«

»

Úno 26 2018

TRADE DEADLINE 2018: Kdo je Pontus Aberg?

Server oilersnation.com se podíval na zoubek útočníkovi Pontusi Abergovi, kterého Edmonton získal z Nashvillu výměnou za Marka Letestua. Letestu by se v létě stal neomezeným volným agentem a tak generální manažer Peter Chiarelli učinil očekávaný krok, aby neztratil tohoto hráče bez náhrady a zároveň mu umožnil zahrát si ve vyřazovacích bojích. A co tedy Oilers získali v nově příchozím rodákovi ze Stockholmu? Dle slov zmíněného serveru přinejmenším zajímavou alternativu na pravou stranu útoku, která může nastupovat v sestavě Oilers nebo alternovat na farmě v AHL.  

Predátoři z Nashvillu si Aberga vybrali ve druhém kole draftu v roce 2012 z celkové 36. pozice. Ve své dosavadní zámořské kariéře sehrál švédský mládežnický reprezentant 52 utkání v NHL, v kterých nasbíral tři branky a sedm asistencí. V AHL se mu povedlo v posledních dvou sezonách nastřílet v dresu Milwaukee Admirals solidních 56 gólů.

Z odborného pohledu Oilers udělali tímto trejdem dobrý krok. Získali mladého hráče, kterým zkvalitnili nepříliš silnou zásobárnu talentů na postu pravých křídel. Při pohledu na soupisku záložního celku Bakersfield Condors skutečně Oilers nemají příliš uspokojivé zastoupení na tomto ofenzivním postu a Aberg by tak mohl dostat poměrně slušnou šanci ukázat co umí. V Nashvillu tomu tak podle všeho nebylo a čtyřiadvacetiletý Švéd by se nakonec Edmontonu mohl skutečně vyplatit. Když nic jiného, tak je minimálně slušně produktivním hráčem na úrovni AHL a s ohlednutím na letošní výsledky Bakersfieldu se jeho kanadské body budou rozhodně hodit. Pokud si tedy nevybojuje místo rovnou v prvním mužstvu Oilers.

Renomovaný web Elite Prospects hodnotí Aberga jako opravdu rychlého hráče s vytříbenými útočnými dovednostmi a s přesnou střelou. Je velmi soutěživý a konkurenceschopný. Slabou stránkou mohou být problémy s udržením konzistentní výkonnosti.

Zatímco Aberg nemusí nutně způsobit revoluci v sestavě Edmontonu Oilers, může minimálně vytvořit zdravou konkurenci pro hráče třetího a čtvrtého útoku. Proměnnou hodnotou navíc může být otázka, co s hráčem udělá samotná změna prostředí a s tím spojená nová příležitost, jenž může pomoci odblokovat veškerý jeho potenciál. Z hlediska budoucnosti a posílení konkurence na postu pravých křídel je tento trejd jasnou výhrou generálního manažera Chiarelliho.