«

»

Říj 06 2017

Statistiky trochu jinak. Kdo přinese týmu největší užitek?

Hokej se od svých začátků neustále vyvíjí, a hráči minulosti by se dost divili, jak to chodí dnes. Rozbor videí a statistik dnes patří neochvějně mezi základní aspekty jak trenérů, tak i novinářů a fanoušků. A nutno podotknout, že se dnes dá změřit úplně všechno. Začíná v tom být trochu hokej, a už existuje tolik statistických ukazatelů, že je to možná i pro samotné hráče k zbláznění. Existuje tedy nějaký univerzální ukazatel výkonu hráčů? 

 Těžko říct, ale některé statistiky jsou dnes měřeny a dává se jim velká váha snad jen z historického hlediska. První z nich je +/- hodnocení. Dle mě nereflektuje takřka nic zásadního. Proto jsem se rozhodl speciálně pro náš web po celou sezonu vzít tuto statistiku jinak, a použít +/- v korelaci s prospěchem hráče týmu v daném zápasu.

Už jsem to nakousl v minulé sezoně, teď bych to chtěl brát od podlahy hned od začátku sezony. Celé hodnocení +/- je velmi hrubé, a pokud někdo nezná souvislosti celé sezony, tak to nevypovídá skoro o ničem. Také je třeba si uvědomit, že někteří hráči hrají oslabení, a někteří hrají přesilovky. Takže se někdy stane, že nějaký hráč má -20, a další hráč z týmu má třeba +5.

Srovnejte si dvě modelové situace. Dva hráči odehrají 5 zápasů. Z toho jeden bude mít ve čtyřech zápasech +1, a v jednom, který se mu vůbec nepovede, předvede -4. Suma sumárum to znamená rovnou nulu. Nic pozitivního řeknete na první pohled. Přitom má bilanci 4 výhry a 1 prohra. Ve čtyřech zápasech prospěl týmu kladně, a v jednom prostě celý tým propadl a dostal világoš, stejně jako dnes Pittsburgh proti Chicagu. Ale klub získal celkem v pěti zápasech 8 bodů.

Druhá situace. Hráč odehraje znova 5 zápasů, z toho bude mít v jednom +4 a v ostatních si připíše -1. To znamená opět +/- skóre 0. A srovnání? Druhý hráč si připsal v zápase, kdy jeho tým vyhrál, čtyři kladné body. V ostatních propadl, a týmu nic nepřinesl. Jeho tým třeba jedenkrát vyhrál a čtyřikrát prohrál. Získal 2 body. Vidíte ten rozdíl? A +/- mají oba stejné. To znamená nic vypovídajícího?

A co tím sleduju? Proč to chci rozlišit? Je to jednoduché. Důležité je získávání bodů týmu. A to znamená získávání bodů hráčů. Někdy to jde lehce, a tým vyhraje o čtyři branky, někdy ztuha a o jednu branku. Je sice hezké, že hráč si připíše 4 kladné body, ale v zápase, který se vyhraje o vícero branek, je to už jaksi zbytečné počítat. Pokud hráč v závěru zvyšuje např. na 5-1, tak je to úplně jiný plusový bod, než když hráč v 52. minutě skóruje na 3-2 a zařídí vítězství. Má sice jen jeden plusový bod, ale nesmírně cenný. A bez něj by tým neměl 2 body, zatímco v prvním případě by se bez něj obešel. Takže není bod jako bod.

Nechci to dělat složité, proto moje idea je sledovat +/- každého zápasu zvlášť. Nesledovat výsledné číslo. Úkolem každého hráče je mít kladný hodnotící bod v každém zápase. Pak hráč uspěl. Pokud by každý hráč měl kladný bod, nemůže se prohrát. Hokejový tým je kolektivní hra. A každý hráč je součástí jedné pětky. Celá pětka nese zodpovědnost za celé střídání. Dáš branku, uspěl jsi. Dostaneš ji, neuspěl jsi. Koukněme se na to takhle. Celá pětka je komplexní článek. To že hráč nebyl u klíčové akce, ještě neznamená, že k plusovému bodu přišel jako slepý k houslím. To že třeba vybojoval puk za vlastní bránou, blokoval střelu, nebo udělal úspěšný hit, to přece bylo základem toho, že se vůbec mohla založit akce, kde ti nejlepší mohli skórovat. Je to jako lidské tělo. Mozek je nejdůležitější, bez něj by nic nefungovalo. Ale stejně tak i bez žaludku nebo jater. Aby tělo fungovalo, musí fungovat každý jednotlivý článek. Takže se začneme na hokejový tým dívat z komplexního hlediska.

Každý zápas budeme sledovat, kdo má plusové body, kdo minusové, a kdo zůstal na nule. Nula je sice hezká, ale je to vlastně normální stav. Hráč nepředvedl nic navíc. Standart. A my chceme rozdílové hráče. Oceníme tedy jen kladné body, tam hráč uspěl. Něco přinesl navíc. Prozatím nebudeme rozlišovat herní situace jako třeba přesilovky nebo oslabení. Dále se budeme dívat na to, jak by tým dopadl, kdyby daný hráč místo získaných kladných/záporných bodů neudělal žádné. Budeme vše sledovat zápas po zápasu. Sledovat formu jednotlivých hráčů, a jejich příspěvek týmu, z hlediska +/-. Posuneme tuto statistickou disciplínu do jiných končin.

Začneme tedy prvním zápasem, kde to vzhledem k čistému kontu budeme mít velmi jednoduché. Hráči si připsali buď jen nulový, nebo kladný příspěvek. V prvním zápase, je jednoznačně největší zásluha o výsledku hráčů z pole u těch, kteří mají zásluhu u všech tří branek. To byl samozřejmě McDavid, k němu se přidali Draisaitl, Klefbom a Larsson. Dále si Maroon připsal +2 a Lucic +1. Každý z těchto hráčů byli na ledě, když se skórovalo. To, co znamenalo dva body. To, co znamenalo úspěch.

Postupně projde tato statistika jakousi evolucí, budu se snažit s tím pracovat. Všechno proto, aby se objektivně ukázali přínosy týmu. Je sice hezké sledovat ostatní ukazatele, ale je velmi těžké srovnávat obránce a útočníky. A je to práce celé pětky. McDavid může zazářit právě kvůli pracantům, co ho pokryjí v obraně. Berte to vše s rezervou. Věřím, že si tato statistika najde svůj smysl.

Všechno budu reportovat v tabulce. Bude zde počet zápasů s kladným hodnocením, a dále počet bodů, které kdyby od hráče tým neměl, tak by prohrál/remizoval. Např. tým vyhraje 2-1, hráč měl +2, takže mu připočteme 1,5 bodu (0,5 je na remízu). Naopak, kdyby tým vyhrál 3-1, připočtu jen 0,5 bodu. Budu sledovat jak záporná, tak i kladná hodnocení. Report bude jak separovaný, tak i komplexní. A to jak průměrný, tak souhrnný Po prvním zápase jen neúplná příkladná tabulka. Pro příklad. Větší smysl to začne dávat, až se odehraje vícero zápasů.

 

Kladný (celkem) Přínos (kladný)  +/- (celkem)

McDavid

1 2,5 3

Draisaitl

1 2,5

3

Larsson 1 2,5

3

Klefbom

1 2,5

3

Maroon

1 1,5

2

Lucic 1 0,5

1