«

»

Pro 20 2016

Oilers zvládli prodloužení v St. Louis a vezou si z ledu soupeře velmi cenné dva body

630278124_slide-300x200Olejáři se vypravili na velmi důležitý předvánoční trip tří venkovních zápasů v řadě proti týmům ze své konference, ba dokonce ve dvou případech i divize. Podruhé za sebou se jejich zápas přehoupl do nastaveného času a opět byli úspěšní. Poté, co doma uspěli v samostatných nájezdech proti trápící se Tampě Bay, na ně tentokrát čekal oříšek z nejtvrdších, domácí led St. Louis Blues. A i tentokrát, ačkoliv duel pro ně zprvu neprobíhal úplně optimálně, zabojovali, ukázali týmového ducha a odhodlanost, a v nastaveném čase vyválčili bod navíc. Dotáhli se tak bodově na svého dnešního soupeře a zároveň bodově dorovnali rovněž zisk lídrů své divize, tj. Žraloků ze San José a Kačerů z Anaheimu. Stále se tak těsně před polovinou letošní porce zápasů v NHL drží na postupových místech do paly off!

 Vzhledem ke stabilním výkonům, které v podlesní době podává, se do branky hostí opět postavil Cam Talbot, naopak brankovišti domácího týmu dostala dnes příležitost dvojka Bluesmanů Chris Hutton. Oba dva muži s maskou podali výborné výkony. Tím zaměstnanějším byl nakonec nečekaně ten domácí. Hostující sestavu nakonec nedoplnil útočník Taylor Beck, s Caggiulou a Nugentem –Hopkinsem nakonec hrál ve třetí řadě občas kritizovaný, ale prověřený Benoit Pouliot. Z obrané šestice vypadl pro toto utkání Matthew Benning, který přepustil své místo uzdravenému Ericu Grybovi. Jinak se žádné velké překvapení neudálo, tudíž Jordan Eberle se nadále snaží resuscitovat své výkony vedle osvědčeného dua McDavid, Lucic. Velká pozornost byla věnována taktéž do druhé formace, kde předvádí opravdu vynikající výkony Leon Draisaitl.

Než se oba týmy stačily pořádně rozehřát do vyšších obrátek, už se měnilo skóre. Domácí se dostali po necelých pěti minutách hry do vedení díky Kylu Brodziakovi, který střelou zápěstím nekompromisně ztrestal chybu v rozehrávce Naftařů. Těch bylo v první třetině koneckonců povážlivě mnoho. Další průběh hry plynul poněkud nezáživně, bez většího vzrušení na obou stranách ledové plochy. Ve dvanácté minutě bylo ovšem z čista jasna skóre dorovnáno, když se opět dokázal prosadit Leon Draisaitl, který vyhrál čistě buly takovým způsobem, že přesně „namazal“ Tyleru Pitlickovi, který dokázal zavěsit. Prakticky vzápětí však domácí opět strhli vedení na svoji stranu. Trochu slabší chvilku si tentokrát vybral Talbot, kterého z poměrně ostrého úhlu propálil druhý nejproduktivnější muž soutěže, ruský bohatýr Vladimir Tarasenko. Necelé čtyři minuty před koncem třetiny šel pykat za faul loňský Naftař David Perron, ačkoliv hosté sehráli svoji početní výhodu poměrně dobře, skóre se již do konce dvacáté minuty hry neměnilo.

630274594_slideDruhou třetinu odehráli Olejáři výborně. Domácí tým přestříleli vysoko v poměru 15:6, ovšem kýženého vyrovnání se nedočkali. A i když St. Louis předvádělo na své poměry velmi úsporný výkon, jakákoliv jeho útočná akce byla velmi nebezpečná, viz. např. branková konstrukce nastřelená Jadenem Schwartzem. To hosté přes veškerou převahu, snahu a palbu na branku Huttona se, s výjimkou Pouliota, do žádné stoprocentní příležitosti probít nedokázali.

Když už to začalo vypadat, že tlak Oilers začal pomalinku uvadat a otěže zápasu přebírají domácí, rozčeřil stojaté vody utkání vyrovnávací gól. Střelu Brandona Davidsona tečoval za bezmocného Huttona Patrick Maroon. Mimochodem druhou asistenci a druhý bod v zápase si zapsal skvělý Leon Draisaitl. Naftaři se vrhli do útoku, ovšem záhy jejich snažení pokazil faul McDavida. Domácí si tak rovněž zahráli přesilovku a také ji sehráli výborně. Ale ani oni ji nakonec využít nedokázali, i díky skvělému Camu Talbotovi. Naopak ihned poté, co se vrátil po dvou minutách na ledovou plochu, ujížděl do samostatného nájezdu „provinilec“ Connor McDavid, ovšem tento král penaltového rozstřelu proti Tampě, tentokrát na soupeřova gólmana nevyzrál. Těsně po polovině zápasu předvedl Hutton další famózní zákrok, tentokrát proti Draisaitlovi. Zbytek třetiny byl hodně zajímavý, obě mužstva hrála ve velmi vysokém tempu, útok střídal útok, činit se museli oba gólmani. Rozuzlení na tu či onu stranu mohla přinést poslední minuta normální hrací doby. Nejprve Talbot výborně vychytal svého nedávného spoluhráče Perrona, Na druhé straně selhal v rozehrávce domácí hrdina Chris Hutton, když našel jen hokejku Milana Lucice, který však nastřelil jen tyčku zcela opuštěné branky (sic!).

630279514_slideSvého selhání však nakonec litovat nemusel. Nejprve sice v dobré pozici Huttona nepřekonal specialista na hru tří proti třem Andrej Sekera. Poté v přímém souboji dvou nejproduktivnějších hráčů soutěže přehrál Tarasenko McDavida, Talbot byl však na svém místě a výborně zakročil. Nakonec vybojoval bonusový bod pro Olejáře Ryan Nugent-Hopkins. Asistenci si připsal rovněž Connor McDavid, a tak odskočil v pořadí neproduktivnějších hráčů ligy Tarasenkovi opět na dva kanadské bodíky.

Dnes jsme viděli naprosto vyrovnaný zápas, kdy si oba týmy rozhodně po bodu zasloužily. Te bonusový získal spravedlivě hostující Edmonton, a to za svůj výkon ve druhé třetině, kdy byl jasně herně lepší a měl velkou převahu, paradoxně však jako v jediné části hry v této třetině neskóroval. Ale i takový je hokej. Jedinou skvrnou na tomto zápase tak je pro hosty zranění Tylera Pitlicka.

„Předvedli jsme dnes skvělý obrat. V důsledku vývoje zápasu jsme nemohli tolik bránit a nakonec se nám naše aktivita vyplatila. Když jsme Leona se dali dohromady s Nugentem-Hopkinsem a Patty Maroonem, drželi jsme se na puku často hluboko na území soupeře, což je to těžké pro druhý tým. Je to pro nás skutečně dobré znamení. Tyler Pitlick, než se zranil, byl katalyzátorem při vytváření hry do těla a forčekingu. Budeme ho postrádat!“ pronesl na pozápasové tiskovce Todd McLellan.

St. Louis – EDMONTON 2:3p (2:1,0:0,0:1 – 0:1)

5. Brodziak (Shattenkirk), 12. Pitlick (Draisaitl), 13. Tarasenko (Fabri, Parayko), 46. Maroon (Davidson, Draisaitl), 63. Nugent-Hopkins (McDavid, Sekera)