«

»

Lis 20 2016

Série proher je přetržena. Po strhujícím zápase porážíme Dallas Stars 5:2

624455050_slideDnes souboj svedl dva týmy, které toho ve vzájemných zápasech už mnoho zažili. Byly časy, kdy na sebe měli vyloženou smůlu a v play off na sebe rok co rok pravidelně naráželi. Většinou byl ale úspěšný Dallas a nejinak je tomu i v posledních letech i nedávných zápasech. První letošní prohra byla velmi smolná a dá se říci zbytečná. Ale NHL je soutěž plná zvratů a takový je prostě život. Edmonton měl ale každopádně co vracet.

Edmonton prohrál pětkrát za sebou a týmu se nyní nedaří. Edmonton tak napíná síly k navrátivším se marodům Russellovi s Hendricksem a také k úplnému nováčkovi, talentovanému Drakeu Caggiulovi, který si tak připisuje svůj debut v NHL. Zámořská média před tímto zápasem přinesla hned několik “zaručených“ složení útočných řad. Trenér McLellan evidentně nakonec mlžil až do začátku zápasu, protože nakonec vše bylo jinak, než všechny prognózy naznačovaly. Především se Lucic vrátil ke svému oblíbenci McDavidovi, kvůli kterému vůbec do Edmontonu přestoupil a kvůli kterému se zdálo, že Lucice jakoby přestal bavit hokej, když byl od něj odtrhnut do třetí formace. Nováček Caggiula dostal hned ve svém startu velký úkol a na křídlo Leona Draisaitla, který se konečně přesouvá přecejen na na pozici, kam se s ním původně před sezonou počítalo, než se právě Caggiula ještě před prvním zápasem zranil. Největší posilou je ale bezpochyby obranný “spasitel“ Kris Russell, s jehož zraněním šla defenzivní hra Edmontonu rapidně dolů.

Po počátečním oťukávání šel Edmonton brzy do vedení, když McDavid nenápadně jakousi střílenou přihrávkou posouval před Lehtonenovu branku a zmatený domácí obránce John Klingberg si puk uklidil do vlastní brány. Velmi nešťastný vlastní gól pro Klingberga i pro Stars. Když se na tu akci člověk dívá zpětně ale, nabírá jakýsi pocit, že McDavid to skoro tušil, že tak Klingberg zareaguje a právě proto puk poslal před branku právě do těch míst a tímto způsobem. 1:0. Zápas pokračoval ve velkém tempu a po několika šancích na obou stranách Oilers ve 12 minutě zvýšili na 2:0. Vše začalo u Benninga, který dobře zabojoval v obranném pásmu, vyslal Caggiulu a ten se dostal do úniku dva na jednoho spolu s Tylerem Pitlickem. Caggiula jako zkušený mazák obehrál bránícího hráče a poslal puk na dobře se nabízejícího Pitlicka, který neméně zkušeně zavěsil za bezmocného Lehtonena. Nádherná akce obou výše zmíněných mladíků a skvělé Caggiulovo entrée. Dallas se ale nehodlal lehce vzdát a začal zatápět pod kotlem. První třetina byla herně velmi vyrovnaná, co je pro nás ale nejdůležitější kromě vedení 2:0 – Edmonton začal znovu hrát s nasazením.

624466628_slideDruhá třetina začala, jak skončila první, ve velké tempu. Dallas si ale dnes měl vypít kalich hořkosti do dna. Ve 26 minutě totiž od modré střílel Oscar Klefbom a i když střela do brány nesměřovala, odrazila se od brusle obránce Nemetha a ten nic netušící zaznamenal druhou vlastní branku, samozřejmě připsanou Klefbomovi. 3:0. A neuplynula ani minuta a už to bylo 4:0. Matt benning vystřelil od modré, ve skrumáži před brankou zabojoval Puljujarvi, puk se náhle dostal k aktivímu McDavidovi, který byl nekompromisní a vyhnal Kariho Lehtonena z branky. Dále už Dallas pokračoval v brance s Anttim Niemim. Lehtonen v brance nevydržel ani polovinu zápasu, přesto mu nejde vyčítat ani jednu obdrženou branku. V dalším průběhu zápasu se zápas dostával až do takových fází, že Oilers dokázali Stars na delší dobu udržet skřípnuté ve vlastním obranném pásmu a Stars se tak jen bránili a vyráželi do brejkových situací, zatímco Oilers udávali hře tempo. V 15 minutě domácí dostali velkou šanci s nepříznivým stavem ještě něco udělat. Ve vlastním pásmu totiž fauloval Kassian. Rozhodčí mu ale místo obvyklých 2 minut udělil rovnou 4. A Stars toho využili velmi rychle. V letošní sezoně skvěle hrající Patrick Eaves potvrdil, že má formu jako hrom a jen tak jí nepustí. Od kruhů vypálil na Talbota a ten se jen ohlédl. 4:1. Kassianův trest se tedy zmenšil na 2 minuty a jelo se dál. A opět se zanedlouho měnil stav a bohužel opět ve prospěch Dallasu. Jak měl totiž zpočátku v některých štěstích Edmonton, teď se paní štěstěna přotočila i na druhou stranu. Klingberg střílel a číhající kapitán Stars Jamie Benn puk tečoval za Talbotova záda. Cam Talbot ještě reklamoval vysokou hůl, s rozhodčího rozhodnutím to ale nic neudělalo. 4:2. Z Kassianova vyloučení jsme tedy inkasovali 2 branky. Ve druhé třetině to bylo na skóre 2:2, ale domácí Stars měli mírně navrch.

Třetí třetina začala Seguinovým vyloučením. Oilers početní převahu ale nevyužili. Ve 47 minutě inkasoval i Niemi a Oilers opět soupeři odskočili. McDavid se dral před branku, puk mu v rychlosti sklouzl, přičemž dobře zapracoval bránící Eaves. Puljujarvi ale dostal příležitost vystřelit, Niemi střelu vyrazil na druhou stranu, kam už si mezitím přebruslil McDavid a zakončoval prakticky do odkryté branky a zkompletoval tak svůj hattrick. 5:2. Po zbytek zápasu převzali iniciativu opět Oilers a nenechali už soupeře dostat se do nějakých výraznějších šancí. Naopak Oilers sami mohli ještě stav navýšit.

624455058_slideOilers tedy vyhráli na ledě Dallasu 5:2 a to zaslouženě. Oilers po delší době předvedli kompaktní a bojovný výkon, hráli s nasazením a zápas se musel lidem líbit. Soupeř z Dallasu totiž nebyl zdaleka tak špatný jak vypovídá skóre. Naopak byl velmi nebezpečný. Oilers dnes především hráli jako tým, ale kdybych měl někoho přecejen vyzdvihnout, tak samozřejmě na prvním místě Connor McDavid, který vstřelil 3 góly. Pak určitě Jesse Puljujarvi, který vedle McDavida viditelně ožil a tato spolupráce oběma velmi slušela a je možné, že McDavid možná konečně našel vhodné pravé křídlo, které k němu bude sedět. Puljujarvi zaznamenal 2 asistence. Velmi dobrý výkon podal debutující nováček Drake Caggiula, od kterého se můžeme těšit na velké věci, protože on je skutečně výjimečným hráčem. Velice dobrý zápas odehrál Kris Russell, který tak citelně našemu týmu chyběl. Dnes to bylo vidět až moc zřetelně. Oficiálně byli prvními třemi hvězdami zápasu vyhlášeni Connor McDavid, Cam Talbot a Jesse Puljujarvi.

Další zápas je na programu v pondělí, kdy Oilers na vlastním ledě přivítají Chicago Blackhawks.