«

»

Říj 09 2017

Nad Edmontonem dnes budou létat tryskáče

Dnes v noci zavítají do Rogers Place Winnipeg Jets, a pro Oilers půjde o třetí konfrontaci s kanadským týmem v této sezoně. První dva zápasy ukázali rozdílnou stánku našeho týmu, a tudíž dnes to bude pro oba týmy důležitý zápas v mnoha ohledech. Nutno dodat, že favoritem utkání budou Oilers.

Edmontonští vstoupili do sezony přesvědčivým výkonem proti Flames. Blýskl se především kapitán McDavid, který vstřelil hattrick. Nicméně druhé utkání ukázalo, že je třeba krotit přehnaný optimismus. McDavid nebodoval, a pro Olejáře to znamenalo první prohru v sezoně. Utkání bylo ze strany Edmontonu dost rozpačité, a ačkoliv především v závěru měli Oilers více ze hry, vyhrát nedokázali. Hlavně obranná činnost nebyla zrovna v ideální kondici oproti prvnímu zápasu. Dva odlišné výkony, dva odlišné výsledky. Přitom Canucks podle prognóz nepatří mezi favority na postup do play off, na rozdíl od Flames. Pro Oilers tedy dnes půjde hlavně o to, ukázat, že minulé utkání byla pouze anomálie, a že se musí s partou kolem kouče McLellana počítat, jako s hlavním favoritem minimálně Pacifické divize.

To ve Winnipegu řeší úplně jiné starosti. Tým, který mnozí před sezonou pasovali jako na černé koně Centrální divize, se ne a ne v počátku sezony chytit. Nejprve schytal kotel od rozjetého Toronta, poté ztratil dobře rozehrané utkání proti Flames. Třetí prohra v řadě by pro tento velmi talentovaný tým znamenala velké komplikace. Minimálně na trenérské židli si Paul Maurice nemůže být zrovna stokrát jistý. Před minulou a i tou letošní sezonou se vyskytuje ve většině prognózách jako první trenér, který dostane padáka.

Pojďme si trochu představit dnešního soupeře. Do branky jako mentora mladému Hellebuyckovi, přivedl Kevin Chaveldayoff zkušeného Steva Masona, který ale v počátku sezony působí dost rozpačitě. Už poslední sezony ve Flyers nebyli zrovna top, a je dost možné, že to bude Jets mrzet. Na můj vkus je tenhle brankář až moc přeceňovaný. Obrana je dlouhodobě trochu kámen úrazu mužstva z Winnipegu. Ano, v zadních řadách operuje poříz Byfuglien. Ale ani on zrovna neoplývá konstantní formou, navíc rychlostně dost zaostává. Po loňské eskapádě s podpisem se do velmi dobré formy dostává Jacob Trouba, který rozhodně bude patřit k tahounům defenzivy Jets. Nicméně pak je velká mezera. Ano, přišel průměrný Kulikov. Ale takový Morrisey ještě dle mě není připravený se stát nadstandartním bekem pro NHL. Suma sumárum, v obraně je potenciál, ale letos se ještě neprojeví. To jsme mohli vidět i v prvních dvou utkáních, ve kterých obrana připomínala spíše cvičné kuželi.

V útoku to bude letos ve větší míře stát na Lainem a Scheifelem. Zdárně jim budou sekundovat kapitán Blake Wheeler a Nikolaj Ehlers, který z druhé vlny rozhodně dokáže udělat terno. Před sezonou podepsal velký kontrakt, a co se týče útoku, mají Jets na čem stavět. Pro fans Oilers v týmu Jets nepůsobí neznámě jméno Matt Hendricks, který právě z celku z Alberty přišel okusit, jak se hraje hokej v Manitobě. Dnes ale kvůli zranění do utkání nenastoupí. Rozhodně nezapomínejme ani na Mathieua Perreaulta, který letos začal velmi dobře. Právě na útočnou sílu Winnipegu si musí dnes dát naše obrana velký pozor. V brance nastoupí Connor Hellebuyck.

Dobrou zprávou pro příznivce Oilers je to, že dnes nastoupí Anton Slepyšev, který se dle jeho slov cítí velmi dobře, a je připraven pomoci týmu. Jinak sestava bude na chlup stejná jako proti Vancouveru. V Bráně se představí Cam Talbot, který doufejme, předvede jeho klasický standart. Očekávám, že McDavid se po bodovém půstu v minulém utkání utrhne znovu ze řetězu. Loni ve všech třech zápasech dokázal Edmonton zvítězit.

Fanoušky taktéž může těšit, že se na farmě, alespoň z individuálního hlediska dařilo Ethanu Bearovi, který je považován za budoucí hvězdu Olejářů, a v zápase proti Stocktonu, který Bakersfield prohrál 4:1, si připsal jediný úspěch hostů. Taktéž i Jesse Puljujärvi si připsal bod, takže snad se jim povede i v dalších zápasech.

Utkání začíná v Rogers Place ve 3:00 SEČ, a jelikož dnes v USA slaví den Kryštofa Kolumba, bude celkově na co koukat v rámci celé NHL. Asi největší šlágr kola je mezi dvěma ofenzivními mašinami z Toronta a Chicaga. Jako předzápas Olejářům to může být kvalitní podívaná. Sestavy tak jak přesně se budou prezentovat v zápase, doplníme později.