První zápas konferenčního semifinále proti Anaheimu Ducks dopadl pro Oilers výborně, ačkoliv bylo zapotřebí i nějaké to štěstí. Podobně šťastně ale dopadla i druhá série, mezi Nashvillem a St.Louis, se šťastným koncem pro tým z města country hudby. V Anaheimu se hrálo velmi vyrovnané utkání, kterému z hokejového hlediska nechybělo téměř nic. Byly tam góly, skoro až infarktové zvraty pro tábory obou stran. Šťastné góly na obou stranách a také moře smůly rovněž u obou týmů.

Edmonton nastoupil se stejnými hráči, jako končil sérii se San Jose. Anaheimu se uzdravili beci Fowler s Lindholmem. První třetina začala vlažně. První obrovskou šanci měli v 5 minutě Oilers, konkrétně Zack Kassian, který skvěle zakončoval Caggiulovo vybídnutí. Gibson ale vytáhl parádní zákrok. Tohle byla gólová šance! Ale také jediná vážnější. Další závažnější okamžiky se děly okolo půlky první třetiny, při přesilovkách na obou stranách. Gól v nich nepadl, stejně jako v dalších dvou vyloučeních na konci první části. Do šaten se šlo za stavu 0:0, Anaheim ale čekala téměř celá přesilovka na začátku druhé třetiny, protože Anton Slepyshev byl vyloučen pouze 6 vteřin před sirénou.

A Edmonton za toto vyloučení hned na začátku druhé třetiny zaplatil. A Anaheim si přitom nevytvořil žádný tlak. Kapitán Ducks Ryan Getzlaf ledabyle zavezl puk do útočného pásma a nikým nerušen střelou z mezikruží tahákem vystřelil a to přesně do růžku Talbotovy branky. 0:1. Těžko tady někomu něco vyčítat, obránci totiž čekali, že Getzlaf bude spíše přihrávat dobře najíždějícímu Eavesovi a Talbot s tím také mohl těžko něco dělat. Getzlaf je prostě mistr svého řemesla. Po dvou minutách mohlo být vyrovnáno, když dobře hrající Slepyshev v samostatném úniku nedokázal překonat Johna Gibsona. Ve 25 a 26 minutě byli postupně vyloučeni domácí Ritchie s Lindolmem a přesilovka 5 na 3 byla využita. Po zámku před Gibsonem Draisaitl po své střele ještě neskóroval. Jenže Gibson jeho pokus vyrazil jen na pravou stranu, kde číhal Mark Letestu a ten velmi pohotově z první zakončoval do odkryté branky. 1:1. Za chvíli to ne mohlo, ale mělo být už vedení na straně Edmontonu, když dobře hrající Ryan Nugent-Hopkins propálil Gibsona stylem rameno, tyčka, břevno. Obrovská šance, škoda, že nebyla využita, protože by to byl pěkný zásah a pro Nugenta-Hopkinse zasloužený bod. Do šaten se šlo s nerozhodným gólovým stavem a i na střely to bylo shodně 20:20. Jen vizitka velmi vyrovnaného utkání.

Ve třetí třetině se děly věci… Vše nastartovalo vyloučení Silfverberga v 45 minutě. Při následné přesilovce Edmonton zamkl Anaheim před svojí brankou a po střílené přihrávce Draisaitla před branku opět, už podruhé v tomto zápase zakončoval Mark Letestu. A téměř ze stejné pozice jako při prvním gólu. 2:1. Neuplynuly ani dvě minuty a Edmonton už šel do dvougólového vedení. A opět tam byla v hlavní roli parádní práce Draisaitla, který zavezl puk podél mantinelu a poté nečekaně nahrával za sebe na úplně volného najíždějícího obránce Adama Larssona, který se neukvapil a přesně zamířil k tyči Gibsonovy branky. Krásný gól a skvělá práce obou zmiňovaných. 3:1. Kdo čekal (byl jsem také mezi nimi) že Edmonton dvougólové vedení už dovede do klidného konce, ten se hrubě mýlil! Za další minutu poté totiž Kačeři snížili. Tady neměl úplně čisté svědomí gólman Talbot, kterému před betony zlou práci vykonala jeho hokejka, která zle změnila směr střely. Navíc to byla to rychlá akce, kdy po buly střílel obránce Montour a Getzlaf lehce tečoval. Patrick Eaves se zorientoval až moc rychle. 3:2.

No a za další minutu bylo vyrovnáno. Po akci Edmontonu vyjeli na zteč tři hráči domácích, Oilers se nestihli zmobilizovat a po střele Cogliana, kterou Talbot pouze vyrazil, dorážel Silfverberg. Tady ale ještě ke slovu přišlo video, protože se rozhodčímu nezdála až příliš důrazná hra Keslera, který měl údajně Talbotovi překážet. Z opakovaného záběru se to ale nepotvrdilo a gól byl uznán. 3:3. A ze zdánlivě vyhraného zápasu byla opět remíza a jelo se od začátku. Jenže – Oilers měli Adama Larssona, který hrál včera nejspíše svůj životní zápas. Jeho akce začala až u branky Cama Talbota. Tam se Larsson nejdříve nenápadně rozjel, jenže když zjistil, že ho nikdo nijak výrazně neatakuje ani nepronásleduje, zkusil to sám a dobře udělal. Nakonec dojel až za Gibsonovu branku, puk poslal jakousi zadovkou před brankou, kde viděl najíždějícího McDavida. Jenže ten byl ještě poměrně daleko. Místo toho si puk do vlastní branky bruslí srazil něšťastník Manson. 4:3. A když se Anaheimu po zbytek zápasu nedařilo s nepříznivým skóre nic udělat, nezbylo Randymu Carlyleovi nic jiného, než odvolat brankáře. I to se jim už ale nepovedlo. Při přečíslení se do úniku dostal Milan Lucic, který naservíroval puk na zcela volného Draisaitla, který pohodlně pečetil výhru Oilers 5:3.

Edmonton zvítězil po velkém boji v zápase, který právě tak mohl vyhrát i domácí Anaheim. To je ale to krásné na play off. Nejlepším hráčem zápasu byl vyhlášen naprosto po právu Adam Larsson, který dal dva góly včetně toho vítězného. Druhý a třetí byli Ryan Getzlaf a Mark Letestu. Ten rovněž vstřelil dvě branky a velkou měrou se zasloužil o vítězství Edmontonu. Já osobně bych ale mezi tyto hráče zařadil někoho úplně jiného, a sice mozek téměř všech těchto akcí Leona Draisaitla, který zaznamenal 4 body za gól a 3 asistence. Draisaitl v tomto zápase jen demonstroval, jak je pro Edmonton důležitým a klíčovým hráčem. Po tomto zápase je také novým vedoucím mužem Edmontonské produktivity a to se 7 body ve stejném počtu zápasů. Po 5 bodech mají Letestu a McDavid. Další, koho musím vyzdvihnout nad ostatní je Andrej Sekera, který odehrál další výborný zápas a ukazuje, že je v obranných řadách Oilers opravdovou oporou. Velmi dobrý zápas odehrál i jeho kolega Kris Russell, vepředu byli hodně vidět Anton Slepyshev, Milan Lucic. Ryan Nugent-Hopkins ukázal velmi obětavý výkon, což u něj poslední dobou není nic divného. Na jeho bodovém kontu to ale znát není – má jednu asistenci právě z tohoto zápasu. On je už ale někde úplně jinde, jeho defenzivní černá práce je neocenitelná, i když nevděčná, jak je ostatně v NHL někdy zvykem.

Další zápas, opět v Anaheimu se hraje v pátek ve stejný čas, tedy ve 4:30 SEČ.

Anaheim Ducks – Edmonton Oilers 3:5 (0:0, 1:1, 2:4)

21.Getzlaf (Fowler, Kesler), 50.Eaves (Getzlaf, Montour), 51. Silfverberg (Cogliano, Kesler) – 27.Letestu (Nugent-Hopkins, Draisaitl), 47.Letestu (Draisaitl, McDavid), 49.Larsson (Draisaitl, Maroon), 56.Larsson (Klefbom, Maroon), 59.Draisaitl (Lucic, Larsson)