«

»

Pro 06 2016

Olejáři míří k Niagárským vodpopádům hledat štěstí. Místní Šavle ale budou tvrdě proti

oilers-vs-buffalo240x141Zápas proti Buffalu Sabres, hned ve třetím zápase, spustil velkou vlnu emocí. Na straně Oilers rozpoutal velkou vlnu změn, která začala přesunutím volného dne hráčů, k nelibosti hráčských odborů. V tomto zápase fungovalo v podání domácích možná tak jen osvětlení v hale. Po debaklu 2-6 ale přišel úsvit, a pět výher v řadě znamenalo jeden z nejlepších startů v novodobé éře. Bude i dnešní zápas znamenat zlom?

Buffalo Sabres v letošní sezoně rozhodně není mužstvem, které by tvrdě bojovalo o play off. Nicméně liga je tak vyrovnaná, že dokáží poškádlit leckterého soupeře. Ve včerejším utkání dokázali dokonce urvat jeden bod v hlavním městě USA u tamních Capitals. A jestli někomu v letošní sezoně dokázali zadělat na problém, byli to právě Edmontonští Olejáři.  17. října ve třetím kole zažil Edmonton v Rogers Place pořádný šok. Po dvou výhrách proti odvěkému rivalovi z Calgary se zdáli být dva body povinností, nicméně opak se stal pravdou. V první třetině po dvou inkasovaných brankách, ještě domácí dokázali vyrovnat, nicméně po zbytek zápasu tahali za kratší konec, a z ledu odcházeli jako spráskaní psi. Kalich hořkosti si do dna vypil Cam Talbot, který nejenže na začátku druhé třetiny pustil za svá záda lehké nahození od červené čáry, ale navíc chvíli poté co ho vystřídal Jonas Gustavsson, se kvůli jeho zranění musel do brány opět vrátit. Šest inkasovaných branek znamenalo velkou kritiku na jeho výkony. Ještě v tomtéž zápase se posadil na tribunu Bernoit Pouliot, jenž v první třetině nesmyslně daroval soupeři dvě přesilové hry.

Co následovalo? Další šedivé vlasy na hlavě Todda McLellana, ale hlavně další den se hráči místo volna hlásili povinně v Rogers Place, kde se probírali chyby z předešlého večera. Všichni hráči, včetně kapitána McDavida byli pro. Nicméně hráčské odbory zastupující hráče byli ostře proti. Žádné výjimky se netolerují, a Edmonton dostal tvrdou výtku. Hráči asi dost dobře neví co je pro ně dobré, takže vlastně tím, že se snaží na sobě makat, utiskují sami sebe. Selský rozum zase jednou zvítězil.

Nechme ale spory ouřadů stranou. Tato lekce znamenal pět výher v řadě. Olejářský hněv postupně odnesli Carolina, St. Louis, Winnipeg, Washington a Vancouver. Jako výraz omluvy fanouškům to nebylo zrovna špatné. Bohužel podobná série se už nepodařila zopakovat, nicméně Edmonton stále drží krok s těmi nejlepšími. Od té doby se oba týmy nachází v poněkud odlišných rozpoloženích. Pojďme si situaci v obou klubech přiblížit.

Buffalo Sabres je v období rozkvětu. V posledních letech draftovalo pár hráčů, kteří mají v dalších letech obnovit někdejší slávu tohoto klubu. Asi největší naděje se obecně vkládají do Jacka Eichela. Tento velký talent byl draftován na druhém místě za Connorem McDavidem, a tedy byl brán jako jakási cena útěchy. Nicméně sám hráč vyhlašoval, že je stejně tak dobrý jako jeho kanadský sok. Jaká je po více než roce realita? To jak si vede náš kapitán, každý ví, stala se z něj hvězda první velikosti. To Jack Eichel zatím roztahuje pouze křídla k velkému letu. V minulé sezoně si připsal v 81 zápasech připsal velmi slušných 56 bodů. Letos je situace poněkud složitější. Zranění kotníku, kvůli kterému zmeškal úvod sezony, ho stále limituje. Ačkoliv se po svém návratu blýsknul brankou a asistencí, a nasměroval svůj tým za vítězstvím proti Ottawě, jeho kotník ho stále zlobí. Noha ho pořád bolí, a utkání s Capitals dohrával s velkými bolestmi. K zápasu s Oilers by měl být ale připravený.

Lídr Buffala je v tomto roce Kyle Okposo, jenž přišel z NY Islanders. Velká očekávání zatím plní, nicméně k posunu v tabulce to zatím nestačí. Druhý v bodování je Sam Reinhart. Tento hráč byl draftován v roce 2014 z druhé pozice, a zatím si nevede vůbec špatně. Jako budoucí tahoun Buffala, snáší měřítko špičkového hráče už teď. Co je ale zajímavější, je to, že hned za ním byl draftován Edmontonský Leon Draisaitl. Udělali tehdy zástupci Buffala dobře, že německého forwarda přehlédli? Z mého pohledu ne. Nicméně když se podíváme na oba hráče, tak právě jim bude patřit budoucnost celé NHL. Obecně Buffalo a Edmonton v posledních sezonách vybírali v draftech hned za sebou. Ne jinak to bylo v roce 2013. Tam si troufám říct, zase vypálilo Edmontonu rybník Buffalo. Edmonton tehdy ze sedmé pozice bral Darnella Nurse. Dobře víme, jak Oilers nutně potřebovali výborného, pokud možno ofenzivního zadáka. Tento rok k němu měli hodně blízko. Z osmé pozice totiž vybíralo právě Buffalo, a ukázalo prstem na Rasmuse Ristolainena. Bohužel prst Darcyho Reigera byl obdařen větší prozíravostí, než ten Craiga McTavishe. Ristolainen se hned od začátku zařadil mezi opory zadních řad, a v minulé sezoně nasbíral velmi slušných 41 bodů. Darnell Nurse zatím předvádí dost diskutabilní výkony. Spíše se ale zdá, že klíčový zadák z něj rozhodně nevyroste. Na výběrech v draftu jsou na tom tedy oba týmy, dá se říct fifty fifty. Na rozdíl od minulých sezon, Edmonton se letos konečně nadechl k letu ke hvězdám. Vyrazí tam i parta Dana Bylsmy? Dost možná, dnes to ale nebude. Oilers své chyby věřme, nezopakují.

V brance dnes nastoupí Anders Nilsson, který se postaví proti svému bývalému týmu a brankářskému parťákovi. A tak se mimo souboje Eichela s McDavidem můžeme těšit i na souboj Nillsona s Talbotem.

Situace u Oilers je jako na horské dráze. Ale proč ne. Když to znamená, že se držíme u vrcholu Pacifické divize. Pro jedince se slabším srdcem, to ale může znamenat ohrožení jejich zdraví. V minulém zápase Edmonton nestačil na Minnesotské divočáky, v ne moc pohledném utkání. Dva zápasy bodově mlčí kapitán McDavid, takže se dnes dá předpokládat, že opět vyloží trumfová esa na stůl, pardon na ledovou plochu. V poslední době to Edmonton na Buffalo umí. Tedy s výjimkou minulého utkání. Z posledních sedmi zápasů odcházeli vítězně oranžovomodří hned pětkrát. Minulou sezonu v Buffalu vyhráli Olejáři 1-2 po prodloužení, kdy obě branky vstřelil McDavid. Povede se mu to i dnes v noci? Utkání začíná v 1:00. V Brance hostů by měl nastoupit Cam Talbot. Na ranním rozbruslení byla sestava v tomto složení:

 

Cam Talbot (Gustavsson)

 

Russel  – Larsson

Klefbom  – Fayne

Sekers  – Benning

 

Lucic – McDavid – Draisaitl

Maroon – RNH – Eberle

Puljujärvi – Caggiula – Kassian

Hendricks – Letestu – Pitlick