«

»

Čvn 13 2018

Mikko Koskinen chce restartovat svou kariéru v NHL

Jim Matheson z deníku Edmonton Journal podrobně rozebral situaci ohledně nového maskovaného muže jménem Mikko Koskinen, kterého na začátku května přivedli Oilers do své stáje. Poukázal především na jednu zajímavou shodu s jiným gólmanem, který před časem v Edmontonu působil. Jeho jméno je Anders Nilsson.

Dalo by se říci, že Koskinen jde nyní tak trochu ve stopách, které mu poměrně nedávno vyšlapal jeho švédský kolega.  Posuďte sami – v roce 2009 byl 197 cm vysoký Fin draftován klubem New York Islanders ve 2. kole (31. místo celkově), 197 cm vysoký Nilsson byl na témže draftu Ostrovany vybrán ve 3. kole (62. místo celkově). Každý z nich odchytal ve své premiérové sezoně v NHL za tým z Long Islandu 4 utkání. Koskinen v sezoně 2010/2011, Nilssonovi se tentýž kousek podařil o sezonu později. Oba gólmani pak celkem pochopitelně společně působili v letech 2011 – 2012 také na farmě Islanders v Bridgeportu.

Nilsson ani Koskinen při svém prvním oťukávání s nejlepší hokejovou ligou planety u Islanders štěstí nenašli a oba se rozhodli pro návrat na starý kontinent. Postupně si vydobili ostruhy v ruské KHL, kde Nilsson působil v klubu Ak Bars Kazaň a Koskinen v Sibiru Novosibirsk a následně v bohatém a hvězdami napěchovaném SKA Petrohrad. Jeho spoluhráči byli mimo jiné Pavel Datsyuk, Ilja Kovalchuk, Slava Voynov nebo bývalý obránce Oilers Anton Belov.

Jediným zásadním rozdílem mezi oběma zmíněnými gólmany je tak jejich věk. Nilssonovi je 25 let, zatímco  Koskinen je o 4 roky starší.

Když před začátkem sezony 2015/2016 přivedl Peter Chiarelli Nilssona do Edmontonu, aby se popral o místo dvojky za Camem Talbotem, nabídl mu roční kontrakt ve výši 1 milionu dolarů. Koskinen 1. května podepsal s Oilers rovněž roční kontrakt, ovšem v hodnotě 2,5 milionu dolarů. Nilsson svého času pro sebe post dvojky získal a v jednu chvíli dokonce vytlačil Talbota z pozice jasné brankářské jedničky. Jeho vynikající forma ovšem postupem času upadala do průměru a před uzávěrkou přestupů byl vytrejdován do St. Lous Blues.

Finský reprezentant dosud ke svým čtyřem startům za Islanders žádné další nepřidal a tak se jeho smlouva může zdát s přihlédnutím k této skutečnosti poměrně vysoká. Ale pokud si k jeho platu připočítáme smlouvu Cama Talbota ve výši 4,1 milionu dolarů za rok, vyjde nám, že gólmanský tandem Oilers by v nadcházející sezoně měl z klubového rozpočtu ukrajovat solidních 6,6 milionů dolarů. Toto číslo je, co se výdajů na maskované muže týče, někde v průměru celé NHL.

„Posledních pět let jsem byl v KHL, ale cítil jsem, že je právě nyní ta pravá doba přijít sem a dokázat, co ve mně je,“ řekl ke svému rozhodnutí zkusit znovu NHL Koskinen, který měl  v loňské sezoně v KHL brankový průměr 1,69 gólu a úspěšnost zásahů 0,931%.

„Při svém prvním působení v NHL jsem zkrátka ještě nebyl dost dobrý, byl jsem vlastně ještě dítě. Nyní jsem úplně jiný brankář a především jiný člověk,“ poznamenal dále Koskinen. „Ne, necítil jsem v té době tlak, protože jsem byl vysoko draftovaným brankářem. Bylo to proto, že jsem do té doby hrál pouze jeden rok mezi dospělými v Espoo Blues.  Nevěděl jsem, že zámořská soutěž bude tak těžká. Mým největším problémem byla zkrátka psychika, má nevyzrálost a mentální nepřipravenost „, zakončil exkurz do své hokejové minulosti Koskinen.

Koskinen má nespornou výhodu ve své urostlé postavě a skvělých pohybových vlastnostech. Možná i to byl jeden z důvodů, proč se jej každé léto pokoušelo několik klubů NHL podepsat. „V podstatě každý rok probíhaly nějaké rozhovory ,“ řekl Fin. „Ale byl jsem v Petrohradě v úspěšném týmu a ve skvěle fungující organizaci. Bylo to velmi dobré místo pro hokej i pro život. Nechtěl jsem to uspěchat. Bylo mi jasné, že když se do zámoří vrátím, bude to moje poslední příležitost. Můj věk byl jednoznačně jedním z faktorů. Potřebuji novou výzvu. Můžu se dále zlepšovat. Měl jsem více nabídek, ne jen od Oilers, ale cítil jsem, že je tato volba pro mě nejlepší a doufám, že pro můj nový tým také. „

Koskinen ví, že byl do Edmontonu přiveden jako dvojka pro první mužstvo, což s největší pravděpodobností znamená, že Al Montoya by měl od podzimu figurovat na soupisce Bakersfieldu Condors. Uvidíme, zda se vytáhlému Seveřanovi bude v oranžovomodrém dresu dařit více, než jeho švédskému předchůdci Nilssonovi. Peter Chiarelli ukázal, že vstoupit znovu do téže řeky mu nečiní žádný problém. Otázkou je, zda se bude historie opakovat, a nebo zda čirou náhodou netrefil Chiarelli ziskem Koskinena nenápadný jackpot.