«

»

Říj 23 2016

Heritage Classic 2016 je tady

crop_620x350_20160805_247pmZákladní část NHL skýtá každému klubu 82 soutěžních zápasů. Bylo by nemístným rouháním tvrdit, že se v tomhle kolotoči najde spousta rutinních utkání. NHL je nejlepší ligou planety a každé utkání je svým způsobem svátek. Příznivci Naftařů by mohli vyprávět, jaké to je sledovat v únoru nebo v březnu zápasy, ve kterých už jde pouze o čest.

A přeci si většina z nás nařizuje budíky a ti šťastnější jdou přímo na stadion. Ale proč o tomhle všem píšu? Pokud NHL nezná pojem obyčejný zápas, tak dnes sehrají Oilers jeden naprosto neobyčejný, sváteční a magický. Utkání pod širým nebem, ještě k tomu na kanadské výsostné půdě, co víc si přát. Jak jste si mohli přečíst v našem předchozím článku – Edmonton se představí při venkovním zápase po dlouhých 13 letech a soupeřem jim bude znovuzrozený rival Winnipeg Jets.

„Je to obrovský zážitek.“, hýřil superlativy obránce Naftařů Oscar Klefbom a to popisoval své dojmy pouze z tréninku. Oproti utkání v roce 2003, kdy panovaly v Edmontonu třeskuté mrazy, nic podobného dnes ve Winnipegu nehrozí a hráči se tak nemusí obávat o své zdraví a mohou si celou akci v poklidu užít.  Hokejisté Edmontonu ale přesto nevnímají nadcházející zápas jako výlet do starých časů. Jak trefně poznamenal brankář Talbot – „Na ledě budou ležet stejné dva body jako v jiných utkáních a my si pro ně jdeme“. Stejný názor zastává i hlavní lodivod Oilers Todd McLellan: „Pro některé hráče to bude velký zážitek, který se už v jejich životech nemusí opakovat. Chtějí si ten moment užít se svými přáteli a rodinami, ale nesmí zapomenout, že dva body, o které se bude hrát, mají stejnou hodnotu, jako kdybychom nastoupili v MTS Centre“.

Na marodce klubu z Alberty jsou neustále Matt Hendricks, Drake Caggiula a Brandon Davidson. Do sestavy se naopak vrátil brankář Jonas Gustavsson, který dnes bude krýt záda jedničce Talbotovi. Zpět na farmu do Bakersfieldu tak mohl být odvelen Laurent Brossoit. Oilers mají start do sezony jaký nepamatují, v prvních pěti utkáních čtyřikrát zvítězili a drží druhé místo v Pacifické divizi.

Souboj Oilers a Jets sebou přináší ještě jeden příběh – souboj dvou kamarádu a dvou supertalentů finského hokeje – na straně Tryskáčů se představí Patrick Laine, do sestavy Oilers se vrací Jesse Puljujarvi, který z výkonnostních důvodů nezasáhl do posledních dvou zápasů. Puljujarvi by se měl objevit na pravém křídle Draisaitlovy formace, kterou doplní Patrick Maroon. Laine se naopak začíná prosazovat do role nejnebezpečnějšího Tryskáče, což potvrdil v posledním utkání Jets proti Torontu. Winnipeg prohrával 1:4, ale i díky Laineho hattricku se nakonec radoval z vítězství 5:4 v prodloužení.

Jak již bylo řečeno výše, v brance Edmontonu nastoupí Cam Talbot, svatyni Winnipegu by měl strážit Connor Hellebyuck. Zápas začíná ve 21 hodin SEČ a přímým přenosem jej vysílá kanál Nova Sport 1.

Předpokládaná sestava Oilers:

Lucic – McDavid – Eberle
Maroon – Draisaitl – Puljujarvi
Pouliot – RNH – Kassian
Slepyshev – Letestu – Pitlick

Klefbom – Larsson
Russel – Sekera
Nurse – Gryba

Talbot
Gustavsson