«

»

Říj 10 2017

Oilers dostali od Jets lekci z produktivity a mají o čem přemýšlet

Třetí utkání v nové sezoně přineslo třetí souboj s divizním týmem a navíc i týmem Kanadským. Po Calgary a Vancouveru se tým Edmontonu utkal s Winnipegem. A po slibném začátku, kdy Oilers s přehledem přehráli Flames poměrem 3:0, stroj se poté zadrhl. Minulý zápas se slabým Vancouverem měl být jakýmsi varováním. Do zápasu s Jets se to tak i zpočátku jevilo, že Oilers budou chtít rychle zapomenout. Drtivá herní převaha byla jasná. Jets ale domácím ukázali lekci z efektivity naprosto ukázkově.

Již po pár vteřinách po zahájení byl faulován McDavid a Oilers záhy dostali možnost přesilovky. Ještě nebyla půlka první třetiny a Oilers vedli o celých 10 střel! Jenže, do vedení šli hosté. Bylo to v 9.minutě a mohla za to hlavně nedůrazná defenziva první formace domácích, kdy nejdříve ztratil puk u mantinelu Maroon a oba beci Benning s Russellem předvedli, jak se to nemá dělat. Hráči byli špatně pokrytí a pro hráče jako je Mark Scheifele není problém využít i malého zaváhání. Přes Russella zakončoval důrazně a poslal Jets do vedení 0:1. Čest hráčům Oilers, že i po inkasovaném gólu hráli nadále velmi aktivně a snažili se o obrat. Tenhle zápas ale prostě nebyl jejich. A svůj nešťastný podíl na tom má i brankář Cam Talbot, který nepodržel tak, jak měl. V 17.minutě se opět hráči Oilers nedokázali dohodnout na přebrání hráčů. Tentokrát se nedohodli Letestu s Yamamotem. Nebyl to ale ten hlavní důvod, proč domácí tentokrát inkasovali. Dmitry Kulikov měl sice spoustu času vystřelit, ale l když jeho střela nebyla zase příliš nebezpečná, Talbot inkasoval. 0:2. Škoda je šance v závěru první třetiny, kdy se na branku řítil McDavid, ale po jeho střele skončil na boku branky nejen puk, ale i hokejka bránícího Morriseyho. Do kabin se šlo s nepříznivým stavem i přesto, že Oilers byli daleko aktivnějším a lepším týmem.

Nevím, co se stalo v kabině, ale druhá třetina byla prostě špatná. Trenér McLellan zkusil přeházet formace, kdy ve druhé formaci vyměnil Yamamoto Slepysheva. Leč – nepovedlo se. Oilers sice nejdříve vyrovnali, ale herně to bylo velmi špatné a laxní. Nejdřív ale k vyrovnávacím brankám. V 33 minutě se Oilers dostali do brejku. Nejdřív u mantinelu dobře zabojoval Maroon a za brankou ještě lépe McDavid, který důrazně obral Morriseyho a krásně naservíroval puk do pravého kruhu, kde číhal Draisaitl. Ten ukázal, že jeho střelecký instinkt je bezchybný. Udělal to totiž skvěle a propálil Hellebuycka. 1:2. A za dalších 40 vteřin opět brejková situace. Darnell Nurse výborně vyvezl puk z pásma a milimetrovou přihrávkou vybídl rozjetého Nugenta-Hopkinse, který ač tísněn hned dvěma hráči nekompromisně zakončil. Tady bych ještě jednou vyzvihl opravdu vynikající práci obou hráčů Nurseho i Nugenta-Hopkinse, protože to byla opravdu povedená akce. 2:2.

V 37.minutě, když dotikávaly poslední sekundy trestu Adama Larssona, se Jets rozjeli k poslední zteči. A Nikolaj Ehlers všem ukázal, že dnes je to jeho zápas. Poté, co si ještě ve svém obranném pásmu pěkně obhodil Draisaitla, najel si až do mezikruží, kde couvající Russell s Benningem se už mohli jen dívat. Navíc ani toto nebyla tak těžká střela, aby ji Talbot nemohl pokrýt. Jak jsem již psal, byl to závěr přesilovky a tady těžko obráncům něco vyčítat, protože prostě jen kryli formaci. 2:3. Jenže… Gól, který padl za další ani ne minutu, to už byla doslova katastrofa. To, co předvedla dvojice obránců Oscar Klefbom, Adam Larsson, to byla prostě hrůza. Trojici Wheeler, Scheifele, Ehlers nechali dělat si, co chtějí. Trojice si z Edmontonských obránců udělala kužely a to jen díky laxnosti obou Švédů. Ehlers skóroval podruhé. 2:4. Ve druhé třetině Jets byli o třídu lepším týmem a zaslouženě vedli o dva góly.

Ve třetím dějství už se hrálo poněkud klidněji. Jets hráli na jistotu a Oilers už jakoby byli se stavem smířeni. Ano šance byly, ale nic nebezpečného. Oilers se navíc sami ze zápasu dostali svými zbytečnými vyloučeními. Ta druhá, kdy na trestné seděl Yamamoto v 59.minutě, znamenala také definitivní potvrzení výhry. Potvrzoval ji opět Nikolaj Ehlers po krásné přihrávce Scheifeleho, který servíroval puk před branku jak na stříbrném podnose. 2:5.

Co dodat… Předně to, že Jets vyhráli zaslouuženě. Oilers nebyli až tak pasivní, aby prohráli třígólovým rozdílem, ale opravdu velké chyby a nedůslednost je stály dobrý výsledek. Propadla defenziva v čele s brankářem Talbotem, následujíc prakticky všemi obránci. Útok nebyl dnes tak špatný, jen se svezl s ostatními špatně bránícími kolegy. Oilers teď mají delší pauzu a další zápas mají na programu až v sobotu na domácím ledě s dalším Kanadským klubem Ottawou Senators. Mají tedy dost času na to potrénovat a dát se dohromady.

Mimoto, troufám si už předpovědět, že Kailer Yamamoto odehraje pouze oněch 9 zápasů, které nováček může odehrát, aniž by mu byl o rok pokrácen nováčkovský kontrakt a poté poputuje na farmu.

 

Edmonton Oilers – Winnipeg Jets 2:5 (0:2, 2:2, 0:1) 

33. Draisaitl (McDavid, Maroon), 34. Nugent-Hopkins (Nurse) – 9. Scheifele (Kulikov), 17. Kulikov (Ehlers, Wheeler), 37. Ehlers (Trouba, Hellebuyck), 38. Ehlers (Wheeler, Scheifele), 59. Ehlers (Scheifele, Wheeler) 

Nejlepším hráčem zápasu byl po zásluze vyhlášen Nikolaj Ehlers, který zaznamenal hattrick. Druhým Connor Hellebuyck, třetím Darnell Nurse.