarazila. „Wayne Gretzky je národní symbol, podobně jako bobr a národní symboly se nemohou prodávat.“ Samozřejmě slavní sportovci měnili kluby před Gretzkym a mění je i po něm, ovšem superhvězdy takovéhoto formátu, navíc na vrcholu sil by se zkrátka měnit asi neměly. Tato výměna byla srovnávána s trejdem baseballisty Babea Rutha z Boston Red Sox do New York Yankees. Avšak toto přirovnání trochu pokulhávalo, jelikož Ruth ještě nebyl na rozdíl od Gretzkyho v době trejdu nejlepším hráčem MLB.

Gretzkyho příchod do Los Angeles dodal NHL mnohem větší zvuk a lesk a z Kings, o něž byl tehdy pramalý zájem udělal najednou žádané zboží. Gretzkyho vliv je v Kalifornii znát dodnes. Současné týmy totiž draftují hráče, kteří hokejově vyrostli právě v tomto americkém státě. Přitom k hokeji je dovedli rodiče, jež k tomuto sportu přivábil právě slavný hráč s číslem 99. Gretzky pomohl Kings najít vlastní identitu a pevně se uchytit v NHL. Stal se celebritou hollywoodského typu, takže jej lidé poznávali, i když si přesně nedokázali vybavit odkud ho vlastně znají. Pro hokej v Kalifornii udělal Gretzky neuvěřitelně mnoho.

Gretzkyho příchod nepomohl jen Kings ale vůbec hokeji jako takovému. Proslavil tuto hru i na jihu USA a jeho popularita měla velký vliv na to, že se liga v devadesátých letech rozšířila do míst jako jsou Anaheim, San Jose, Florida nebo Nashville. Díky tomu se lépe prodávala celostátní vysílací práva.

„Nebýt něj, NHL by se nikdy v Anaheimu nehrála,“ tvrdí Brian Burke, jenž v pozici generálního manažera dovedl Kačery v roce 2007 ke Stanley Cupu.

Zatímco se Kanada doslova topila v slzách v USA, konkrétně v Los Angeles zavládlo o to větší nadšení. „Koupím si pernamentku. I kdyby všechny zápasy prohráli, bude to úžasný zážitek,“ nechala se slyšet tehdejší hvězda basketbalistů Lakers, Magic Johnson.

Gretzky strávil v dresu Králů 8 sezón připsal si řadu dalších rekordů, ten zřejmě nejcennější, skok na prvnímísto historické tabulky produktivity si připsal v říjnu 1989. Ironií osudu bylo, že se tak stalo právě na ledě milovaného Edmontonu. „Jestli jsem v kariéře něco nenáviděl, pak hrát v Edmontonu jako soupeř. To bylo opravdu těžké,“ nechal se slyšet samotny hráč

Co čert nechtěl, následující rok na sebe Kings a Oilers narazili v play off a z postupu se radovali Králové. Sérii ukončil gólem do prázdné branky symbolicky Gretzky. „Podávali jsme si ruce po zápase číslo sedm a já viděl Waynea a jeho bývalé spoluhráče plakat. Oni spolu vyrostli, Kevin Lowe a Mark Messier byli s Waynem skutečně velmi dobří přátelé. Bylo to hodně emotivní,“ vzpomínal Luc Robitaille.

Stanley Cup se Gretzkymu  s Los Angeles však zísskat nikdy nepodařilo. Nejblíže k tomu měl v roce 1993, kdy dotáhl podceňované mužstvo až do finále, kde však nestačil na Montreal Canadiens. Co se týče individuálních výkonů, v barvách Los Angeles ovládl třikrát bodování základní části a jednou byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem soutěže. Za Los Angeles si připsal celkem 539 utkání ve kterých nasbíral 918 bodů (246+672), což jej řadí na čtvrté místo nejproduktivnějších hráčů v historii Kings.

Gretzkyho přesun z mrazivého Edmontonu do prosluněné Kalifornie byl spíše prodejem než výměnou. NHL by dnes již tuto výměnu s největší pravděpodobností zamítla, protože nechce, aby majitelé vylepšovali své účetnictví prodejem hráčů za peníze. Tehdy se tak však stalo a příznivci Oilers tak budou na 9.srpen 1988 asi navždy vzpomínat s patřičnou hořkostí.