krisrussellwaiversVčera večer se v NHL po nějaké době opět rozvířily přestupové vody. Dres Edmontonu přecejen už v nové sezoně neoblékne Nail Yakupov, o jehož výměně se spekuluje ne několik dnů nebo týdnů, ale několik let. Naopak obrana Oilers dostala ještě jednoho tolik potřebného obránce, který v sestavě chyběl. Roční smlouvu v Edmontonu podepsal zkušený Kris Russell.

 

 

Nail Yakupov byl draftován Edmontonem z prvního místa v roce 2012. Je nejvýše draftovaným muslimem v historii NHL. To, že si Oilers tehdy vybrali jako jedničku, to se asi tehdejšímu manažerovi Oilers Stevu Tambellinimu nemůže vyčítat. Yakupov v Ontario hockey league zářil. To samé i na juniorských turnajích v dresu Ruska. Ve 107 zápasech základní části si připsal 170 bodů. V tomto ročníku navíc nebylo nikoho, kdo by více vynikal. Jen namátkou – druhý byl obránce Blue Jackets Ryan Murray a třetí centr Alex Galchenyuk z Canadiens. Čtvrtý byl obránce Edmontonu Griffin Reinhart. Zajímavé také je, že z 63 místa si Oilers vybrali Jujhara Khairu, který je pro změnu hráč indického původu.

Nail Yakupov za Edmonton začal hrát od samého začátku. Sezon 2012/13 ale nejdříve začínala stávkou a následnou výlukou. Yakupov tak sezonu začal v dresu rodného Nižněkamsku. Ve 22 zápasech zaznamenal 18 bodů a poté, kdy se hráčská asociace s vedením NHL dohodla na spuštění alespoň zkrácené sezony, Yakupov odehrál v dresu Oilers všech 48 zápasů. Vstřelil úctyhodných 17 gólů a zdálo se, že ruský mladík bude jedním z budoucích tahounů Edmontonu. To se ale bohužel už nikdy nestalo. U Yakupova se dostavil onen proslulý syndrom druhé sezony, kdy nováčkové, kteří v prvním ročníku zazářili, v tom druhém spadli zase na zem. Ve druhé sezoně, kdy vinou zranění odehrál o 19 zápasů méně zaznamenal už jen 24 bodů. Už tehdy začínal mít Yakupov, kterého jako agent zastupoval slavný Igor Larionov problémy s vedením Oilers. Výčitky se týkaly hlavně malého prostoru na ledě. Vše se ale podařilov rámci mezí urovnat. V minulé sezoně se zdálo, že by se mohlo všem blýskat na lepší časy. Yakupov začal nastupovat vedle nové hvězdy Edmontonu Connora McDavida a spolupráce jim tehdy náramně vycházela. Když se McDavid zranil, Yakupov začal opět strádat a poté se po něšťastném střetu s rozhodčím zranil rovněž. Poté vynechal 22 zápasů.

nail-yakupovNail Yakupov měl ve své hokejové kariéře v dresu Edmontonu problémy hlavně se svojí defenzivní hrou a se spalováním šancí. Tyto neduhy ho v podstatě pronásledují dodnes a jsou pádnými důvody k jeho nikterak překvapivé výměně. Když se k tomu připočte ještě prostor pod platovým stropem a možnost dát v sestavě šanci raději někomu perspektivnějšímu, rovnice je jasná. Ano, protihodnota byla opět velmi slabá a dá se říci, že Yakupov odešel v podstatě za nikoho a cíl Petra Chiarelliho nebyl za něho někoho získat, ale prostě se ho zbavit. Yakupov byl včera vyměněn do St.Louis Blues za podmíněnou volbu ve 3.kole draftu v roce 2017 a za prospekta Zacha Pochira. Podmíněná volba v tomto případě zní tak, že pokud Yakupov vstřelí alespoň 15 branek, volba se změní ze 3 na 2 kolo. U Pochira se asi nedá počítat s nějakou větší šancí, že by se prosadil. Yakupov má naopak šanci se svojí kariérou za mořem ještě něco udělat. I když v týmu St.Louis to mít lehké nebude. Trenér Hitchcock si zakládá na důkladném plnění defenzivních úkolů a je znám tím, že žádnému hráči nic neodpustí. Navíc pro Yakupova v týmu Blues bude těžké se propracovat do prvních dvou formací. Hlavně když jeho konkurenty na pravém křídle jsou takoví hráči jako Alex Steen a Vladimir Tarasenko a vedle nich ještě David Perron a Dmitrij Jaškin. Ti mohu ale hrát i na druhé straně. Příští sezonu navíc po trenérské legendě Hitchcockovi převezme tým Blues jako hlavní trenér jeho dosavadní asistent Mike Yeo. A když si vezmeme jaký styl Yeo vyznával v Minnesotě, nedá se očekávat, že by Blues ze svého defenzivního stylu nějak výrazně uhýbali. Vše je ale v rukou a hlavně v hlavě samotného Yakupova, kterému teď už můžeme přát jen štěstí. Když jeho kariéru v Edmontonu shrnu, tak Oilers v něm stále měli talentovaného hráče ve kterého stále doufali a dávali mu šance na probuzení, které sice občas přicházelo, ale jen zřídka a to v NHL dobře a jednoduše nejde. Tam musí být výkonnost konstantní a stím se Yakupov musí vyrovnat. Nelze mu ale vyčítat nedostatek snahy. Jeho bruslařské schopnosti jsou na špičkové úrovni a touha chtít něco dokázat u něj překypuje v míře vrchovaté. V Edmontonu bezpochyby bude chybět také jeho velké srdce. Nail Yakupov se totiž ve velké míře angažoval v charitě a také v různých klubových aktivitách s tím spojených. Za to mu patří velké díky. Takže nezbývá než ještě jednou dodat – hodně štěstí Yaku a děkujeme za odvedené služby.

Nail Yakupov za Edmonton Oilers odehrál 252 zápasů, vstřelil 50 gólů a zaznamenal 61 asistencí.

V sestavě Oilers teď tak vzniklo více místa na pravém křídle, kde máme nyní v podstatě už jen jedinou stálici v podobě Jordana Eberleho. Dalším kdo se největší pravděpodobností do sestavy vejde budou Jesse Puljujarvi a Zack Kassian. O smlouvu bojuje také zkušený Kris Versteeg. Ten je nyní zraněný, odchodem Yakupova se mu ale angažmá i tak přiblížilo. Může se samozřejmě dostat i na mladíky Slepysheva a Pitlicka. Uvidíme ale jak se v jeho případě rozhodnou Petre Chiarelli s Toddem McLellanem.

kris-russell-1-600x567-1Teď se zastavme u naší nové posily Krise Russella. V souvislosti s Edmontonem se mluvilo o něm, Troubovi a Wisniewským. Volba padla nakonec na Russella. Ten je už v NHL ostříleným harcovníkem a pokud se nic nestane tak už letos překročí hranici 600 zápasů. Russell draftem prošel už v roce 2005, tehdy si ho v třetím kole z 67 místa vybrali Columbus Blue Jackets. Jedničkou byl Sidney Crosby. Kris Russell nastupoval v juniorské WHL v týmu Medicine Hat Tigers, kde nejenže s týmem vyhrál dvakrát pohár pro vítěze ligy, ale dařilo se mu i na individuální úrovni. Dvakrát byl vyhlášen nejlepším obráncem ligy a jednou dokonce nejlepším hráčem. Dva roky byl navíc v tomto týmu i kapitánem. Během let ve WHL reprezentoval i Kanadu na juniorských šampionátech. Russell začal v NHL nastupovat až dva roky po draftu a poté už z tohoto kolotoče nevypadl.

V Columbusu se stal jedním z hlavních pilířů obranných řad a i odtud se dostal do reprezentace, tentokrát už ale do té seniorské. Za A tým Kanady dosud odehrál 11 zápasů. Kris Russell v Columbusu sice pravidelně nastupoval a získal si v lize respekt, Columbusu se ale vyhýbalo play off a v dresu Blue Jackets si tak v play off zajrál pouze 4 zápasy. Až do konce roku 2011, kdy byl vyměněn do St.Louis Blues. Pro fanouška Oilers není vůbec bez zajímavosti, že byl k Blues vyměněn za Nikitu Nikitina. V St.Louis už si play off opět zahrál. Poté přidal ještě zkrácenou výlukovou sezonu a po ní byl vyměněn do týmu našeho úhlavního rivala Calgary Flames. V jejich dresu zažil dosud nejúspěšnější roky ve své kariéře. Russell je spíše obráncem defenzivním, v Calgary byl ale často nasazován do her s početní výhodou i nevýhodou a na ledě strávil velké množství času. K tomu dokázal přidat i nějaký ten bod, většinou gólové asistence. Kvůli tomu ale v Edmontonu Russell nebude, od něj se bude očekávat kvalitní defenzivní práce.

Ještě na chvilku zpátky ale. Russellovi loni skončila smlouva. Calgary z toho ještě chtělo něco vyklepat a na závěr sezony poslalo Russella do Dallasu výměnou za dva prospekty a 2 volbu letošního draftu. Je úsměvné, že Dallas Stars kvůli pomoci na zápasy ve vyřazovacích bojích za Russella obětoval více než třeba Edmonton obdržel za Yakupova. Ale to jen tak mimochodem. Russell nejspíše této výměny nelitoval, protože si zahrál opět play off a s Dallasem vypadl v semifinále konference se svým bývalým týmem St.Louis Blues. S Dallasem se na novém kontraktu nedohodl a byl jedním z mála hráčů, kteří ještě dosud neměli podepsané nové smlouvy, i když v případě Russella bylo jisté, že se na háček někdo chytí. Nebo se na něj chytil Kris Russell? Od Edmontonu totiž dostal slušnou smlouvu na jeden rok v hodnotě 3,1 milionu dolarů, což je o 0,5 mil.dolarů více než měl v Dallasu, tak doufejme, že si je zaslouží. Russell zacelil tak možná poslední místo, které ještě v sestavě Edmontonu zelo prázdnotou a házelo prasátka daleko do dáli. Dá se předpokládat, že Russell i v Edmontonu bude vytěžovaným bekem a bude jedním z těch vyvolených, kteří budou mít v týmu největší ice-time. Není také od věci jedna věc a to ta, že Kris Russell pochází z Alberty z vesnice Caroline, kousek od města Red Deer, které leží napůl cesty mezi Calgary a Edmontonem.

ibpeoOilers tak nyní mají k dispozici zkušené obránce Russella, Sekeru a Fayna a mladíky Klefboma, Larssona, Davidsona a Nurseho. V záloze ještě čeká talentovaný Matt Benning, který stále zůstává s týmem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *