«

»

Pro 17 2016

Není čas na hry, Oilers dnes musí pořádně zabrat


eberle240x141Poslední zápasy Edmontonu jsou opravdu bída. Ani výhra proti Winnipegu se nedá počítat jako uspokojivá. Ano hraje se hlavně účelově, to nic ale nemění na tom, že Oilers doma letos předvádí opravdu bídné výkony. Podaří se jim to dnes zlomit? Do Rogers Place dorazí Tampa Bay, a tým kouče Coopera rozhodně není v ideální formě. Zranění Stamkose se zdá být až moc velká překážka, než aby se nad tím dalo mávnout rukou. Nicméně není radno Tampu podceňovat, i bez svého kapitána je to tým plný hvězd a navíc před pár dny vyloupila suveréně domovskou halu Calgary Flames.

Situace v týmu Tampy není zrovna růžová. Zraněný kapitán Stamkos, a pozice mimo příčky zaručující play off. Toto není zrovna situace, na kterou by byli u týmu z Floridy zvyklí. K tomu se ještě přidalo zranění Nikity Kučerova. Nehrál poslední dva zápasy, a ani dnes zřejmě nenastoupí. Pro Tampu je to citelné oslabení, je to srovnatelné s tím, kdyby se nám zranil McDavidDraisaitlem. Tyhle okolnosti hrají domácím do karet, ale rozdány jsou pořád padesát na padesát.

V letošní sezoně Tampu táhnou právě zmiňovaní StamkosKučerovem. Právě ruský šikula pronásledoval po většinu času našeho kapitána v kanadském bodování, a dokokonce i ruská legenda Alex Ovečkin prohlásil, že by se Kučerov měl stát jedním z největších Ruských hokejistů všech dob. Potenciál na to rozhodně má. Ale co ostatní hráči? Útočná síla je dost rozložena do všech pětek, možná právě tato skutečnost je to, co v posledních letech zdobí Tampu Bay. Generální manažer Steve Yzerman má dokonale promyšlené tahy a spíše než s nedostatkem se potýká s problémy ohledně platového stropu. Podařilo se mu pohádkově před sezonou podepsat Stamkose a Kučerova, a to tak, že se nemusel nikoho zbavovat. Jonathan Drouin zdá se seká latinu, v bráně stojí dva výborní brankáři. Bohužel zdravotnímu stavu nikdo neporučí. Stamkos by se měl vrátit až v lednu, u Kučerova to není jisté. Dalšími hráči na marodce jsou Ondřej Palát a Ryan Callahan. To je dost velký lazaret na to, aby se to neprojevilo i ve výsledcích. Tampa dokázala z posledních deseti utkání vyhrát pouze dvě, a v tomto směru je nejhorší z celé NHL. Neradno ale podceňovat. Edmontonu to letos proti papírově slabším týmům vůbec nejde.

V týmu blesků prožívá velmi vydařenou sezonu opora zadních řad Victor Hedman, který si zatím připsal v letošní sezoně 24 bodů za 6 branek a 18 přihrávek. Lépe jsou v tomto směru z celé NHL pouze rakety BurnsKarlssonem. Velmi dobře hraje letos i Valteri Filppula, který se ziskem 24 bodů prožívá jeden ze svých nejlepších startů do sezony kariéře. Tím výčet pozitiv končí. Jonathan Drouin je letos velmi za očekáváním, a ani více prostoru na ledě v důsledku zranění zatím nepomáhají nastartovat tento výjimečný talent. 14 bodů je na Drouina žalostně málo. Další z těch, od kterých se čekalo víc, je Tyler Johnson. V sezoně 2014/2015 si v 77 zápasech připsal 72 bodů a v play off ve 26 dalších 23. Byl to hlavně on, Ondra Palát a Nikita Kučerov, kdo dotáhl Tampu až do finále Stanley Cupu, kde tým z Tampy podlehl Chicagu. Od té doby Johnson ne a ne se dostat nad tuto hranici, kterou si nastavil. V minulé sezoně si v 68 zápasech připsal „jen“ 38 bodů a letos v 31 zápasech 16 bodů. Tyler Johnson rozhodně nenaplnil zatím potenciál stát se hvězdou první velikosti, a zůstává ve stínu StamkoseKučerovem. Podaří se mu teď vrátit do excelentní formy?

V brankovišti má Tampa Bay velmi příjemné starosti, které se po sezoně můžou změnit v pěkné drama. Stále více prostoru v bráně dostává mladý ruský mladík Vasilevskij (92,14%), a jelikož nás čeká vstupní draft od Las Vegas, je dost možné, že si právě jednoho z těchto dvou skvělých brankářů vyberou jeho zástupci. Pro Bishopa je tohle období složité, v zádech má silnou konkurenci, nedaří se týmu, a to má velký dopad na jeho úspěšnost, která momentálně činí 90,45%. Předpokládá se, že v dnešním zápase nastoupí právě tento dlouhán, jelikož včerejší utkání s Vancouverem odchytal Vasilevskij.

Situace u Oilers je značně rozporuplná. Na jedné straně, konečně po letech se nachází tým z Alberty na příčkách zaručujících play off, nicméně předvedená hra z posledních zápasů moc důvodů k radosti nepřinesla. Olejáři měli po velmi náročném programu delší volno, a tak doufejme, že se to projeví na jejich výkonu. Marodka se nemění, pořád na ní zůstávají Fayne, Nurse a Pakarinen. Zajímavé bude určitě sledovat, jak zamíchá pro dnešní zápas trenér McLellan sestavou. Možná by bylo načase zkusit dlouhodněji s Jordanem Eberlem Leona Draisaitla. Jinak co se týče statistik, je to pořád stejná písnička. Connor McDavid s 39 body vede bodování celé ligy, a ačkoliv poslední zápasy trochu ubral na tempu, daří se mu většinu konkurentů držet ve větším distanci. Zajímavá je ale statistika hitů. Nejvíce jich rozdal z týmu Olejářů Adam Larsson, konkrétně 97. Celkově si stojí Edmonton na páté pozici v celé NHL v této disciplíně. Je vidět, že tvrdost našemu týmu rozhodně nechybí. Milan Lucic si připsal mimo jiné 83 hitů. Zajímavostí večera bude taktéž 600sté utkání Andreje Sekery v NHL, který je taktéž lídr týmu, co se týče pobytu na ledě (24:36).

Zápas proti Tampě začíná ve 4:00 SEČ v Edmontonské Rogers Areně. Sestavy doplníme později, chytat bude ale Cam Talbot.