«

»

Úno 01 2018

Do Alberty se valí Lavina

LEAD Technologies Inc. V1.01

Po týdenní pauze se Naftaři opět vrací mezi mantinely. Edmonton si za předchozí dny zápasů skutečně příliš neužil, když během posledních 18 dnů nastoupili svěřenci Todda McLellana k pouhým třem utkáním. Jak se toto radikální zvolnění zběsilého zápasového tempa podepíše na hokejistech samotných budeme moc sledovat již zítra nad ránem, kdy se Oilers od 3:00 SEČ střetnou v Rogers Place s Coloradem Avalanche.

V letošní sezoně se bude jednat o vůbec první měření sil obou soupeřů. V tomto ročníku budou následovat ještě dvě setkání, a sice 18. února v Denveru a 22. února znovu v Edmontonu. Nebýt domácího výbuchu se Sabres v poměru 0:5, dalo by se hovořit o tom, že Naftaři mají v současné době poměrně solidní formu. Z posledních 5 zápasů odešli z ledu ve 4 případech jako vítězové. Naposledy si poradili s rivalem s Calgary (4:3 sn). Edmonton nyní čekají dva domácí zápasy (Colorado a Tampa Bay), než se vydají na třízápasový trip po Kalifornii. Avalanche přijíždí do metropole provincie Alberta po třech porážkách v řadě (v posledním utkání s Canucks padly Laviny až v prodloužení). Před těmito zápasy ovšem dokázalo Colorado zvítězit desetkrát v řadě a tato úctyhodná bodová šňůra zajistila Avalanche slibnou výchozí pozici pro závěrečný marš do play off. Momentálně se sice díky zmíněným třem porážkám nachází Coloradu na průběžné 10. příčce Západní konference, ovšem na poslední divokou kartu ztrácí pouhý bod, zatímco před Edmontonem má Colorado při stejném počtu odehraných zápasů náskok plných 11 bodů.

Oilers se nyní dostávají do situace, kdy se dá každý další zápas bez nadsázky označit jako existenční. V minulých dnech podpořilo bojovou náladu mezi fanoušky vyjádření gólmana Cama Talbota, který doslova prohlásil: Dostaneme se do play off. Každý večer budeme hrát tak, jako by na tom záležely naše životy. Dokud nebude osm týmů mít vedle svého názvu v tabulce ‚X‘, nejsme ze hry venku. To je způsob, jakým bychom k tomu měli přistupovat.“ Otázkou je, zda je skutečně reálné, aby se Oilers dokázali do bojů o postup vrátit. V současné době ztrácí McDavidovy parťáci na poslední divokou kartu 12 bodů.

V brance domácích by se dnes měl od začátku utkání představit Al Montoya. Jednička Oilers Cam Talbot je momentálně ve stavu nemocných a jeho dnešní start je téměř vyloučen. Na straně hostů bude mezi třemi tyčemi s velkou pravděpodobností stát Jonathan Bernier, neboť druhý gólman Avalanche Semjon Varlamov se potýká s blíže nespecifikovaným zraněním ve spodní části těla. Dalšími hráči Colorada, kteří do dnešního utkání nezasáhnou, jsou: Kamenev, Andrighetto, Barbeiro a pravděpodobně také MacKinnon. Posledně jmenovaný nedohrál úterní zápas proti Vancouveru. 22letý centr se zranil při pokusu atakovat obránce Alexe Adlera. Zástupci Avalanche zatím neuvedli ke zranění své největší hvězdy žádné bližší informace. Oilers mají na marodce dlouhodobě zraněného Ryana Nugenta – Hopkinse. K zápasu také nebyl nominován obránce Adam Larsson, jehož absence je zahalena rouškou tajemství. Dle vyjádření hlavního trenéra Todda McLellana řeší švédský obránce blíže nespecifikované rodinné problémy. Klub situaci okolo rodáka ze Skelleftea nechtěl dále jakkoliv komentovat. Nezbývá tedy než doufat, že se nejedná o nic vážného, a že bude Larsson brzy připraven opět nastoupit.

Connor McDavid vede klubové bodování Oilers s 54 body, na druhé příčce se nalézá Leon Draisaitl se ziskem 40 kanadských bodů.

Nathan MacKinnon je nejproduktivnějším hráčem Avalanche, když ve 49 utkáních dokázal posbírat již 61 kanadských bodů.

Podobu hokejových Lavin jsme si v kostce představili a co o jejich přírodním předobrazu říká slovutná wikipedie? Lavina je rychlý a náhlý sesuv většího množství sněhu po svahu na dráze delší než 50 metrů.  Slovo lavina se někdy (např. v běžném hovoru) přeneseně používá i pro různé jiné sesuvy, například kamení, půdy, bahna ale třeba i písku. I sněhová lavina s sebou často bere kamení, stromy a další materiál.

Laviny představují vážné nebezpečí především v horských oblastech, kde je jak dostatek strmých svahů, tak dostatečná mohutnost sněhové pokrývky. Podle statistik mezinárodní asociace horských služeb zahynulo v lavinách například v zimní sezoně 2003/04 v sledovaných zemích 126 osob. Největší podíl z nich představují lyžaři, skialpinisté a horolezci. Laviny extrémních rozměrů mohou způsobit zničení rozsáhlých ploch lesa, a pokud jim stojí v cestě, též různých lidských konstrukcí, silnic a budov. Např. 8. března 1956 spadly v Nízkých Tatrách dvě obrovské laviny. Větší z nich měla objem přibližně 1,6 milionu metrů krychlových sněhu, vážila 380 000 tun a její dráha měřila 3500 m. Ve srubu, který stál v cestě laviny, zemřelo 16 z devatenácti dělníků. Laviny jsou z přírodního hlediska prospěšné.

 

Tip redaktora:

Nevím, zda se na mých pocitech podepsala dlouhá herní pauza nebo výroky Cama Talbota, ale já jsem před dnešním utkáním optimistou. Kdy jindy, když ne teď? No, jako bych slyšel kolegu z redakce Jakuba. Myslím si, že Oilers budou po dlouhé pauze natěšení a na svého soupeře vlétnou. Tipuji vítězství Naftařů 5:2. Connor McDavid bude po delším půstu opět bodově explodovat (2+2).