Poprvé v sezoně s Kosatkami. Potvrdí Edmonton na jejich ledě dobrou formu?

vancouver-canucks-right-wing-jannik-hansen-36-sends-a-shot1Dnes na sebe poprvé v sezoně narazí rivalové z Pacifické divize týmy Edmontonu a Vancouveru. Oba týmy rozjely novou sezonu slušně a dnes bude určitě na programu zajímavý zápas. Oilers zatím vévodí Západní konferenci a se ziskem 12 bodů ze 7 zápasů hledí na své soupeře nečekaně z jiného konce tabulky. Také Canucks na tom nejsou špatně. Ve stejném počtu zápasů mají bodů 9. Čistou výhru ale jen jednu. Jejich specialitou je totiž velmi časté dotažení zápasu do prodloužení. S 15 góly jsou také nejhůře střílejícím týmem z celého Západu.

eriksson602274428Před touto sezonou většina hokejových expertů tipovala Canucks na poslední místo v Západní konferenci. Canucks se zatím těmto předpokladům vzpouzejí stejně jako jeich dnešní soupeř z Edmontonu. Čím to je, že z týmu, který ještě poměrně nedávno budil všem hrůzu a držel se na předních místech tabulky je najednou odepisovaný outsider? Může to být tím, že generální manažer Jim Benning až příliš váhá s tím, jestli má udělat razantní zásah do týmu. Týmu, kterému se nedaří by to ale určitě prospělo. Jenomže přivést pouhé dvě letní posily je pro slabý tým málo. Těmi posilami jsou Loui Eriksson a Erik Gudbranson. Podpis Gudbransona je skvělým Benningovým tahem, kdy za málo peněz dostal hodně muziky v podobě perspektivního mladého obránce, který se na Floridě měl stát lídrem defenzivy. Nezapadal jim ovšem nakonec do koncepce a Canucks toho využili. Dál už se toho ale moc nedělo. Pak už to totiž byl jen podpis švédského rychlíka Louiho Erikssona. Tento tah se jeví být rozumným, protože Eriksson v reprezentaci tří korunek několikrát nastupoval po boku bratří Sedinů a tato formace byla vždy nebezpečná. Zatím to ale nevypadá tak jak si Benning jistě plánoval. Eriksson zatím v 7 zápasech zaznamenal pouhé 4 asistence a to je málo. Doufejme , že si svůj první zásah do černého nechá až na jiný zápas. Bratři Sedinové si zatím ve svých 36 letech stále udržují velkou výkonnost a i když už nejsou takovými hvězdami jako dříve, stále to stačí na to aby ve Vancouveru hráli útočný prim. Moc hráčů jim ale nepomáhá. Více se nyní ve Vancouveru bude spoléhat od Jannika Hansena a Bo Horvata. Myslím si ale, že bez nějakého radikálnějšího zásahu do sestavy bude Vancouver přecejen jedním ze slabších týmů soutěže a moc hrozit nebudou.

Produktivitu týmu vedou s 5 body Henrik Sedin spolu s Brandonem Sutterem. Trenér Willie Desjardins bude postrádat zraněné útočníky Alexe Burrowse, Dereka Dorsetta a Antona Rodina. Nově k nim přibyl také obránce Cgris Tanev, kterého Canucks teprve včera zařadili na listinu zraněných hráčů. Místo něj z farmářského týmu Utica Comets povolali útočníka Mika Zalewskiho. Do sestavy Canucks se probojoval nám známý švédský obránce Philip Larsen. Ten v Edmontonu odehrál v sezoně 2013/14 30 zápasů. Poté zmizel na dvě sezony do KHL a před letošní sezony to opět zkouší v NHL. V dresu Vancouveru zatím odehrál všechny zápasy. V brance je situace nejistá. Zdálo se, že jedničkou týmu bude mladý brankář Jacob Markstrom, který zatím odchytal  4 zápasy, v posledních 2 zápasech ale v brance stál veterán Ryan Miller. V obou případech vyšli Canucks bodově naprázdno a dnes by se do branky měl opět vrátit Markstrom. Třetím brankářem je náš bývalý brankář Richard Bachman. Malou zajímavostí je, že za Canucks nastupuje útočník Brandon Sutter a v managementu Edmontonu je zaměstnán na pozici vice prezidenta jeho strýc a bývalý výborný hráč Duane Sutter, jeden ze slavného klanu bratří Sutterů.

Sestava Canucks:

Edler – Stecher

Hutton – Gudbranson

Sbisa – Larsen

 

D.Sedin – H.Sedin – Eriksson

Gramlund – Sutter – Hansen

Baertschi – Horvat – Skille

Megna – Gaunce – Virtanen

brance nastoupí Ryan Miller.

 

1297797123217_originalEdmontonu zatím vládne pozitivní nálada. Aby také ne, na podobný vstup do sezony nejsou fanoušci zvyklí a na bodové hody už vůbec ne. Těžší zápasy ale teprve přijdou. Po dnešním střetnutí s Canucks Oilers doma přivítají v neděli Ottawu Senators a poté vyrážejí na pětizápasový trip, který prověří jejich schopnosti a rozkryje, jak na tom tým Edmontonu opravdu je a jestli dosavadní výsledky nebyly náhodné. Týmu se ale zatím daří. Kapitán McDavid pravidelně boduje, letná posila Milan Lucic se začíná dostávat do formy a začíná všem ukazovat, proč byl pro Edmonton tak ceněným a důležitým obchodním artiklem. Tým nyní hraje více soudržně, v dobrém světle se ukazují i další hráči, kteří nejsou hvězdami, ale jejich přínos pro tým je nesporný a obrovský. Ať už je to srdcař Mark Letestu, bojovníci Zack KassianPatrickem Maroonem nebo překvapení začátku sezony Tyler Pitlick. Začíná se dařit i brankáři Camu Talbotovi, který má na skvělých výsledcích lví podíl. Vše se ale ukáže až v dalších zápasech. V prvních třech totiž Talbot výkony nijak nepřesvědčoval a zářit začal až v posledních čtyřech zápasech. V nich – dá se říci, že doslova čaroval a doufejme, že mu forma vydrží. Svého náhradníka Jonase Gustavssona do branky zatím pustil pouze v zápase s Buffalem a bylo to pouze na 10 minut. Gustavsson na svoje velké představení v dresu Oilers stále čeká. Může se stát, že na něj trenér McLellan ukáže už dnes, ale potvrzené ještě nic není.

Co říkají nějaká data? Edmonton s Vancouverem spolu loni sehráli 5 zápasů. Ve 3 vyšel vítězně Edmonton, ve 2 Vancouver. Edmonton ale pokaždé bodoval, prohry byly vždy v prodloužení. Proti Vancouveru se nejvíce daří Jordanu Eberlemu. V dosud 30 odehraných zápasech proti tomuto soupeři vstřelil 12 gólů a přidal k nim ještě 9 asistencí. Obránce Kris Russell je nyní na druhém místě v celé lize v počtu zblokovaných střel. V 7 zápasech jich zastavil 25 a to je více než výmluvné. Tento defenzivní specialista je také jedním z důvodů, proč Oilers zatím obdrželi pouze 17 gólů, stejně jako Vancouver. Méně (16)jich v Západné konferenci obdrželi pouze Colorado Avalanche. Na druhé straně je Edmonton i nečekaně produktivní. S 27 zásahy jsou na Západě druzí za Minnesotou, která vstřelila ještě o gól více.

Trenér McLellan bude postrádat zraněné obránce Brandona Davidsona a Marka Fayna a útočníky Iira Pakarinena, Drakea Caggiulu a Matta Hendrickse. V nejbližších dvou zápasech se rozhodne o osudu Jesseho Pujujarviho. Dle mého názoru by měl odehrát ještě ročník ve WHL nebo AHL aby nasbíral zkušenosti. Podívejme na příklad Leona Draisaitla, u nějž vedení Oilers zbytečně spěchalo s jeho nasazením do NHL a Draisaitl na to ještě nebyl připraven. Po zkušenostech na farmě je nyní na NHL daleko více připravený. Trenér McLellan se vyjádřil k Ryanu Nugentu-Hopkinsovi a jeho malé produktivitě. Prý má nyní v támu na starosti mnohem více defenzivních úkolů a proto to s jeho produktivitou není takové. Je to tak, Nugent-Hopkins zatím zaznamenal pouhé 4 asistence.

Sestava Oilers:

Klefbom – Larsson

Sekera – Russell

Nurse – Gryba

 

Lucic – McDavid – Eberle

Maroon – Draisaitl – Puljujarvi

Pouliot – Nugent-Hopkins – Kassian

Lander – Letestu – Pitlick

V brance bude stát jednička Cam Talbot

 

edmonton-oilers-vs-vancouver-canucksZápas začíná ve 4:00 SEČ ve Vancouverské Rogers Aréně, která nese stejný název jako ta v Edmontonu.