Dočkají se letos fanoušci Oilers Play Off?

Sedm let uplynulo od doby, kdy Edmonton Oilers v roce 2006 bojoval o Stanley Cup s Carolinou Hurricanes. Nakonec v sedmém utkání byla šťastnější Carolina, která zvítězila 3-1. Nikdo v té době by si nemyslel, že od spanilé jízdy budeme tak dlouho čekat na Play off.

Edmonton v minulé sezoně zaznamenal mírné zlepšení, ale opět to nestačilo na vyřazovací boje. Dokonce o své místa přišlí generální manažer Steve Tambellini a následně trenér „olejářů“ Ralph Krueger.

Craig MacTavish, který s Oilers vyhrál třikrát Stanley Cup byl jmenován 15.dubna do role nového generálního manažera. Za necelé dva měsíce vyhodil Ralpha Kruegera, kterého následně nahradil Dallasem Eakinsem, který se stal čtvrtým trenérem za posledních pět let.

“ Bod číslo jedna: budeme chtít, aby byla v týmu co největší konkurence. Pokud budete chtít hrát za Edmonton Oilers musíte být soutěživí,“ řekl Dallas Eakins na své první tiskovce. “ Pokud chceme vítězit a byt lepší organizaci, tohle je základ pro úspěch.“

Eakins poslední čtyři sezóny strávil jako trenér na farmě Toronta Maple Leafs u týmu Marlies. V posledních dvou letech se podíval do play off, včetně výletu na Calder Cup v roce 2012. Za své působení v Torontu si jeho tým připsal skvělé čísla do statistik. Nejmenně obdržených branek v oslabení s procentuální úspěšností 88,1% , nejmenně trestných minut, nejmenně obdržených branek a nejmenně obdržených branek v oslabení na domácím ledě.

„Já jsem proti němu trénoval před dvěma roky, když jsem vedl Chicago Wolves,“ řekl úvodem MacTavish. “ Byl jsem ohromen z jeho týmu jak byli soutěživí . Byli hned připravení od úvodního vhazování. Nikdy jsem neviděl, tak dobře připravený tým.“   

„On má všechny dobré vlastnosti jak vést tým. Má skvělou perspektivu a je odolný proti tlaku. Jsem přesvědčen, že je to člověk na svém místě“

MacTavish, který byl v letě velmi aktivní pracoval většinu času v červenci, kdy podepsal několik nových hráčů.

Možná jeho největší podpis se uskutečnil 10. července, kdy do týmu přivedl Davida Perrona ze St.Louis Blues. Na oplatku poslal k „Blusmenům“ Švédského útočníka Magnuse Pajaarviho, který si sebou přibalil druhé kolo draftu 2014.

„Myslím si, že Perron je pro nás ideální útočník. Má velmi šikovné ruce a nebojí se jít před bránu. Také nám dává více možností v útočné fázi,“ řekl Craig MacTavish.

Perron nebyl jediný doplněk sestavy, který přivedl MacTavish v letě. Obrané řady doplnil veterán Andrew Ference, který podepsal čtyřletý kontrakt. Ference, který vyrostl v Albertě v nedalekém Sherwood parku odehrál v NHL 760 utkání a v Play off si zahrál ve 120 zápasech. V roce 2011 pomohl „medvědům“ z Bostonu vyhrát Stanley Cup. Po podpisu ve svém rodném městě řekl, že je přesvědčen, že jeho město je na pokraji něčeho úžasného.

“ Všichni teď mluví o tom, jak je Boston zkušený, ale já si pamatují začátky, které byli naprosto jiné. Když jsem přišel k Bruins byla to partu kluků, která neměla žádné zkušenosti a také čekali dlouho na Play off. Uvědomuji si, že je těžké stavět na talentu, ale trpělivost a pracovitost přinese výsledky,“ řekl Ferrence.

“ Když se podíváte na Oilers, tak vidíte, že jsou velice blízko se dostat přes tento hrb. Je to úžasné, když proměníte potenciál v realitu.“

Nového Generálního manažera, také čekal těžký krok a to v podobě podepsání Sama Gagnera, kterému po sezoně končila smlouva. Dokonce to vypadalo, že Gagner půjde k arbitráží, ale nakonec za minutu dvanáct se domluvil s vedením na tříleté smlouvě, která mu celkově vynese 14 400 000 milionů dolarů.

Pravě jeho podepsání byl jeden z nejdůležitějších kroku, které MacTavish musel udělat. Po operaci ramene, které podstoupil po sezoně Ryan-Nugent Hopkins znamená, že právě Gagner by měl být prvním centrem, protože návrat Hopkinse je naplánován, až koncem října.

Denis Grebeskhov se po třech letech vrací k „olejářům“, když Edmonton mu nabídl jednoletý kontrakt. Ruský obránce odehrál v barvách Oilers 190 utkání, ve kterých zaznamenal 76 bodů. Pravě Grebeskhov by měl zacelit díru po Ryanovi Whitneymu, který se stal volný hráčem. Sice jeho podpis byl velmi nečekány, ale na druhou stranu velmi logický, protože za docela dobrou cenu Edmonton získal zkušeného univerzála.

Také na pozici brankáře přišli dva nový hráči. Po odchodu Nikolaie Khabibulina musel Craig MacTavish najít náhradu. Nakonec sáhl po zkušené dvojce Phoenixu Coyotes Jasona LaBarberu, který by měl krýt záda jedničce Devanovi Dubnykovi, který stále naplno neprokázal své kvality. Trojku by měl v týmu plnit nadějný Richard Bachman, který přišel z Dallasu Stars.

Největší otázka zní, jestli nový trenér Oilers Dallas Eakins dokáže z talentovaných hráčů jako jsou Adam Hall, Jordan Eberle,Justin Schultz, Ryan-Nugent Hopkins a Nail Yakupov vytřískat to nejlepší. Jeho metody budou pro Oilers velkou změnou, ale větší odborníku věří, že právě tento impuls může organizaci pouze pomoci.

“ Pouze talent nestačí,“ řekl Eakins.“ Chci aby hráči, kteří hrají za utkání  dvacet šest minut věděli, že musí každou sekundu odehrát naplno.Bude to pro některé problém, tak nebudou hrát.“

Těmito slovy ukončil svou první tiskovku Dallas Eakins.