«

»

Čvc 16 2018

Analýza: Jednička Oilers pro příští sezonu – 3. část

Karty v brankovišti Oilers nejsou před příští sezonou rozdány tak jasně, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pozice dosavadní jedničky Cama Talbota už by nemusela být tak neotřesitelná, jako tomu bývalo v Edmontonu zvykem poslední dva roky.

V rámci své analýzy zmapuji brankářský „materiál“, s kterým by měl Edmonton do úvodu sezony 2018/2019 vstupovat. Pominu-li mladé talentované gólmany, které mají Oilers v systému (viz. jeden z mých předchozích článků), stojí na startovní čáře následující trio maskovaných mužů – Cam Talbot, Mikko Koskinen a Al Montoya. K tomu, abych získal jakousi hmatatelnou představu o jejich potenciálu a případném přínosu pro edmontonské brankoviště, budu v jejich případě hodnotit tyto tři základní kritéria – zkušenosti (sem zahrnuji odchytané zápasy, celkovou úspěšnost, mezinárodní zkušenosti apod.), dále fyzické parametry (sem zahrnuji věk, výšku, váhu, brankářský styl) a konečně smluvní podmínky (sem zahrnuji cenu hráče, délku kontraktu a perspektivu do dalších let). V této třetí záverečné části analýzy se tedy podrobně podíváme na poslední kritérium – smluvní podmínky.

Smluvní podmínky – studie

Brankářské osazenstvo Edmontonu Oilers má před nadcházející sezonou jeden společný jmenovatel – a sice ten, že všem třem gólmanům s potenciálem pro chytání za první mužstvo (Talbot, Koskinen a Montoya) končí po sezoně 2018/2019 smlouvy. Talbotovi dobíhá tříletý kontrakt, který s klubem uzavřel během ročníku 2015/2016, což byla jeho první sezona u Oilers. Koskinen coby nová akvizice podepsal na jaře smlouvu na jednu sezonu a Montoya přišel z Montrealu Canadiens s kontraktem, který skončí rovněž v roce 2019. S určitou mírou nadsázky lze tedy říci, že všichni tři budou v nadcházejícím ročníku hrát o své živobytí, rozuměj o nové smlouvy s Oilers. Je více než pravděpodobné, že klub neuzavře nové svazky se všemi třemi hodnocenými gólmany a tudíž můžeme mezi třemi tyčemi očekávat tuhý boj nejen o body do tabulky, ale také o důvěru klubového managmentu. Osobně se domnívám, že Oilers pro sezonu 2019/2020 prodlouží kontrakt maximálně s jedním ze sledované trojice brankářů, pokud vůbec. Stěžejním faktorem budou jejich výsledky a výkonnost v přístím ročníku.

Spousta odborníků i laiků dává generálnímu manažerovi Oilers k dobru, že gólmani jeho mužstva nepřijdou na velké finanční náklady. Pokud by v říjnu zůstali v prvním týmu Talbot s Koskinenem, jejich celková gáže bude činit cca 6,5 milionu dolarů, což v kontextu celé ligy není skutečně mnoho. Předchozí body mé studie však na druhou stranu naznačují, že svým způsobem není zase tak moc za co platit. Přímá úměra mezi cenou a kvalitou je podle mého názoru zcela odpovídající. Plat ve výši 2,5 milionu dolarů pro Mikko Koskinena se může zdát například v porovnání s gáží Pavla Francouze (necelý 1 milion dolarů) poněkud na hraně. Myslím si, že Chiarelli byl nucen tuto sumu nabídnout, neboť Edmonton nebyl zdaleka jediným klubem, který o Finovy služby vehementně stál. Každopádně touto smlouvu si vytáhlý seveřan pravděpodobně zajistil místenku v „áčku“, protože Montoya se svým platem lehce přes 1 milion dolarů nebude příliš nákladnou variantou ani pro záložní tým Bakersfield Condors. Jako mentor pro mladé brankářské prospekty bude doslova ideální volbou. Přestože se v případě Koskinena jedná o poměrně neznámou komoditu (pouze 4 utkání v NHL před sedmi lety), pro trávení času na farmě jej Peter Chiarelli rozhodně nepořizoval.

Smluvní podmínky – závěr

Al Montoya téměř se stoprocentní jistotou s Oilers novou smlouvu po této sezoně nepodepíše. Na farmě a v juniorských týmech mají Oilers k dispozici spoustu brankářského talentu a místa v AHL (Bakersfield Condors) a v ECHL (Wichita Thunder) tak Naftaři zaplní z vlastních zdrojů. Otázkou bude obsazení brankářského tandemu v prvním mužstvu po sezoně 2018/2019. Talbot i Koskinen mají určitý potenciál k tomu, aby spojili svá jména s Oilers i v dalším (delším?) období. Hlavním tématem tak zřejmě bude kdo z nich a na jak dlouho. Nepříliš pravděpodobná se mi jeví varianta, že by zůstali v kádru oba. Tuto alternativu by zaručila pouze nadmíru povedená následující sezona v podání obou gólmanů.

Predikce

Nepředpokládám, že o složení dvojice gólmanů pro první tým na sezonu 2018/2019 rozhodne předsezonní kemp. Podle mého názoru jsou karty rozdány již nyní. Montoya bude odsunut na farmu, kde bude fungovat jako zkušený učitel pro mladé gólmany Stuarta Skinnera, Shane Starretta případně pro Dylana Wellse. Sezonu začne jako jednička Talbot. Jeho výkony bude ovšem srážet slabá psychika, která bude pramenit z přítomnosti silného konkurenta v podobě Koskinena a rovněž ze skutečnosti, že Kanaďan bude bojovat o prodloužení stávajícího kontraktu. Nepředpokládám, že by Koskinen s Talbotem mohli společně vytvořit vyrovnanou brankářskou dvojici, neboť hlavní trenér McLellan vždy upřednostňoval variantu s jasně daným prvním gólmanem. Domnívám se, že maximálně do prosince Fin Talbota připraví o post edmontonské jedničky a po sezoně s klubem podepíše dlouhodobý kontrakt. Talbot v létě uzavře smlouvu s jiným týmem NHL.