«

»

Úno 12 2018

Na ledě Rogers Place se dnes odehraje utkání zklamaných

Naftaři se v dnešním zápase vracejí na domácí led z třízápasového tripu, který je patrně definitivně odsoudil k tomu, že letošní sezona bude považována za velmi neúspěšnou. Ze tří venkovních zápasů proti divizním rivalům a zároveň přímým konkurentům v boji o postup do vyřazovacích bojů totiž nedokázali vytěžit ani jeden bod, na magickou osmou příčku ztrácejí již propastných 16 bodů a matematika jakožto exaktní věda je v tomto případě naprosto neúprosná – účast v play off se stala pro tým kolem patrně nejlepšího hráče současnosti Connora McDavida metou nedosažitelnou, misí vpravdě utopickou.

Vcelku kruciální otázka tedy zní, co dál? Jedno je jisté, je potřeba bojovat se ctí a hrát nejlépe, jak jen to bude možné. Druhým cílem pro organizaci by mělo být pokusit se připravit co možná nejlepší pozici pro svého lídra Connora McDavida v boji o Art Ross Trophy, tedy cenu pro nejproduktivnějšího hráče soutěže. V tomto případě není výchozí pozice pro kapitána Oilers nijak špatná. V současnosti je tento nejproduktivnější hráč kolébky hokeje na celkovém čtvrtém místě se ziskem 64 bodů (22+42), v těsném závěsu za 65ti bodovými Američany Philem Kesselem a Johnny Gaudreau, na lídra bodování Nikitu Kučerova z Bolts pak ztrácí „pouhých“ 5 bodů, když ruský forward navíc v posledních zápasech neoplývá úplně tou formou, jakou měl v první části sezony. Ovšem pochopitelně v závěsu je velký počet dalších čekatelů. Nejideálnějším řešením se tak jeví obnovení útočné vozby s Leonem Draisaitlem (15+33). Toto duo bylo v posledních zápasech opět odděleno, což se jeví jako ne příliš šťastný tah. Za další by bylo jistě vhodné dát v závěru sezony šanci mladým borcům, kteří čekají v závětří záložního týmu Bakersfield Condors. Mimochodem ani farma Oilers letos nijak závratně nezáří a je ve své Pacifické divizi AHL zatím poslední, i když v tomto případě je účast v play off stále na dostřel.

K prvnímu týmu se již v posledních dnech připojil čtyřiadvacetiletý obránce Keegan Lowe, ovšem následovat by jej mohli a měli patrně další. Za úvahu by stálo rovněž posoudit, zda k Oilers nepovolat opět gólmana Laurenta Brossoita, neboť další angažmá Ala Montoyi se vzhledem k podmínkám jeho trejdu jeví jako nestrategický stav. Nechme se tedy překvapit, jaký postup vedení Naftařů zvolí, rozhodně by se však mělo začít uvažovat už nad sezonou následující. Patrně dojde k závěru přestupového okna k výměnám s týmy, které budou potřebovat posílit své kádry a přesné typy borců v souvislosti se svou účastí ve vyřazovacích bojích. Vrabci na zámořských hokejových arénách si již teď začínají cvrlikat o zájmu Bruins o Patricka Maroona. A v kurzu by mohli být i další, z úvahu by jistě stálo zvážit zobchodování Marka Letestu, Mika Cammaleriho, Ryana Stromeho, či třeba byť talentovaného, ale pro Edmonton uvadajícího Oscara Klefboma.

Náš dnešní soupeř z Floridy také nezažívá úplně snovou sezonu, byť stále ještě může ve skrytu panteřích duší doufat v postup, jeho aktuální ztráta na osmý tým z východu Carolinu Hurricanes činí devět bodů. A v zásadě se jedná tak nějak o podobný příběh. V posledních dvou letech průlomové roky mladých pušek kolem veteránů Jaromíra Jágra a Roberta Luonga zatím letos nenašly potvrzení a Panthers spadli přesně tam, kde před třemi lety byli. A patrně si ještě nyní v Sunrise drbou manažeři hlavy, jak lehce nechali do Vegas odejít Jonathana Marchessaulta, který v nevadské poušti doslova explodoval a společně s ostřílenými kolegy Davidem Perronem, Jamesem Nealem a zejména Marcem – Andrém Fleurym táhne nováčka NHL za neuvěřitelným hokejovým snem. Ne snad, že by zatím nejproduktivnější hráč týmu Jonathan Huberdeau (18+33), Alexander Barkov, či Vincent Trocheck zklamali, ale tak nějak to není úplně ono. A sázka na zkušenosti Radima Vrbaty dopadla na Floridě úplně stejně, jako v Edmontonu na vloni ještě floridského Jussiho Jokinena. Definitivně smrtící pak pro Panthers bylo zranění brankářské jedničky Roberta Luonga.

První ze dvou letošních zápasů startuje na ledě Naftařů dnes ve 3:00 SEČ a věřme, že domácí zabojují a alespoň doma připraví svým fanouškům trochu té hokejové radosti.