dev_9469_slideNová sezona 2016/17 konečně odstartovala. První den byly na programu čtyři zápasy a mezi nimi byla i bitva o Albertu mezi Edmontonem a Calgary. Pro Calgary letošní ročník znamená hlavně zapomenout na zpackanou loňskou sezónu, kdy tento ambiciózní tým nedokázal navázat na skvělé výkony ze sezony 2014/15 a i když tým se moc nezměnil, výkony byly velmi špatné. Pro Edmonton má nový ročník zcela jiného a většího významu. V centru Edmontonu vyrostla nová aréna, tým se doplnil o několik nových tváří a má konečně i nového kapitána v osobě Connora McDavida. Nový ročník 2016/17 může být odlišným od těch předchozích neúspěšných a pro fanouška Oilers může přinést něco, co nepoznal už několik let – Play Off.

mrko4035_slideAle to jsou zatím jen výhledy do budoucna. Sezona začala a do Edmontonu k prvnímu zápasu dorazil odvěký rival z Calgary. Kdo jiný by asi mohl lépe pokřtít novou arénu Rogers Place, s kterou nyní Oilers směle mohou konkurovat klubům s nejlepšími arénami v lize. V aréně byla nejprve slavnostně odhalena bronzová socha Wayna Gretzkyho. Utkání pak předcházel dlouhý ceremoniál, kdy na led bok po boku vyjeli klubové legendy Wayne Gretzky a Mark Messier. Právě okolo Gretzkyho osoby bylo v posledních dnech v Edmontonu rušno a nebylo to náhodou. Wayne Gretzky se totiž po 28 letech vrací do svého milovaného klubu, kde bude partnerem majitele Daryla Katze a také viceprezidentem klubu v oblasti obchodních záležitostí. Má být navíc i jakýmsi poradcem Petera Chiarelliho. Zajímavé je, že Chiarelliho asistentem je už Gretzkyho mladší bratr Keith.

Na tiskové konferenci před prvním zápasem trenér McLellan odtajnil sestavu, ve které Oilers vyjedou v Rogers Place na led. Vinou ne ještě úplně doléčeného centra Drakea Caggiuly se ale sestava ještě přecejen změnila. Leon Draisaitl, který měl začínat na pravém křídle stanul jako centr třetí formace s křídly Maroonem a Puljujarvim. U Jesseho Puljujarviho se zatím tedy také nepotvrdil jeho odchod do AHL, kde by mohl ještě nabírat zkušenosti. Vše se ještě může stát, protože Edmonton může využít jeho nasazení do úvodních zápasů sezony. Jakmile přejde ale hranici 7 zápasů, musí se trenéři rozhodnout, jestli Puljujarvi zůstane v NHL nebo se rozehraje na farmě a připraví se na příští ročník. Teď ale Puljujarvi nastupuje v základu třetí formace a zatím je brzy na to vynášet soudy. K jeho setrvání přispěl nejvíce fakt, že Chiarellimu jen těsně unikl podpis s Krisem Versteegem, který odehrál v Edmontonu kemp a počítalo se s ním právě do třetí formace. Versteeg vzdal ale boj o sestavu a zdálo se mu, že v konkurenci Eberleho a Draisaitla by se těžko prosazoval. Podepsal tedy u hlavního rivala v Calgary a hned stanul na místě v první formaci vedle Monahana a Gaudreaua. Versteeg to asi nebude mít během zápasů s Edmontonem lehké, ale vybral si sám. Do zápasu nastoupili i mladíci Anton Slepyshev a Tyler Pitlick a Edmonton tak ukazuje, že se bude spoléhat na svoje zdroje a dá těmto hráčům šanci.

firstgame14_slideUtkání začalo zostra. Už na začátku 2 minuty chyboval v rozehrávce Grossmann, puk zachytil Leon Draisaitl, dlouho se s ním nepáral a vystřelil. Před brankářem Elliottem clonil Patrick Maroon a právě jemu byla branka nakonec uznána. Gólu předcházela jemná teč, ale vypadalo to, že směr letu puku nezměnila. 1:0. Už za půl minuty bylo ale vyrovnáno když Darnell Nurse lehkovážně podcenil Alexe Chiassona, ten objel branku, vystřelil, Talbot střelu jen vyrazil před sebe a důrazný Chiasson poté skóroval. 1:1. V 6 minutě vystartoval z obranného pásma Tyler Pitlick a nikým neatakován suverénně střelou zápěstím od kruhů propálil Elliotta. Krásný gól a skóre 2:1. V 16 minutě další nerozvážnost na straně hostů. Flames špatně vystřídali a než se stačili sešikovat, Oscar Klefbom krásnou přihrávkou přes půl kluziště našel zcela volného Zacka Kassiana a ten ukázal, že není jen tvrdým hráčem, ale že to skvěle umí i s hokejkou. Před Elliottem vykouzlil pěkný blafák a zkušeně zavěsil. 3:1. Chvíli poté se uvedla i nová posila Milan Lucic, který se dostal do šarvátky s Engellandem. Přes vedení Edmontonu byla hra celkem vyrovnaná a poměr střel 11 ku 10 tomu jen přikyvuje.

Ve druhé třetině se tempo hry moc nezměnilo, opět bylo na co koukat. Po přesilovce Calgary v samotném úvodu druhé třetiny přišly dvě slepené přesilovky domácích a ty si Oilers za vizitku nedají. V obou totiž skóroval soupeř a dvěma góly v oslabení tak Edmonton naprosto zbytečně přišel o vedení. Nejdříve ten první při vyloučení Giordana, kdy snižovala nová posila Flames Troy Brouwer na stav 3:2 a poté při vyloučení Hamiltona vyrovnával Michael Frolík. U tohoto gólu trestuhodně laxně bránil Milan Lucic a má na obdrženém gólu velký podíl. 3:3. Zápas dále pokračoval v ostrém tempu a už za další ani ne 2 minuty už se stav opět měnil. Nejprve od modré pálil Sekera, puk prolétl jen těsně Elliottovi branky, odrazil se od mantinelu a Connor McDavid zkušeně dorážel z druhé strany. 4:3. Ve 14 minutě došlo k potyčce mezi Pouliotem a Bennettem, oba dostali krátké tresty a při hře čtyř proti čtyřem se dostal do úniku přes celé kluziště kapitán McDavid. Toho těsně před Elliottem zahákoval Dennis Wideman a rozhodčí správně nařídil trestné střílení. Tam McDavid opět ukázal jak velkým hráčem je a krásným způsobem Elliotta v rychlosti vyšachoval až k zakončení. 5:3.

dev_9811-new_slide-1Ve třetí třetině se Calgary stále nechtělo s porážkou smířit a přidalo na intenzitě. Dúsledkem toho byly i dvě přesilovky ve prospěch domácích. Ta první ještě využita nebyla, ale v té druhé přišel konečně čas mladé naděje, o které byla už řeč – Jesseho Puljujarviho. Po skrumáži v rohu kluziště se puk odrazil od hlavního rozhodčího, Puljujarvi toho bleskurychle využil a jako starý mazák prostřelil mezi betony nešťastného Elliotta a ve svém prvním zápase v NHL si připisuje také první gól. Tento gól pro něj byl velmi důležitý. 6:3. Za 2 minuty poté ještě snižoval při vyloučení Kassiana Dennis Wideman na 6:4, ale Oilers už si vítězství pohlídali. Trenér Gulutzan ještě zkoušel štěstí v power play, ale už to nebylo nic platné. V 59 minutě se o puk nechal obrat Monahan a Jordan Eberle gólem do prázdné branky téměř přes celé kluziště pečetil přesvědčivou výhru 7:4. Brankář Brian Elliott ve svém novém působišti zažil hned ve svém prvním zápase hrůzný večer a bude na něj chtít rychle zapomenout.

dev_9647_slideNejlepšími hráči zápasu byli vyhlášeni Connor McDavid, Kris Russell a Mikael Backlund. Connor McDavid zaznamenal 2 góly a 1 asistenci. Kris Russell ve svém prvním zápase v dresu Oilers 2 asistence. První body si rovněž ve svém prvním zápase v Edmontonu připisují Adam Larsson a to v podobě asistence a Jesse Puljujarvi gólu. Co stojí určitě za pozornost je také 37 úspěšných zásahů brankáře Cama Talbota. Naopak to ale nedělá příliš dobrou vizitku obraně, takže doufejme, že v tomhle měřítku to bude příště lepší. Pokud ale budeme soupeře převyšovat v proměňování šancí, dá se leccos odpustit.

Co nás může potrápit daleko více je zranění obránce Brandona Davidsona, který odstoupil už během zápasu. Klub zatím o jeho zdravotním stavu nevydal žádné informace.

Příští utkání je na programu zítra a to tentokrát ve Scotiabank Saddledome v Calgary.